Tek Tip Bir Franchise Ödeme Sistemi Nasıl Oluşturulur?

Standardizasyon genellikle ileriye giden yoldur, ancak en büyük markalar bile bazen bu önemli noktada engellere takılabilir. Bir ana franchise’ın sunduğu marka bilinirliği ve desteğinden yararlanırken kendi işinize sahip olmanın birçok avantajı vardır. Bununla birlikte franchise yapısı genellikle birleşik bir ödeme sisteminden yoksundur ve teknoloji ilerledikçe, yeni çözümler sunuldukça sorun daha da kötüleşir.

Son 18 ay boyunca bu tür ödeme sistemlerine olan ihtiyacın her zamankinden daha fazla olduğunu gördük. Pandemi, çoğu zaman franchise olan birçok hızlı servis restoranının hibrit bir ödeme modelini benimsediğini gösterdi; bu restoranların çoğu kısmen restoranı ziyaret eden müşterilerin siparişlerini, kısmen de teslimat uygulamaları veya online sayfalardan gelen siparişleri karşılıyordu. Bununla birlikte bazı franchise’ların, özellikle daha büyük markaların, ödeme süreçlerinde bir dereceye kadar standardizasyon benimsediğini görmeye başlıyoruz. Örneğin eCüzdan kabulü gibi şeyleri zorunlu kılarak pandemiden önce bile restoranların kasiyersiz terminallerin kullanımında bir artış oldu. Ancak çok daha yaygın olanı genellikle ana marka tarafından değil, franchise sahipleri tarafından uygulanan bir dizi farklı ödeme sistemine sahip franchiseların gelişmesi yönünde oldu.

Franchise alanlar tercih ettikleri ‘tak ve çalıştır’’ çözümlerini dahil etmekle de kurmakla da görevlendirilir. Ancak görevin güvenilir bir çok kanallı yaklaşım sunarken, tüm müşteri yolculuklarının ana markalarını yansıttığından emin olmak ve müşterilerine katma değerli bir hizmet sunarken yapıldığını kontrol etmek gerekir. İşte bu yaklaşıma karar vermenin getirebileceği ana sorunlardan birkaçı ve franchiseların daha birleşik bir yaklaşım kullanarak bunları nasıl çözebileceğine dair birkaç tavsiye:

  • İşlemleri işlerken daha fazla harcamayın

Her bir franchise sahibi ödemelerini çoğu merkezi perakendecinin yaptığı gibi bir merkez ofis tarafından konsolide edilip işlenmek yerine, bireysel bir şirket olarak işler. Ne yazık ki bu durum işlem başına daha yüksek maliyetlerle karşı karşıya kalmak anlamına gelir. Bunun yerine ana markalar işlem başına daha iyi bir fiyat elde etmek için ödeme işlemlerinin kontrolünü ele almalıdır. Bunu yaparak her iki taraf da ölçek ekonomilerinden faydalanacaktır. Kilitlenme sırasında tüm işletmelerin zarar gördüğü bir zamanda, faaliyetleri düzene sokmak ve kârlılığı korumak çok önemlidir.

  • Ödemelere ayrık bir yaklaşım

Bazı franchiselar franchiselarına ödeme terminalleri, satış noktası (POS) sistemleri ve diğer hayati teknoloji parçaları sağlasa da birçok franchise, özellikle daha küçük olanlar, kendi kaynaklarına bırakılır. Sonuç olarak bu sistemleri franchise tedarik ederse, ödeme sistemleri için tam perakende fiyatlarını ödemek durumunda kalınır. Ayrıca bu durumda bireysel işletme düşük kaliteli veya yetersiz mal satın almaya açık hale gelir ve herhangi bir teknik zorlukla karşılaşırlarsa sorunu çözmek için işletmeci kendi başına kalır. Bu sorunu çözmek ve franchise sahipleri için başka türlü karmaşık, zamanında yapılması gereken bir görevi basitleştirmek için teknolojiyi franchise düzeyinde belirlemek ve bunu işletme genelinde standart hale getirmek mantıklı olacaktır.

  • Kötü müşteri deneyimi

Dijital gerçekleşen bu kadar çok işlemle, franchise’lar müşteri yolculuğunun uyumlu olduğundan, kanaldan bağımsız olarak, markaya ve ürünlerine veya hizmetlerine erişim sağlanabildiğinden emin olmalıdır.  Bunu başarmak için bir müşterinin bir markayla her etkileşim kurduğunda aynı deneyimi yaşaması için çok kanallı bir marka yaklaşımı uygulayın. Müşteriler birden fazla ayrık alışveriş yolculuğu sunarak, her zaman aynı şekilde ödeme yapamayacaklarını ve marka sadakatinin uzun sürmeyeceğini bileceklerdir.

  • Franchise modelini birleştirmek

Sorunların birçoğunun çözümünün ister mağazalarındaki donanımlar isterse de onu destekleyen bulut tabanlı yazılımlar olsun, teknolojilerini standartlaştırmasını ve merkezileştirmesini içerdiği artık açık olmalıdır. Bu maliyetli ve zor bir süreç olsa da, doğru ödeme ortağını seçerek süreç çok daha kolay hale gelecektir. Franchiselar işe yaradığı kanıtlanmış bir yapı içinde mülkiyetin getirdiği özgürlük ve ödülleri sağlayarak birçok kişiye mükemmel bir iş fırsatı sunarlar. Kepenk açamamaktan operasyonları uyarlamak zorunda kalmaya kadar, bir şekilde pandemiden etkilenen ana marka olarak çok sayıda franchise ile büyümelerini artırmak için, mümkün olan en iyi desteği sağlayarak iyileşme yolunda yardımcı olma şansına sahipler.

Üç ayda bir basılarak kitabevlerinden sanayi odalarına, beş yıldızlı otellerden havalimanlarına kadar birçok noktaya ulaşıyor. Hazırladığımız kaliteli, zengin içeriklerle ve ortak platformda buluşturduğumuz markalar, tedarikçiler ve yatırımcılarla franchise sektörüne hız veren ve ileriye taşıyan katma değerler yaratıyoruz ve daha fazlasını yaratmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.