Sahiplenilen Pazarda Büyüyen Roller Almanın Sırrı: Güçlü Bir Franchise Ailesi Oluşturmak

Selen Deniz (Towerlife kurucusu)

Franchise ağınızı genişletmek için rekabetin yıkıcı etkilerinden uzaklaşarak bir franchise ailesi oluşturmak, sistem içerisinde direnci korumak için en basit ancak en iyi hareket tarzı olabilir. Güçlü bir franchise evi oluşturmanın faydaları gibi yolları da bugün rehberimizde sizlerle…

Franchise Ailesi Kurmanın Önemi Anlaşılıyor

Bir yıldan biraz daha uzun bir süre önce, franchise sistemimizi yeni bir uluslararası pazara genişletme planlarımız vardı. Sonra COVID çarptı ve biz, dünyanın geri kalanı gibi, yolumuzu değiştirmek zorunda kaldık. Takip eden aylar hem eğitici hem de yeniden teyit edici oldu, çünkü franchise ağımız 2020’nin sunduğu sürekli değişen koşullara uyum sağlamak için kendine güvenmek zorunda kaldı ve bunu büyük bir güvenle yaptı.

Franchise sistemlerini yeni uluslararası pazarlara doğru genişletmeyi hayal eden ve bu hayali tüm gereklilikleri yerine getirerek hazırlanan markalar, Covid etkisiyle birlikte tüm diğer rakipleri gibi yönlerini değiştirmek zorunda kaldı. Bu süreç olumsuzluklarla anılsa da aslında franchise dünyası için hem kontrol edici hem eğitici bir durum halini aldı ve sürekli değişen koşullara uyum sağlama zorunluluğu güvenilir markaların belirlenmesi kadar franchiseların birbiri için öneminin de görülmesini sağladı.

Bir franchise organizasyonunda hırs ve rekabeti, dostluk ve iş birliğiyle dengelemek zor olabilir, çünkü rekabet pazar fırsatlarını mahvederken iş birliği ise işi geliştirebilir ve sonuç olarak tatmin edici kariyerler inşa edebilir. Haliyle sağlıklı bir franchise kültürünü sürdürmenin en sağlam yolu markanın bütünlüğünü koruyan, iş birliği için fırsatlar ve teşvikler oluşturan ve sonunda büyümeyi sağlayan sağlam bir franchise evi inşa etmektir.

Franchise Evi İnşasının Kültür ve Marka Bütünlüğüne Etkileri

Temsilcisi olduğunuz ticari franchise markalarınız hem franchise alanlara hem de tüketicilere konfor sağlayan bir güvenliğe sahip olmalıdır, bu durum yalnızca bir ticari marka alımı gibi basit işlemlerle değil, marka kurallarını ihlal edenlere karşı korunmakla da ilişkili olabilir. Franchise alanlar için güvenli bir isim ortaya koymak kredi verenlerin anlaşmaları finanse etmek için gerçekten rekabet ettiklerini fark etmenizi sağlayabilir ve bu tür paylaşıma açık güvenceleri temsil etmek, franchise ağını tehlikeye atabilecek olumsuz durumlara dair potansiyeli en aza indirir.

Franchise için öngörülebilir bir yapı oluşturmak, sağlıklı bir franchise ekosistemine önemli ölçüde katkıda bulunur, bu kriterin karşılanması ise gerçek modeli ortaya koymakla ve bu modeli franchise ağı aracılığıyla nasıl uygulamaya koyduğunuzu göstermekle mümkün olur. Oluşturulan bu göstergeler dahilinde bağımsız olarak sahibi olunan ve işletilen her bir franchise, kendi pazarları içerisinde bilgi paylaşımından koordineli satın alımlara ve nihayetinde potansiyel müşterilerin adil dağıtımına kadar, istenen çok veya az kaynağın her birinden yararlanabilecekleri franchise alanlarının desteğine sahiptir.

Sonuç olarak; sağlıklı bir franchise kültürünü sürdürmenin en sağlam yolu, markanızın bütünlüğünü koruyan sağlam bir franchise evi inşa etmektir, çünkü iyi bir franchise hem markaya hem de yerel topluluğa bağlı kalmasıyla bilinir. Markanın nasıl inşa edileceğine ve yerel liderlerin nasıl yönlendireceğine dair ortak kararlar alan pazara özel kooperatiflere sahip olmak, verdiği sahiplenme duygusuyla pazar performansını artırma amaçlı büyük roller alınan sağlıklı yolları açmaktadır.

 

Üç ayda bir basılarak kitabevlerinden sanayi odalarına, beş yıldızlı otellerden havalimanlarına kadar birçok noktaya ulaşıyor. Hazırladığımız kaliteli, zengin içeriklerle ve ortak platformda buluşturduğumuz markalar, tedarikçiler ve yatırımcılarla franchise sektörüne hız veren ve ileriye taşıyan katma değerler yaratıyoruz ve daha fazlasını yaratmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.