Uluslararası Gastronomi Turizmi Kongresi fuarizmir’de gerçekleşti!

Chef holding mouth watering pasta salad, ready to serve.

Gastronomi sektörünün en büyük buluşması Uluslararası Gastronomi Turizmi Kongresi, “Uluslararası Tadım Etkinliği” ile katılımcılarını lezzet dolu bir yolculuğa çıkardı. Akdeniz tadında bir şehir olan Lizbon’un misafir kent olarak katıldığı kongre, bu yıl dünyaca ünlü yemek yarışması Bocuse d’Or temsilcilerini de ağırladı.

Türkiye’nin gastronomi turizmi alanındaki en önemli buluşmalarından biri olan 4. Uluslararası Gastronomi Turizmi Kongresi, T.C. Kültür Ve Turizm Bakanlığı himayesinde İzmir Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde 6-8 Aralık 2018 tarihleri arasında fuarizmir’de gerçekleşti. İzmir Fuarcılık Hizmetleri Kültür ve Sanat İşleri Tic. A.Ş. (İZFAŞ) ve Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) ve ortaklığıyla düzenlenen kongre, 12. Travel Turkey İzmir Turizm Fuarı ile eş zamanlı olarak organize edildi.

Gastronomi turizminin Türkiye’deki adresi

Uluslararası Gastronomi Turizmi Kongresi, akademik oturumlar, sektörden önemli isimlerin konuşmacı olarak katıldığı panel oturumları, yerli yabancı şeflerin yemek workshopları, profesyonel uzmanlar ile tadım atölyeleri, gün boyu stantlarında tadım yapan gıda firmaları ve restoranların katılımıyla Türkiye’nin gastronomi zenginliğini gözler önüne serdi.

Etkinliğin ana sponsorluğunu ikinci kez üstlenen Çimstone, lezzet diyarı olan Gaziantep ve Kastamonu Belediyeleri yine Destinasyon Sponsorları oldu. Gastronominin bölge turizmine olan katkılarının konuşulduğu kongrede, akademik bildirilerinin yer aldığı bölüm İzmir Ekonomi Üniversitesi, Dokuz Eylül Üniversitesi, Yaşar Üniversitesi ve İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi iş birliği ile yürütüldü. İzmir Profesyonel Aşçılar Derneği tarafından desteklenen, 6 – 8 Aralık 2018 tarihlerinde fuarizmir’de düzenlenen 4. Uluslararası Gastronomi Turizmi Kongresi her yıl olduğu gibi bu yıl da gerek konuşmacıları ve gerekse katılım sağlayacak ülke ve şehirler açısından uluslararası bir önem arz etti.

Uluslararası Tadım Etkinliği: Tasting Story

Geçtiğimiz yıl başarılı ile gerçekleştirilen ve “5 hikâye, 5 duyu ve 5 yaratıcı” teması ile büyük beğeni toplayan “tasting story” etkinliği bu yıl da lezzet düşkünleri ile uzmanları bir araya getirdi.  5 duyudan yola çıkarak organize edilen Uluslararası Tadım Etkinliği katılımcılarını, konusunda deneyimli şef ve profesyonel tadım uzmanlarının ilham veren girişimcilik hikâyelerini paylaşmak, katılımcıları tat eşleşmeleri ve lezzet bileşenleri üzerine düşündürmek için keyifli bir tadım yolculuğuna çıkardı.

Misafir Kent Lizbon’un Lezzetleri

Avrupa’nın önemli turizm destinasyonlarından biri olan Lizbon, çeşitli deniz ürünlerini deneyebileceğiniz zengin mutfağını, 4. Uluslararası Gastronomi Turizmi Kongresi’nde tanıtacak. Lizbon usulü deniz ürünlerinin yanı sıra Akdeniz mutfağı ile yöresel yemeklerinden kendine has bir seçki sunacak olan misafir kent, kongre süresince lezzet tadımları da yaptı.

Franchise Market Türkiye
Üç ayda bir basılarak kitabevlerinden sanayi odalarına, beş yıldızlı otellerden havalimanlarına kadar birçok noktaya ulaşıyor. Hazırladığımız kaliteli, zengin içeriklerle ve ortak platformda buluşturduğumuz markalar, tedarikçiler ve yatırımcılarla franchise sektörüne hız veren ve ileriye taşıyan katma değerler yaratıyoruz ve daha fazlasını yaratmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.