Sektöründe Lider Tab Gıda

1994’den bu yana gıda sektöründe faaliyet gösteren TAB GIDA  Finans ve Franchise Yatırımlarından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Özgür ÇETİNKAYA’dan 40’tan fazla şehirde 190’dan fazla restoran sayısına ulaşarak sektörde lider olma konusundaki başarı hikayelerini dinledik…

Türkiye’de 1000’e yakın restoranıyla hizmet veren TAB Gıda’nın hikayesini okuyucularımızla paylaşır mısınız? TAB Gıda çatısı altında hizmet veren markalar nelerdir?

TAB Gıda olarak, 1994 yılından bu yana gıda sektöründe faaliyet gösteriyoruz. Hızlı servis sektöründeki faaliyetlerimiz; 1995 yılında dünyada sektörün öncülerinden biri olan Burger King’in ana geliştirici ve üretici haklarını alarak Türkiye’ye getirmemizle başladı. Şu anda Burger King’in dünyadaki en büyük master franchisee’siyiz. Türkiye genelinde 70’ten fazla ilde 600’den fazla Burger King restoranımız bulunuyor.

2007 yılında ise dünyanın en büyük pizza restoran zincirlerinden biri olan Sbarro markasını bünyemize kattık. 30’dan fazla ilde toplam 80’e yakın restoranımız var.

Yine 2007 yılında geleneksel tarifleri sıra dışı Louisiana mutfağıyla buluşturan Popeyes’ı da Türkiye’ye getirdik. Popeyes ile 40’tan fazla şehirde 190’dan fazla restoran sayısına ulaşarak sektörde lider olmayı başardık.

Ardından, 2010 yılında Arby’s’i bünyemize kattık. Şu an 50’den fazla restoranı ile hizmet veren Arby’s, yenilikçi menüleri ile lezzetli ve benzersiz seçenekler arayanların tek adresi konumunda.

2013 yılında ise 20 yıllık deneyimimizle Usta Dönerci markasını yarattık. Bugün 100’den fazla restoranı bulunan Usta Dönerci markamızla müşterilerimize geleneksel döner lezzetini hızlı servis anlayışıyla sunuyoruz.

TAB Gıda hızlı servis restoran zinciri kategorisinde dünyada eşi benzeri olmayan bir gıda ekosistemi kurdu. Salata, ekmek ve patates fabrikalarınızın franchise yatırımcıları için sağladığı avantajlardan bahseder misiniz?

Sektöründe lider olan TAB Gıda; markalarının sektördeki gücü, Türkiye’deki 1000’den fazla restoranı, sistemi ve hazır müşterisinin oluşu ile yatırımcılarına minimum riskle yatırım yapma imkânı sağlıyor. TAB Gıda hızlı servis restoran zinciri kategorisinde dünyada eşi benzeri olmayan bir gıda ekosistemi kurdu. Ata Şirketler Grubu tarafından yatırımları gerçekleştirilen salata, ekmek ve patates fabrikalarımız franchise yatırımcıları için ciddi fırsat sağlıyor. Yatırımcılarımız TAB Gıda’nın 23 yıllık tedarik zinciri yönetimi, operasyonel ve pazarlama tecrübesi ile satın alma gücünden faydalanıyorlar. TAB Gıda’nın Franchise sistemi, gıda işletmeciliği konusundaki tüm sorunları kendi bünyesinde çözen bir sistemi ifade ediyor. Mutfak ekipmanlarının kurulumu kardeş firmamız olan MES Mutfak tarafından sağlanıyor ve düzenli olarak bakımları yapılıyor. Satın alma ve tedarik zincirimiz ise Fasdat isimli bir diğer kardeş firmamız tarafından sağlanıyor. Reklam hizmetlerimiz Reklamüssü isminde yine kendi firmamız tarafından yapılıyor. Yani biz, komple bir sistem olarak yatırımcılarımıza hizmet veriyoruz.

On kişilik Franchise danışmanı ve beş kişilik franchise ekibimizle yatırımcılara her an destek veriyoruz. Restoran açılışından 3 ay önce yatırımcılarımıza destek ve hizmet vermeye başlıyoruz. Eleman alımları ve restoran inşaatını bu dönemde başlatmış oluyoruz. Personelden yatırımcıya kadar her seviye için eğitimlerimizi bu süre içerisinde tamamlıyoruz. Restoran inşaatı bitme süresine kadar tüm eğitimlerimiz tamamlanmış oluyor. Sonrasında da tüm süreçte destek hizmetleri vermeye devam ediyoruz.

TAB Gıda için yapılan üretim yatırımları hem inovatif ürünlerin daha kısa sürede geliştirilip müşterilere sunulmasını mümkün kılıyor hem de yatırımcılarımıza satın almada ciddi avantajlar sağlıyor. TAB Gıda markalarının sektördeki gücü, yatırımcılarına hazır sistem içerisinde yatırım yapma imkânı sağlıyor. Yani yatırımcılarımız sektöründe lider TAB Gıda’nın çatısı altında olma avantajına sahip oluyorlar. Anahtar teslim işletme fırsatı sunuyoruz. Eğitim ve destek programlarından faydalanma imkânı sağlıyoruz. Ayrıca yatırımcılarımız geniş lojistik ağımızdan ve operasyonel tecrübemizden faydalanıyorlar. Kurumsal yönetim, eğitim, insan kaynakları, kalite kontrol, pazarlama alanlarında profesyonel destek alma imkânı elde ediyorlar.

TAB Gıda restoranlarında kullandığı hammaddenin tamamını yurt içindeki büyük tedarikçilerden sağlıyor. Türkiye’deki iş ortaklarınızdan bahseder misiniz?

Gıda Güvenliği Derneği’nin ilk üyelerinden biriyiz; kurulduğumuz 1995 yılından bu yana kusursuz hizmet ve hijyen konularında daima maksimum hassasiyet göstermeyi kendimize ilke edindik, tüm et ürünlerini Türk Gıda Kodeksine uygun şekilde üretim yapan helal et sertifikalı yerli üreticilerden temin ediyoruz. TAB Gıda’da tüm ürünler sevk, pişirme ve servis standartları ile sağlık ve hijyen açısından uluslararası kalite standartlarına yüzde 100 uygun olarak hazırlanıyor. Ürünler BRC sertifikalı tedarikçilerden temin ediliyor. Dondurma, milkshake gibi sütlü ürünler de gerçek sütten üretiliyor. TAB Gıda; salatadan ekmeğe, patatesten ete, operasyondan satın almaya kadar tüm üretim süreçlerini kontrol altında tutan ve sektörde eşi benzeri görülmemiş bir gıda ekosistemi kurdu. Üretim yatırımlarında 5 markamızın gün geçtikçe artan müşteri sayısı ve dolayısıyla ürün ihtiyaçları ön planda tutuldu. Atakey Patates fabrikamız yıllık 120 bin ton patates işleme kapasitesiyle Türkiye’nin toplam patates işleme kapasitesinin yarısını tek başına karşılıyor. Amasya’da kurulan Ekur Et Entegre Tesisi yine öngördüğümüz taleplerimiz doğrultusunda markalarımızın kırmızı et ihtiyacını karşılamak amacıyla hayata geçirildi. Ekmek Unlu Gıda ve Fasdat Sebze Doğrama fabrikalarımızla da hem sektöre hem de kendi markalarımıza hizmet veriyoruz.

TAB Gıda’da yer alan markaların franchise koşulları hakkında bilgi verir misiniz?

TAB Gıda markalarında yatırım maliyeti; restoranın yerine, tipine, bulunduğu konuma ve büyüklüğüne bağlı olarak değişmekle beraber, Burger King® için 500.000 USD+KDV ’den, Popeyes® için 400.000 USD+KDV’den, Sbarro® için 250.000 USD+KDV’den, Arby’s® için 400.000 USD+KDV ’den, Usta Dönerci® için ise 250.000 USD+KDV’den başlıyor.

TAB Gıda yatırımcılara iki ayrı seçenek sunuyor. Birinci opsiyonda yatırımcılar dilerlerse inşaat ve ekipman yatırımını kendileri üstleniyor. Bu model ancak AVM dışında yer alan restoranlar için geçerli. İkinci opsiyonda ise yatırım tamamen TAB Gıda tarafından yapılarak anahtar teslim modeliyle hayata geçiriliyor.

TAB Gıda müşterilerine daima en kaliteli ve hızlı hizmeti sunma noktasında oldukça başarılı bir yapı sunuyor. Kuşkusuz bu başarıda eğitimin etkisi büyük. Okuyucularımıza TAB Akedemi’yi anlatır mısınız?

TAB Gıda olarak, çalışanlarımızın eğitim ihtiyaçlarını ve gelişim alanlarını tespit ederek kişisel, mesleki ve yönetsel gelişimlerini sağlamak üzere 2005 yılında TAB Akademi’yi kurduk. İstanbul, Ankara, İzmir ve Mersin olmak üzere 4 adet ana eğitim merkezine sahibiz. 20 yılı aşkın bir süre içerisinde yüz binlerce kişiyi eğitimden geçirdik. Bu eğitimlerde başarılı olan çalışanlarımıza kariyerlerini geliştirme imkânı sunuyoruz.

Genel kültür ve yetenek ile kişisel gelişime yönelik dersler de veriliyor. Bünyemizdeki global markaların yurt dışı yapılanmalarında bu tür eğitimler bulunmuyor. Fakat biz Türkiye’deki eğitim programında bu eğitimleri de koyduk. Çalışanlarımızın yalnızca işbaşı eğitimlerle iş becerilerini değil, tüm alanlardaki yetkinliklerini geliştirmeyi hedefledik ve oldukça başarılı olduk.

TAB Akademi eğitimlerimiz o kadar başarılı sonuçlar veriyor ki, eğitim modelimiz farklı ülkelerde de örnek model olarak alınıyor. Özellikle Burger King’in master franchisee’si olmamız, bizi zaten başlı başına bir model haline getirdi. İK stratejimiz ve TAB Akademi eğitimlerimiz, özellikle Avrupa’daki diğer Burger King operasyonlarında büyük ilgi gördü. EMEA bölgesi Burger King operasyonu İK süreçlerini yönetirken, TAB Akademi eğitimlerini kendisine örnek aldı. Burger King China operasyonunda da zaten aynı eğitim sistemini kullanıyoruz.

Yine dünyada ilk kez TAB Gıda tarafından kullanılan ve restoranlarımızın performanslarına göre belirlenen prim sistemi de global tarafından ilgiyle takip edilen bir diğer uygulamamız. Bundan sonraki hedefimiz, tüm eğitim ve sınavlarımızı dijitalleştirerek standardizasyon sağlamak ve erişilebilirliği arttırmak.

Franchise Market Türkiye
Üç ayda bir basılarak kitabevlerinden sanayi odalarına, beş yıldızlı otellerden havalimanlarına kadar birçok noktaya ulaşıyor. Hazırladığımız kaliteli, zengin içeriklerle ve ortak platformda buluşturduğumuz markalar, tedarikçiler ve yatırımcılarla franchise sektörüne hız veren ve ileriye taşıyan katma değerler yaratıyoruz ve daha fazlasını yaratmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.