Topluluğa Odaklanmanın En İyi Pazarlama Stratejiniz Olmasının 4 Nedeni

Daha fazla şirket dijitale ve uzak mesafeden çalışmaya yöneldikçe, dijital topluluklar hızla kuruluşların can damarı haline geliyor. Wall Street Journal’ın yakın tarihli bir makalesi , ABD’deki yetişkinlerin artık günde 16 saate kadar dijital medyada vakit geçirdiğini ortaya koyarken ve bu denli çok seçenek varken, birçok insanın aradığı ortak nokta, ilgi alanlarını ve değerlerini paylaşan insanlarla ve markalarla gerçek bağlantılar kurmak oluyor. Binance kurucu ortağı CMO Yi He ise dünyaca ünlü bir dijital varlık borsası kurmanın arkasındaki itici gücü açıklarken soyut kavramların pazarlamadaki odak nokta haline gelişine ışık tutuyor.

Toplumu etkilemenizi sağlayan araçlar her zaman somut değildir. Topluluklar, forumlar, sosyal medya sayfaları, özel gruplar veya bazı durumlarda bunların bir karışımı, toplumu gerçekten etkileyen markaların insanların gerçekten ilişki kurmayı sevdikleri bir hizmet sunmasına indirgeyebilir. Çünkü en iyi topluluklar zaman içinde organik şekilde oluşturulur ve güçlü, gerçek bir pazarlama kanalı işlevi görebilir.

For Binance  kurucularından CMO Yi He, yalnızca üç yıl içinde toplumla ve topluluklarla günlük olarak etkileşime giren yöneticileri içeren firmasının bu iş modelinin 15 milyondan fazla kullanıcıya ölçeklenmesine yardımcı olduğunu belirtiyor. Yi, girişimcilerin kişisel markaları veya işletmeleri için bir kitle, bir topluluk oluşturmaya başlamak için kullanabilecekleri pratik tavsiyelerle birlikte yolculuğuna ilişkin içgörü sağlama nezaketini gösteriyor:

  1. Topluma değerler pazarlamak düşük maliyetli ve etkilidir

Topluluk yönetimi ve pazarlaması, bir stratejiden çok aslında bir zihniyettir; kullanıcılara odaklanmak, bu  çerçevede faaliyetler ve eylemler geliştirmekle ilgilidir. Topluluklar oluşturmayı hedefleyen marka pazarlaması, canlı yayınları, web seminerlerini ve sosyal dinleme ve katılımı içerir, elbette bunlar bir gecede yapılacak bir iş olmadığından test ve sabır gerektirir.

“Bir topluluk oluşturmak zaman alır ve buna değer’’ diyen Yi ekliyor: ‘’Bir topluluğun üyeleriyle kurulan kişisel bağlantılar, sürekli büyümeyi sağlamak için hayati önem taşır. Bu durum, müşteri desteği ve ürün ekipleriyle güçlü bir işbirliği gerektiren sorunlara yanıt vermeyi ve geri bildirimleri eyleme geçirmeyi içerir.”

  1. Topluluk katılımı şirketlere özgünlük ve sadakat kazandırır

Anlamlı bir topluluk oluşturmanın en iyi yolu özgün kalmaktır. Şeffaflık, hem şirket ile kullanıcılar arasında hem de kullanıcı tabanının kendi içinde güven oluşturur ve zaman içinde topluluğu güçlendirmeye yarar.  Kilit bir yöneticinin bu planın bir parçası olması daha da etkili, öyle ki Binance CEO’su Changpeng Zhao, binlerce insanla etkileşime girdiği ve yanıt verdiği Twitter’da son derece aktif olmasıyla ünlü . Yi, bu etkileşimin hayati önem taşıdığını ve “müşterilerin bir şirketle daha yüksek katılım ve sadakat anlamına gelen kişisel bir bağlantıya sahip olmalarını sağladığını” söylüyor.

  1. Güçlü topluluk pazarlaması, marka aktivasyonu ve yenilik getiriyor

Güçlü topluluk pazarlaması, daha fazla farkındalık ve daha anlamlı etkileşimlerle müşteri deneyimleri getirerek bir markayı harekete geçiriryor. Nielsen’e göre müşterilerin %92’si reklamlardan çok arkadaşlarından ve ailelerinden gelen önerilere inanıyor. Bu ağızdan ağıza pazarlama yöntemi, bir reklamdan veya doğrudan şirketten değil, bir kullanıcıdan geldiği için bir şirketin sahip olabileceği en güçlü pazarlama aracı olarak kabul ediliyor.

Dijital varlık borsaları dünyasında rekabet şiddetli ve kullanıcıların seçenek bulma sıkıntısı yok. Marka aktivasyonunun kritik farklılaştırıcı olabileceği yer ise tam burası. Yi, “Bir marka etkinleştirildiğinde müşteriler daha fazla etkileşime giriyor ve daha uzun vadeli müşteriler haline geliyor. Güçlü topluluk pazarlaması, aynı zamanda markaları harekete geçirmeye yardımcı olan müşterilerine daha cana yakın ve duygusal bağlantılar da getiriyord” diyor.

  1. Zamanında topluluk yönetimi, mükemmel müşteri hizmeti demektir

Binance 2019’da tüm sektörde paniğe yol açan 40 milyon dolarlık bir hack yaşadı. Şirket müşterilerden kaçmak yerine bir güvenlik olayı olduğunu çabucak kabul etmek için proaktif adımlar attı. Daha da önemlisi, Binance’in bir acil durum planı vardı ve bu da olayı tam olarak kapsamalarına izin verdi, böylece hiçbir kullanıcı fonu etkilenmedi.

Bu örnekte olduğu gibi olağanüstü olayların dışındaki topluluklar, müşterilerin hızlı müşteri hizmeti alabilmek için sıklıkla başvurduğu yerlerdir. Girişimciler ortak talepleri izleyerek topluluklarını bir ürün yineleme ve iyileştirme yolu olarak kullanabilir.