Yılda 170 Bin Yatak Üretiyoruz

İhracat rakamlarımızı her yıl bir önceki yıla göre minimum yüzde 40 arttırmayı hedefliyoruz.

Markanın kuruluş öyküsünü anlatır mısınız?

Bambi Yatak olarak, 1965 yılında aile firması olarak ticaret hayatına başladık. Son 10 yıldır yatak-baza-başlık üretimi gerçekleştiriyoruz. Fabrikamız İzmir Torbalı’da 40.000 m2’lik kapalı alanda bulunuyor. 520 kişilik tecrübeli ekibimiz ile en son teknolojiye sahip üretim bant ve makineleri kullanarak, günlük 800 adet yatak, 600 adet baza ve başlık üretimi yaparak müşterilerimize hizmet veriyoruz. En iyi sonucu alabilmek için üretimde en kaliteli malzeme ile yeni nesil yüksek teknolojiyi birleştiriyoruz. 50 yıllık bilgi birikimimiz ve tecrübemizle mütevazi bir tesisten bugünlere gelerek yüzde 100 Türk sermayesiyle ülke ekonomisine katkı sağlamaya devam ediyoruz.

Toplam çalışan sayısı, ihracat rakamı ve ciroyu söyler misiniz?

2018 yılını 200 milyon TL’lik ciro ile kapatırken 2019 yılında ihracatımızı yüzde 40 oranında arttırmayı amaçlıyoruz. Bugün itibariyle yurt içi ve yurt dışında toplam 600 bayimiz var. Bunlara ek olarak 2019 yılında yurt içi ve yurt dışında 250’si Bambi Sleepworld mağaza olmak üzere toplam 500 mağaza daha açmayı planlıyoruz. Bambi Yatak olarak yılda 170 bin adet yatak üretiyoruz. Bu rakamın 17 bin adetini ise ihraç ediyoruz.

Ürünlerinizden bahseder misiniz?

Yukarıda da bahsettiğim gibi İzmir Torbalı’da bulunan fabrikamızda yatak-baza-başlık üretimi gerçekleştiriyoruz. Yatak modellerimizi bonel yaylı, paket yaylı, visco yataklar, normal süngerli ve latex yataklar olarak sınıflandırabiliriz. Müşterilerimizin yaşam kalitesini arttırmak için gelişmiş teknolojileri, kapsamlı teknik bilgi birikimimiz ile birleştiriyoruz. Üretim yaptığımız her ürünün kendi içerisinde ayrı bir hikayesi var. Her müşteriye hitap edebilecek farklı teknolojilere sahip yataklar üretiyoruz. Modellerimizin tamamı tasarım tescil belgesine sahip olup hayatınızı daha kolaylaştıracak çözümler sunuyor. 365 günlük Ar-Ge çalışmalarımız ve sahada sürekli bulunmamız sebebi ile yeni trendleri, yeni teknolojileri ve sağlıklı uyku formüllerini içeren özellikli kumaşları da kullanarak ürün gamımızı her geçen gün geliştiriyoruz.

Sektördeki açığı nasıl gördünüz?

Sektörde hem sahada hem içerde yenilikleri takip eden ekibimiz var. Piyasanın eksik ve ihtiyaçlarına odaklanıyoruz. Tüketicinin ihtiyaçlarını analiz edip ürün koleksiyonlarımızı sektörde oluşan ihtiyaç, gelişme ve değişimlerle doğru orantılı olarak her yıl yeniliyoruz.  Araştırmalarımız sonucu piyasaya ihtiyaca yönelik çözümler sağlayan ürünler üreterek bu boşluğu doldurduğumuza inanıyoruz.

Yatak üretim süreci nasıl oluyor?

Üretimde en son teknolojiye sahip makinelerimizle günlük 800 adet yatak, 600 adet baza ve başlık üretimi yapıyoruz. Daha farklı bir deyişle 35 saniyede 1 yatak üretiyoruz. Kaynak bölümünden, ebatlamaya, CNC kesim bölümünden yatak kapama ve paketlemeye kadar her birimimizde robotları kullanıyoruz. TSE standartlarına uygun olarak ürettiğimiz yataklarımızı kalite kontrol birimlerimizde farklı darbe testlerinden geçirdikten sonra ambalajlıyoruz. Belirtmek isterim ki, yataklarımızda kullandığımız paket yayları kendi bünyemizde üretiyoruz. Bambi Yatak olarak israftan kaçınıp karlılığı maksimuma taşıyarak yolumuzda ilerlerken modernizasyon yatırımlarımıza hız kesmeden devam ediyoruz. Çünkü modernizasyonun, yalın üretimin en temel adımlarından bir tanesi olduğuna inanıyoruz. Ayrıca ürünlerimizin tamamının 2 yıl garantisi bulunuyor.

 Hülya Avşar ile son çıkardığınız yeni reklam filminizde bahsedilen ve strese iyi geldiğini söylediğiniz Magnasand Therapy Yatak’ın çıkış hikayesini anlatabilir misiniz?

Bambi Yatak olarak, Ar-Ge işimizin vazgeçilmez bir parçası. Bu nedenle yatakta kullanabileceğimiz farklı hammaddeler, elementler, inovasyonlar her zaman ilgimizi çekmiştir. Ünye Manyetik Siyah Kum, içerisinde bulundurduğu 20’ye yakın mineral ve bileşen ile iyileştirici kum olarak adlandırılan, ağır materyaller içermemesi sebebiyle de “dünyadaki en kaliteli çeşit” olarak nitelendiriliyor. Böylesi önemli bir kumun bizim ülkemizde olması da dikkatimizi cezbetti. Bizim kumumuz 80 mikron inceliğine sahipken diğer bölgedeki kumlar kalın ve ağır materyaller içeriyor. Bu bölgedeki siyah kumda hiçbir ağır materyal yok ve bakir bir vaziyette. Dünyada ve Türkiye’de ilk defa bir yatağın içine manyetik siyah kum konularak tasarlanan Magnasand Therapy Yatak, vücuttaki negatif enerjinin nötralize edilmesini ve kişilerin stresten arınmasını amaçlayarak geliştirdiğimiz bir ürünümüz. İnsanlar bu kumla streslerini atsınlar istiyoruz. Bu nedenle yatağın konforu ve özellikleri genç yaşlı fark etmeden bütün tüketicilerimize  hitap ediyor. Magnasand yatağını 100 denek üstünde 20 gün boyunca test ederek bu kişilerin üniversite araştırmaları sonucu REM uykularının kalitesinin %25 oranında arttığını gördük. Ürünü ilk etapta 5 bin, yılsonuna kadar 50 bine yakın üreterek 13 farklı ülkeye ihraç etmeyi hedefliyoruz. Magnasand Therapy Yatak için reklam, Lansman, Ar -Ge giderleri ile toplam 5,5 milyon TL yatırım gerçekleştirdik.

2018 yılını faaliyetleri açısından sektörü nasıl değerlendirirsiniz?

2018 yılı, ekonomik dalgalanmaların başlamasına kadar gayet iyi ve beklentilerimizin üzerinde hızlı bir şekilde devam ederken, dalgalanmanın başladığı günden itibaren tüm piyasalarda olduğu gibi yatak sektörü de olumsuz etkilendi.  BU farkıbdalıkla  Bambi Yatak olarak Türkiye ekonomisinin istikrarlı olarak büyümesine destek olmak için Enflasyonla Topyekun Mücadele kampanyasında, genel ortalamanın üzerinde bir kampanya yaptık. Çoğu firmanın yüzde 10 yaptığı indirimi biz net yüzde 15 olarak belirledik. Bu kampanya ile hem bizi tercih eden müşterilerimizin bütçelerine yardımcı olmak hem de ekonomimize destek olmak istedik.  Bu olumsuz durumlar bir girişimcinin veya şirketlerin, işini yapmasına alıkoyacak durumlar değil, aksine işimizin vazgeçilmez bir parçası. Bu gibi dönemlerde biz, genel olarak kurum içi iletişimin şeffaf olması, ekibimizin kendini kolay ifade edebilmesi ve karşılaşabileceğimiz sorunları öngörerek her zaman bir B planımızın oluşuyla zararı minimuma indiriyoruz. Kısacası yapılan istişareler, güç birliği ve ekip çalışmasıyla tüm zorlukların üstesinden geliyoruz.

İhracat yaptınız ülkeler hangileri?

İhracat yaptığımız ülkeler; Hollanda, Belçika, Almanya, Polonya, Romanya, Avusturya, Azerbaycan, Irak, Lübnan, Kıbrıs, Libya, Ürdün, Kuveyt, Umman, Suudi Arabistan ve Pakistan. İhracat rakamlarımızı her yıl bir önceki yıla göre minimum yüzde 40 arttırmayı hedefliyoruz.

Önümüzdeki döneme ilişkin yeni yatırım fikirleriniz var mı?

2019 yılsonuna doğru üretim tesisimizi 25 milyon TL’lik bir yatırım ile +20.000 m2 büyütmeyi hedefliyoruz. Bu büyümeyle günlük 1.000 ila 1.200 adet yatak üreteceğiz. Yukarıda da belirttiğim gibi fabrikamızda 35 saniyede 1 yatak üretiliyor. Hedefimiz ise 25 saniyede 1 yatak üretmek.  Bayi ağımızı daha da genişletmek, özellikle Avrupa’da ve diğer bölgelerde ihracat rakamlarımızı ve istihdam sayımızı arttırmak, teknolojik ürünler üretmeye devam etmek ve her yıl olduğu gibi bu yıl ve önümüzdeki yıl da tamamen yerli ve milli bir firma olarak yolumuza devam etmek öncelikli hedeflerimiz arasında yer alıyor. Bu hedeflerimize ulaşmak için her geçen gün hem bayi kanalımızda hem ihracat kanalımızda çalışmalarımıza hız kesmeden devam ediyoruz.

İlerleyen dönemlerde bizi ne gibi yatak teknolojileri karşılıyor olacak?

Öncelikle vücut şeklini alan, omurga sağlığını ve yatış pozisyonlarına göre en optimum düzeye çekecek teknolojiler geliştiriliyor. Bu tamamen insan sağlığı, kaliteli ve deliksiz uykuyu hedefleyen çalışmalar. Diğer taraftan ev metrekareleri küçüldükçe ve insanların yaşam alanlarını genişletme hareketleri dolayısı ile ergonomik tasarımlar gün yüzüne çıkıyor. Bu da baza kullanımını ve yaygınlaşmasını ön plana çıkartıyor. Kısacası biz Bambi Yatak olarak ilerleyen dönemlerde ki yatak teknolojilerinin insan sağlığı ve kaliteli uyku için vücut şeklini alan yeni teknolojik, daha organik ve nefes alabilen hammadde ile üretilen yataklar olacağını ön görüyoruz.

Franchise Market Türkiye
Üç ayda bir basılarak kitabevlerinden sanayi odalarına, beş yıldızlı otellerden havalimanlarına kadar birçok noktaya ulaşıyor. Hazırladığımız kaliteli, zengin içeriklerle ve ortak platformda buluşturduğumuz markalar, tedarikçiler ve yatırımcılarla franchise sektörüne hız veren ve ileriye taşıyan katma değerler yaratıyoruz ve daha fazlasını yaratmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.