Yuvanız İçin Doğru Yerdesiniz

Ladin Hanım, okuyucularımıza kendinizden ve Taner bey ile çalışma sürecinizden bahseder misiniz?

11 Eylül 1993 doğumluyum. Manisa’da doğup büyüsem de, üniversite yıllarım İzmir’de geçti ve kariyerim burada şekillendi. Dokuz Eylül Üniversitesi İşletme Bölümü’nden mezun oldum ardından kendimi geliştirmek için bir yıl yurtdışında kaldım ve eğitim gördüm. Yurtdışı serüvenimden sonra yine Dokuz Eylül Üniversitesi’nde Yönetim ve Organizasyon Anabilim Dalı’nda Yüksek Lisans yaptım. Yaklaşık sekiz aydır Doğrucan Mobilya’da görev alıyorum ve birçok insanın yıllarca sahip olamayacağı deneyimler elde ettim. Dinamik ve işbirliğine dayalı bir ekibin parçası oldum. Genel müdürümüz Taner Cerlet liderliğinde birçok karar aldık ve kararları uygularken de öğrenme sürecimiz devam etti. Birçok insanın yıllarca sahip olamayacağı deneyimlerden bahsederken aslında tüm yönetim kadromuzdan bahsetmeliyim. Çünkü Taner Bey sayesinde yetkinliklerimizi arttırdık, yeni çalışma sistemleri geliştirdik ve farklı bakış açıları edindik. Güçlü bir yönetim kadromuz olduğunu düşünüyorum, amaçlarımızdan belki de en önemlileri birbirimizin eksiklerini kapatmak ve bir takım gibi çalışmak. Doğrucan Mobilya Satın Alma Müdürü Seçkin Arıcı, Doğrucan Mobilya Pazarlama Müdürü Cihan Öztürk, Doğrucan Mobilya Bölge Müdürleri Aylan Şahin ve Hakan Sümer… Her biri, sektörde uzun yıllar bulunmuş, birçok başarılı firmada görev almış yöneticiler ve deneyimlerini Doğrucan Mobilya ile başarılı bir şekilde harmanlamaktalar. Yöneticilik hem bilim hem de sanattır. Kadromuz ‘’yönetim’’ kavramının, sahip oldukları ürün ve sektör bilgisi ile bilim yönünü, liderlik vasıfları, kararları uygulama ve insanları başarılı şekilde yönlendirebilmeleri ile sanat yönünü başarılı bir şekilde yerine getiriyorlar.

 Doğrucan Mobilya ile yollarınız nasıl kesişti?

İnsan kaynakları, küçüklüğümden beri ilgi duyduğum bir departman olmuştur. ‘Tam bana göre’ dediğim bir meslekti benim için. İlgim ve merakım aldığım eğitimlerle daha büyüdü ve geleceğimi insan kaynakları departmanı üzerine kurmam kaçınılmaz oldu. İş hayatı her zaman açılacak yeni kapılarla dolu. Doğrucan Mobilya da benim için o kapılardan biri oldu. İş arayışı sırasında, iki tarafın da, beklentilerinin karşılanacağına emin olduğumuz bir mülakat yaptık ve sürece başladık.

Mobilya sektörüne ‘outlet’ kavramı Doğrucan Mobilya ile girdi. Bu konuda neler söylersiniz?

Doğrucan Mobilya’nın sektöre başlarken sahip olduğu ilk politika; ‘’en iyi fiyat Doğrucan’dadır’’ politikası olmuştur. Bu politika ‘’outlet’’ kavramını da beraberinde getirmiş ve birçok kişinin zihninde yer almamıza yardımcı olmuştur. 2007-2012 yılları arasında firma iç sisteminde değişiklikler yaşanmış ve ‘’outlet’’ kavramının Doğrucan için yetersiz kaldığı anlaşılmıştır. Değişim süreci 2012 yılından sonra hız kazanmış ve günümüz Doğrucan’ın oluşum süreci başlamıştır: ‘En iyi fiyat’ın yanında artık ‘en iyi görsel’, ‘en iyi kalite’, ‘en iyi mağaza’’ ve ‘en iyi hizmet’ politikaları öne çıkmıştır. Yani en iyilerin birleşimi olan bir firma olmuştur. 2019 yılı mobilya sektör için iyi başlamadı, birçok firma yatırım yapmaktan ve maliyetlerden kaçınırken biz mağazalarımıza ve ürünlerimize yaptığımız yatırımlarımızı hızlandırdık. Yeni konsept ve mimariyle müşterilerimizin karşısındayız, mağazalarımızda ve ürünlerimizde köklü değişimler yaptık, yapmayı da sürdüreceğiz. Her durumda ‘en iyi’ olmak için çalışmaya devam edeceğiz.

 Tüm Türkiye’ye hizmet sunuyor musunuz yoksa sadece Ege Bölgesi’nde mi aktifsiniz?

Doğrucan Mobilya Ege Bölgesi’nde doğdu ve büyüdü. Sloganımızda buna uygun olarak “Ege’nin Doğru Kararı” idi.  Geçmişten bugüne Ege Bölgesi’nde daha aktif olarak çalıştık ve mağazalarımızı da bu bölgede konumlandırdık. Fakat biz, tüm Türkiye’nin markasıyız. Şu an sahip olduğumuz reklam politikası da bu düşünceyi destekler nitelikte. Vizyonumuza uygun olarak da sloganımızda değişiklik yaptık. Doğrucan Mobilya’nın yeni sloganı ‘’Yuvanız için doğru yerdesiniz’’.  Şu an hizmet ağımız Ege Bölgesi’ni aşıyor ve bu ağı yakın zamanda açacağımız farklı bölgelerdeki mağazalarla zenginleştireceğiz. Her keşfedeceğimiz yeni şehirde tüm Türkiye’nin doğru kararı olacağız.

2018’in ikinci yarısında başlayan ve etkileri hala süren döviz dalgalanması mobilya sektörünü nasıl etkiledi?

Mobilya sektöründe ne yazık ki hammadde de dışarıya bağlıyız. Dövizdeki dalgalanmalar hammadde fiyatlarında değişime yol açtı, bu değişim de üreticilerin maliyet yüklerini arttırdı. Biz Doğrucan olarak, sektörün zorlu bir süreç içine gireceğini önceden tahmin edip stratejilerimizi bu doğrultuda oluşturduk. Üretici firmalarla ticaretimizi hızlandırdık, stok oluşumuna girdik ve sektörün içinde olacağı darboğazı avantajımıza çevirdik. Zincirin en son halkası tüketicidir. Kelebek etkisi gibi, her döviz hareketinde zarar gören müşteriler olur. Biz Doğrucan olarak kaliteden ödün vermedik, maliyet, fiyat artışlarını kendimiz göğüsledik ve müşteriye yansıtmamaya çalıştık. Tüketicilerin yanında oluğumuzu hissettirmemiz gerekiyordu bunu da başardık.

Son olarak, Doğrucan Mobilya’yı Ege’nin en büyüğü yapan başarı sırrı nedir?

Doğrucan Mobilya, 28 yıldır varlığını sürdüren bir firma. Her yıl kendine yatırım yapmış ve büyümüştür. Şirket olmanın yanında aynı zamanda bir ailedir. Her birim, birbirine duyduğu güven ve şirkete olan bağlılığı ile çalışır. Çalışma ortamında olan motivasyon bizim için önemli bir unsurdur, bu da başarının kaldıracı olmuştur. Firmamız şeffaflık üzerine kurulan bir denge üzerinde, tepe yöneticiden tüm personele aktif bir iletişim ağının olmasına çok önem veriyoruz. Bu nedenle tüm personelin kullanabileceği bir ‘’Bilgi Platformu’’ kurduk. Bu bilgi portalında, çalışan herkes, ismini belirtmeksizin düşüncelerini yazabiliyor ve eleştirilerde bulunabiliyor. Birçok yeni fikir de portal aracılığı ile ortaya çıkıyor. Bilindiği üzere biz üretici bir firma değiliz, Türkiye başarı sıralamasında ilk sıralarda olan sayılı mobilya firmalarıyla çalışıyoruz. Çalıştığımız firmalara duyduğumuz güven ürünleri sahiplenmemizi kolaylaştırıyor ve Doğrucan ruhunu iyi yansıtıyor. Sahip olduğumuz ürün gamıyla her kesime hitap edebiliyor, farklı isteklere cevap verebiliyoruz. Her tüketici bizim için çok değerli, iyi hizmet ve yüksek tatmin tutkumuz başarı sırlarımızdan biri. Mağazalarımızda aktif bir şekilde CRM uygulaması yürütüyoruz. Hem müşteri memnuniyetini ölçümlüyoruz hem de arz talep dengesini anlayıp, değişen tüketici istek ve taleplerine çabuk adapte oluyoruz.

Franchise Market Türkiye
Üç ayda bir basılarak kitabevlerinden sanayi odalarına, beş yıldızlı otellerden havalimanlarına kadar birçok noktaya ulaşıyor. Hazırladığımız kaliteli, zengin içeriklerle ve ortak platformda buluşturduğumuz markalar, tedarikçiler ve yatırımcılarla franchise sektörüne hız veren ve ileriye taşıyan katma değerler yaratıyoruz ve daha fazlasını yaratmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.