Westpark Outlet

Ege’nin İlk Ve Tek Akvaryumu Açıldı!

Spot: Dünyanın en çevreci akvaryumu!

Sergilenen canlıların hiçbiri doğadan yakalanmış canlılar değildir!

Tankar Gayrimenkul tarafından hayata geçirilen, yönetim ve kiralamasını JLL Türkiye’nin üstlendiği Ege’nin en büyük Outlet’i Westpark’ta yüzlerce su altı canlısı, tematik bölümleri ve yerden başlayan özel akvaryum tüneli ile Ege’nin ilk ve tek akvaryumu, “Funtastic Aquarium İzmir” açıldı.

İzmirlilerin yoğun ilgi gösterdiği ve hafta sonları giriş kapısında kuyruklar oluşan akvaryum, İzmir ve Ege’nin ilk ve tek akvaryumu olma özelliğini taşıyor.

Yaklaşık 2500 metrekare kapalı alan içerisinde, toplam 2 milyon litreden fazla su kapasitesi ve 230 metrelik yürüyüş yolu bulunan bu özel proje sayesinde, su altının sihirli dünyasına açılan kapılar haftanın 7 günü 10:00-22:00 saatleri arasında açık.

Köpek balıkları, vatozlar, tropik su altı canlıları, soğuk denizlere özgü türler, Ege ve Akdeniz canlıları ile su altı dünyasının hayranlık uyandıran pek çok özel canlısı, hepsi bir arada Funtastic Aquarium İzmir’de su altı meraklılarını bekliyor.

70’ten fazla tematik akvaryum ve teraryum içerisinde yüzlerce canlının sergilendiği bu özel akvaryumun en önemli özelliği; dünyanın en çevreci akvaryumu olması. Uzun araştırma ve geliştirme süreçleri sonucunda; güneş enerjisi ve kapalı devre ekosistemlerle zenginleştirilen proje, ziyaret edenleri kendine hayran bırakıyor. Aquaponic sistemler ile suda tarım yapılarak hem su biyolojik olarak filtreleniyor hem de vejetaryen canlıların yemleri akvaryumlarda yetiştiriliyor.

Gezi yolu üzerinde ve akvaryum içerisinde bulunan, konsepte göre tasarlanmış özel dekorlar ve aydınlatmaların yanı sıra bilgi ekranları ve etkileşimli uygulamalarla su altını keşfetmek hem çok eğlenceli hem de ilham verici…

Tematik bölümlerden oluşan Funtastic Aqurium İzmir’de, macera, Siren Kayalıkları’nda başlıyor. Tropik denizlerin ardından Köpek Balığı Laboratuvarı, Korsan Gemi Batığı, Koi Efsanesi gibi özel temaları Soğuk Kuşak gibi sıra dışı konseptler takip ediyor. Yaklaşık 1,5 milyon litre su kapasiteli ana tank içerisinde Türkiye’nin ilk ve tek yerden başlayan tünel akvaryumu yer alıyor.

Bu benzersiz deneyimin ardından tropik dünyanın en zehirli ve en ilginç canlıları da teraryumlarda meraklıları ile bir araya geliyor.

Teraryumların ardında, zararsız su canlılarına dokunarak keşfedebileceğiniz özel bir bölüm olan “Dokun & Keşfet” yer alıyor. Bu bölümde; öğrenci gruplarına özel bir alan ile akvaryumların arka planındaki etkileyici teknolojilerin görülebileceği farklı bir bölüm de yer alıyor.

Girişte, yeşil ekran önünde çektireceğiniz pozlarınızı, gezinin sonunda beğeneceğiniz özel arka planlarda, zevkinize göre tercih ederek alabiliyorsunuz. Bu özel deneyimi unutulmaz anılara dönüştürmek için özel olarak hazırlanan hediyelik eşya koleksiyonlarının olduğu bölümde de her zevke uygun seçenekler sizleri bekliyor.

İşte Funtastic Aquarium İzmir’de planlı etkinlikler:

Köpek balığı besleme Salı, Perşembe, Cumartesi Saat: 16:00

Vatoz besleme Pazartesi, Çarşamba, Cuma, Pazar Saat: 16:00

Genel canlı besleme Pazartesi hariç her gün saat: 14.00

Funtastic Aquarium İzmir’i diğer akvaryumlardan ayıran birçok özellik var!

Proje planlanırken İzmir’e yakışan, eğitimin ve ilginç bilgilerin ön plana çıkarıldığı, çevreye duyarlı, su tonajına oranla Türkiye’nin en az enerji harcayan ve kendi besininin bir bölümünü kendisi üretebilen özel bir akvaryum modeli geliştirildi. Bunları yaparken de %100 yerli üretim filtreler ve ekipmanlar kullanıldı.

Funtastic Aquarium İzmir’in bir diğer önemli özelliği de akvaryumlarda sergilenen bazı özel canlıların tam anlamıyla “kurtarılmış” canlılar olmasıdır.

Akvaryumlarda sergilenen canlılar ya kurtarılmış ya da diğer akvaryumlarla karantina tesislerinde üreyerek çoğalmış canlılardır. Sergilenen canlıların hiçbiri doğadan yakalanmış canlılar değildir.

Akvaryumumuzun sembollerinden biri olan kum kaplanı köpek balığımız ‘‘Odin’’ de bunlardan biridir.

Doğuştan tek gözü kör olarak yurt dışında bir akvaryumda kötü şartlarda sergilenmekte olan Odin, bakımı da çok güç olduğu için ufak bir tankta adeta ölüme terk edilmişken küratör ekibimiz tarafından fark edilerek sahiplenilmiştir. Özel bir operasyon yaparak, önce tarım ve orman bakanlığından gerekli izinler çıkarılmış sonra da özel donanımlı bir tır ile dört günlük bir yolculuğun ardından Türkiye’ye getirilip, gümrükleme işlemlerinden sonra hemen tedavi ve karantina alınmıştır. Dalgıç arkadaşlarımızın özel olarak suyun altına girip elleriyle beslediği Odin, şu anda akvaryumumuzda son derece iyi durumda su altı meraklılarını bekliyor.

Ziyaretçilerimiz, tematik akvaryumumuzu gezerken sadece ilginç su canlılarını görmüyorlar; dekor ekibimizin uzun ve son derece zahmetli çalışmaları sonucunda yapılan, gerçeğe uygun dekorlarla, İzmir’e özgü; Foça Siren Kayalıkları’ndan, Smyrna Antik Kenti’ne, Şili Paskalya Adası Heykelleri’nden, Arktik bölge dokusuna kadar birçok coğrafyayı da öğrenebiliyorlar.

Çocuklar, hazırlanan dokunmatik ekranlarda hem eğleniyor hem de balıklar hakkında birçok bilgi edinebiliyorlar.

Franchise Market Türkiye
Üç ayda bir basılarak kitabevlerinden sanayi odalarına, beş yıldızlı otellerden havalimanlarına kadar birçok noktaya ulaşıyor. Hazırladığımız kaliteli, zengin içeriklerle ve ortak platformda buluşturduğumuz markalar, tedarikçiler ve yatırımcılarla franchise sektörüne hız veren ve ileriye taşıyan katma değerler yaratıyoruz ve daha fazlasını yaratmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.