Yel Değirmenleri ve Begonvillerin İzinde Alaçatı

Son yıllarda Türkiye’de en fazla turist çeken adreslerden biri Alaçatı. Sakız ağaçlarının süslediği dar sokakları, begonvillerin renklendirdiği taş evleri, birbirinden güzel koyları ve tabii ki hareketli gece hayatı… Alaçatı’ya gitmek için o kadar fazla sebep var ki insan hangisini kendine bahane etse bilemiyor. Tam da bu yüzden Alaçatı’ya gitmişken yapmadan dönmemeniz gereken onlarca şey bulunuyor.

Her şeyden önce Alaçatı, rüzgar sörfüyle ilgilenenler veya bu spora dair bir şeyler öğrenmek isteyenler için bir cennet niteliğinde. Dolayısıyla vaktinizin bir kısmını sörfe ayırmakta fayda var. Farklı seviyeler için dersler düzenleyen sörf okullarından birine uğrayarak gereli tüm malzemeleri kiralayabilirsiniz. Ancak Alaçatı deyince aklınıza sadece sörf okulları gelmesin. Bu okulların etrafı, birbirinden konforlu ve güzel plajlarla kaplı. Zio Beach, Madeo ve Paradiso bunlardan yalnızca birkaçı. Tercihinizi daha bakir yerlerden yana kullanıp giriş ücreti ödemeden denize girmek istiyorsanız istikametiniz tabii ki Delikli Koy olmalı. Burası daha çok kamp yapanlar ya da taşınabilir sandalyesini kapıp gelenlerin adresi.

Hacımemiş sokaklarında turlayın.

Alaçatı, koyları kadar merkeziyle de kendine hayran bırakan bir belde. Nitekim Alaçatı’nın merkezinde her bir sokak görülmeye değer bir güzelliğe sahip. Hacımemiş Mahallesi ve Kemalpaşa Caddesi bu anlamda mutlaka uğramanız gereken yerlerden. Birbirine çeşitli sokaklarla bağlı bu iki yer, birbirinden renkli mağazalar, antikacılar, kafeler, restoranlar ve barlarla çevrili. Akşam yemeği için tercihinizi buradaki mekanlardan birinden yana kullanacaksanız gitmeden önce mutlaka rezervasyon yapmalısınız. Bu sokaklarda alışverişin de oldukça keyifli olduğunu unutmayın. Çok sayıda güzel mağazanın bulunduğu Hacımemiş Mahallesi ve Kemalpaşa Caddesi’ni kesen sokaklardan Alaçatı seyahatinizi daima hatırlamanıza yardımcı olacak bir obje satın alabilirsiniz. Bu arada seyahatiniz bir Cumartesi gününe denk geliyorsa, Alaçatı’nın meşhur pazarına uğramadan dönmemelisiniz.

Bu arada Alaçatı, gece hayatıyla da ziyaretçilerine çok fazla seçenek sunan bir yer. Nitekim Alaçatı’da eğlence sabah saatlerine kadar devam ediyor. Hatta dürüst olmak gerekirse gündüz saatlerinde de plajlarda devam ediyor. Burada farklı farklı konseptlerde mekanlar bulmak mümkün. Fakat bu mekanlara geçmeden önce keyifli bir yemek yemek istiyorsanız, Ege’de olduğunuzu hatırlayın ve rakı-balık yapabileceğiniz bir restorana doğru yol alın. Ardından kokteyl bar, caz kulübü, elektro müzik çalan mekanlar gibi birbirinden farklı tarzlarda hizmet veren mekanlara geçebilirsiniz. Rakı-balık için Ferdi Baba güzel bir seçenek olacaktır. Single Fin ise Alaçatı’da sabaha kadar eğlenmek isteyenlerin son gözde adresi.

Günbatımı için istikamet: yel değirmenleri!

Bu arada beldenin en önemli simgelerinden biri de hemen girişindeki yel değirmenleri. Bir zamanlar buğday öğütmek için kullanılsa da şu an daha çok turistlerin fotoğraflarını süslüyor. Geceleri ışıklandırmasıyla büyüleyen bu değirmenler restore edildi ve bazıları kafe-restoran olarak servis veriliyor. Özellikle gün batımında eşsiz manzarasıyla pek çok ziyaretçinin favorisi bu değirmenler.

Seyahatinizi sezon açılmadan, nisan ayında yapmak niyetindeyseniz Alaçatı Ot Festivali’nin programına mutlaka göz atmalısınız. Geleneksel Ege lezzetlerini ve ruhunu ziyaretçilere deneyimletmek üzere düzenlenen festival boyunca Alaçatı, oldukça hareketli bir dönem geçiriyor. Festival boyunca beldenin merkezinde çeşitli otların ya da bu otlardan yapılmış yemeklerin satışa sunulduğu tezgahlar kuruluyor; Alaçatı’nın farklı yerlerinde festivale paralel etkinlikler düzenleniyor. Öyle ki pek çok işletme için bu festival sezon başlangıcı olarak kabul ediliyor.

Özetle Alaçatı, ziyaretçilerine hem huzurlu hem de dinamik bir seyahat imkanı vadediyor. Gündüzleri dilerseniz serin deniz ve güneşin tadını çıkarır, sörf okullarında kendinizi rüzgara bırakırsınız. Akşamları ise birbirinden şık restoranlardan birinde başlayan keyfi sabahın ilk saatlerine dek taşıyabilirsiniz. Her ne yaparsanız yapın, Alaçatı’da keyifle vakit geçireceğiniz tartışmasız bir gerçek. Yaz tam anlamıyla bitmeden son bir kaçamak arayanlara duyurulur.

Franchise Market Türkiye
Üç ayda bir basılarak kitabevlerinden sanayi odalarına, beş yıldızlı otellerden havalimanlarına kadar birçok noktaya ulaşıyor. Hazırladığımız kaliteli, zengin içeriklerle ve ortak platformda buluşturduğumuz markalar, tedarikçiler ve yatırımcılarla franchise sektörüne hız veren ve ileriye taşıyan katma değerler yaratıyoruz ve daha fazlasını yaratmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.