Yeni Gündem: Mimarlık İş İmkanları ve Maaşları

Mimarlık öğrencileri gibi mimarlık okumayı düşünen genç mimar adaylarının da sayısı her geçen gün artmakta. İnşaat, dizayn ve mobilya gibi pek çok sektörün son döneme damga vuran rekor başarılara sahne olması mimar adaylarının heyecanlanmasında büyük rol oynarken, mimarların güncel iş imkanları ve maaşları da bir anda gündem halini alıyor.

Rahat, akılda kalıcı ve ilham verici mekanlar tasarlama vizyonuyla çalışmalarına devam eden ve güncel olarak Bayraklı Tower’da konumlanan, kurucusu ve sahibi olduğu Design Office aracılığıyla müşterilerine projelerini sunan Burak Karakızlı, yaşam kalitesini arttıran mekanlar ortaya koyma konusunda son derece vizyoner ve deneyimli bir isim. İçeriğimizde geleneksel yöntemlerle yenilikçi çözümleri birleştirme ve mimarinin temel değerlerini her ölçekten projeye yansıtma yeteneğiyle sürdürülebilir yapılar üreten tecrübeli isim Burak Karakızlı’nın yeni mimarlar ve mimar adayları için dile getirdiği önemli bilgi ve tavsiyelere yer veriyor olacağız.

Mimarlık Mesleğini Tercih Edenler İçin Farklı Çalışma Modelleri

Mimarlık mesleğinde tıpkı iç mimarlıkta da söz konusu olduğu gibi saha elemanı veya ofis elemanı olarak iki farklı çalışma modelinden birine yönelmek mümkün. Elbette aktif bir çalışma temposuna sahip olmaları nedeniyle genel anlamda saha elemanlarının daha iyi gelir elde edebilme imkanına sahip olduklarını söylemek mümkün olurken, öte yandan erken başlayan mesai saatleri, kurumsal şirketlerde çalışılması halinde tatil günlerinde de çalışma zorunluluğu gibi nedenlerle sahada çalışmanın daha zorlayıcı bulunduğunu da göz önünde bulundurarak karar vermek gerekmekte.

Yeni mezun mimarlar için son derece önemli bir konu olan çalışma alanları ise büyük veya küçük ölçekli fark etmeksizin pek çok firma ve kurumsal oluşumu kapsamakta. İnşaat firmalarının detay çizimleri ve görselleme işlemleri için bir tasarımcıdan veya iç mimardan ziyade mimarla çalışmayı tercih ediyor olması ise tam bu noktada önemli bir avantaj anlamına gelebilmektedir. Bu durumun nedeni ofis ortamında yapılan çalışmalarla banyo ve mutfak dizaynları ile bunlara ilişkin malzeme seçimi gibi konularda desteğe ihtiyaç duyulması olmakta, ancak tam bu noktada mimar veya mimar adayının bu ‘’sade’’ çalışmalara kariyerinde ne gibi bir yer verdiği olmaktadır.

Tasarımcı bir mimar olarak çalışabilmek ise ne yazık ki firmaların deneyim beklentisi nedeniyle yalnızca küçük bir yüzde için sağlanabilen bir imkan olurken, bu noktada hangi üniversiteden mezun olunduğundan bağımsız şekilde deneyimin öneminin ön plana çıktığını fark etmek mümkün olabiliyor. Sektör her ne kadar gelişime açık olsa da dönemsel özellikler düşünüldüğünde ayrıcalıklı bir azınlık içerisinde yer almak pek çok mimar için düşük bir olasılık olarak görülse de yapı denetim firmalarının sunduğu iş imkanları bu aşamada kurtarıcı bir hal alabiliyor.

Mimarlar İçin Alternatif Çalışma Alanları

Yapı denetim firmaları hem sahada hem ofiste çalışma imkanı sunan ve projeleri imza / kaşe ile onaylayarak belediyeye takdim edilmesini sağlayan firmalar olarak biliniyor. Bu onaylama yetkisi nedeniyle projelerin pek çok aşama ve işleminden sorumlu olan bu firmalar, mezun bir mimar için sahadaki kontrolleriyle de farklı deneyimler vaat ediyor. Ancak devlet tarafından belirlenen bir havuz içerisinden rastgele seçilen yapı denetim firmalarının tercih edilmesi nedeniyle bu firmalar için her ne kadar büyük veya küçük ölçekli olması fark etmeden eşit çalışma imkanı yakalama avantajı söz konusu olsa da reklamın önemini ortadan kaldıran bu durum bir dezavantaj olarak da görülebiliyor ve haliyle objektif şekilde değerlendirildiğinde yapı denetim firmalarının kariyer basamakları içerisinde bir mimarın bakış açıcıyla başlangıç düzeyinde kaldığını görmek mümkün olabiliyor.

Gerekli tecrübe birikimine sahip olan mimarların kendi ofislerini açma imkanı da bulunurken, bu gibi bir sıçrama öncesinde yine değerlendirilmesi gereken diğer iş alanlarından biri olarak da mobilya markalarının karşımıza çıkması söz konusu oluyor. Mudo, İkea gibi kurumsal firmalar iç mimarlara verdiği şansı mimarlar için de tanırken bu sayede büyük bir yüzdenin bu alana yöneldiğini görmek mümkün olabiliyor.

Akademik kariyer ise pek çok mimar için cazibesini koruyan bir kariyer alternatifi oluştururken, bu kesimin tek bir alan üzerine uzmanlaşmayı tercih ediyor olması ve yüksek maaş beklentilerinden ziyade bilgi paylaşımının verdiği hazzı ön planda tutması gerekli görülüyor. Her ne kadar gerektirdiği prosedürle en az akademik kariyer kadar zorlu süreçler gerektirse de kamu kuruluşlarında hizmet vermek de mimarlar için gözde seçenekler arasında sayılabiliyor.