Tüketicinin Tercihi: Özsüt

Özsüt nerelerde faaliyet gösteriyor? Mevcut şube sayınız nedir?

Bugün Türkiye’de 46 ilde 180’in üzerinde, Azerbaycan’da ise dört şubemiz bulunuyor. Şubelerimizde dört ayrı konsept bulunuyor. “Fırın” konseptli mağazalarımızda menümüzde yer alan tüm ürün gruplarımızı, “Cafe” konseptimizde menümüzdeki belli atıştırmalıklarla birlikte tüm tatlı ve içeceklerimizi, “Atölye” konseptimizde Özsüt’ün zengin menüsüne ek olarak birbirinden leziz yemekleri, “Tatlı” konseptinde ise sadece tatlı ürün grubunu misafirlerimize sunuyoruz. Fırın konseptimiz ile kahvaltı, ekmek arası lezzetler, salatalar, el yapımı makarna ve pizzalar, kırmızı ve beyaz et spesiyalleri, yöresel lezzetler, gibi lezzetlerimizle Türkiye’nin 4 bir yanında hizmet verirken, Atölye konseptimizle, sadece bu konsepte özel ana yemek çeşitlerinin yanı sıra, Özsüt’ün diğer mağazalarında yer alan lezzetlerin tamamını misafirlerimizle buluşturuyoruz.

Büyüme stratejilerinizden bahseder misiniz?

Özsüt, 1938 yılında İzmir’de kuruldu ve 1991 yılına kadar yalnızca Kemeraltı’ndaki mağazasında hizmet verdi. O tarihte ikinci mağaza Alsancak’ta açıldı. 1996 yılında franchising sistemine geçerek şubelerimizi artırmaya başladık. Bu tarihten beri, franchise ile büyüme yöntemini Türkiye’de en iyi uygulayan markalardan biri olarak yatırımlarımıza devam ediyoruz. Özsüt olarak, ürün gamımızda ve konseptimizde yaptığımız yeniliklerle günümüz dünyasının beklentilerini en iyi şekilde karşılamayı hedefliyoruz. Bu düşüncelerimizi paylaşan, kurum kültürümüzü benimseyen yeni franchise’larımızla yurt içinde ve yurt dışında şube sayımızı arttırıyoruz.

Lokasyon seçiminde dikkat ettiğiniz öncelikler nelerdir?

Mağaza açılacak şehrin ya da semtin özelliklerine göre AVM ya da caddeler tercih edilebiliyor. Ana kriter, yaya trafiğinin çok ve ulaşımın kolay olduğu lokasyonlarda yer almak.

Türkiye’nin en köklü markalarından biri olarak franchise şartlarınızdan bahseder misiniz?

Her şeyden önce, büyük özen ve disiplin gerektiren bir sektörde yer alıyoruz. Bu sebeple, birlikte çalışacağımız yatırımcılarımızı da titizlikle belirliyoruz. Değerlerimize sahip çıkan, müşteri memnuniyet ve mutluluğunu önemseyen yatırımcı ve ekiplerle çalışıyoruz. Özsüt olarak yatırımcılar için sektörde en cazip fırsatı sunduğumuza inanıyor ve geri dönüşün hızlı olması için lokasyon seçimi ve verimli operasyon yönetimi gibi konularda franchise’larımıza destek veriyoruz. Geri dönüş süremiz lokasyona ve proje büyüklüğüne göre değişmekte. Franchise bedelimiz ise 450.000 ₺ + KDV. Ancak, Bayim Olur Musun fuarına özel kampanyamızda bu rakamı 300.000 ₺ + KDV olarak sunuyoruz yeni adaylarımıza.

Franchise verdiğiniz yatırımcılara hangi konularda destek oluyorsunuz?

Günümüzde hızla gelişen yeme içme sektörü doğal olarak yatırımcıların dikkatini çekiyor ancak işimiz ciddi anlamda uzmanlık ve hizmet kalitesinden müşteri memnuniyetine kadar tüm süreçleri kapsayan bir know – how gerektiriyor. Yatırımcılarımızla 80 yıllık bilgi birikimimizi paylaşıyor ve Özsüt’ün köklü hikayesinin bir parçası haline gelmelerini sağlıyoruz. Türkiye’nin en tanınan ve sevilen markalarından birinin temsilcileri haline gelen yatırımcılar, pazar potansiyellerine çok daha kolay bir şekilde erişebiliyor. Bunlara ek olarak, lokasyon seçimi, analiz ve eğitim destekleri vererek, saygı uyandıran ve kazançlı bir yatırım gerçekleştirmelerine yardımcı oluyoruz.

Peki, sizi farklı kılan nedir? Neden Özsüt?

Günümüz müşterileri, sevdikleri ve güvendikleri mekanların farklı anlarına hitap edecek şekilde, geniş yelpazede hizmet sunmasını tercih ediyor. Hafta sonu tatlı keyfini de akşamüstü kahve molasını da öğlen yemeğini de aynı mekânda geçirebilmek istiyor. Biz de uzun bir süredir Özsüt’ü bu şekilde konumlandırıyoruz. Misafirlerimizin tatlı anlarında yaşadıkları deneyimleri paylaşmak için menümüzü sürekli güncelliyor, operasyon ve hizmet süreçlerimizi bu doğrultuda kurguluyor, mağazaların bulundukları yerle bütünleşmesini sağlayan mimari yaklaşımlara ağırlık veriyoruz.

Ürün çeşitleriniz hakkında bilgi verebilir misiniz? Kış mevsimine özel bir menü oluşturulacak mı?

Ürün gamımızın içerisinde yalnızca pastalar, sütlü ve şerbetli tatlılar değil; unlu mamuller, dondurma, kaymak, çikolata, kahve, kahvaltı, Türk ve dünya mutfağından özel lezzetler yer alıyor. Özsüt olarak on binlerce misafirimize, günün her saatine hitap eden zengin bir seçki sunuyoruz. Her sene olduğu gibi bu sene de kış mevsimine özel bir menü oluşturacağız. Her yıl menümüzü yaz ve kış menüsü olmak üzere iki kere güncelliyoruz. Özsüt olarak önceliğimiz, misafirlerimize mevsiminde, doğal ve yerel ürünler sunmak. Yaz aylarında dalından koparılmış meyvelerle hazırladığımız pastalara ağırlık verirken, kış aylarında çikolatalı, karamelli, kestaneli lezzetlerimiz ön plana çıkıyor. Elbette yaz – kış menümüzde yer alan, bizim alametifarikamız olan çeşitlerimiz de var. Sütlü tatlılarda kazandibi, sütlaç, keşkül, tavukgöğsü, profiterol, pastalarda kara orman serisi, şerbetli tatlılarda ekmek kadayıfı, peynir tatlısı ve sac arasını bunlara örnek gösterebiliriz. Bunların dışında menümüzde büyük değişikliklere gidiyoruz.

Son olarak yeni yatırım planlarınız hakkında bilgi verebilir misiniz?

Önümüzdeki dönemde, henüz şubemizin bulunmadığı illerde yer almayı planlıyoruz. Ek olarak, büyük kentlerin yeni açılan ana arterlerinde de mağaza açmak istiyoruz. Önceliğimiz İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa ve Kocaeli’nde mağaza sayımızı artırmak. 2018 için yurtiçi hedefimizi yüzde 30 büyüme ve 200’ü aşkın mağazaya ulaşmak olarak belirledik. Özsüt için temel hedefimiz, mevcut güçlü yönlerimize yatırım yaparak, Özsüt’ü ve modern bir bakış açısıyla geleceğe taşımak. Bu yönde adımlar atmak için çok yoğun planlamalar yapıyoruz. Tüketicinin sesini dinliyoruz, tüketici trendlerini takip ediyoruz.