Sandviçin Yeni Adı: Subway

Subway ile olan yolculuğunuza nasıl başladınız? Ve bu markaya karar vermenizdeki en önemli sebepleri okuyucularımızla paylaşır mısınız?

Yurtdışı seyahatlerimin hemen hemen hepsinde, mutlaka uğradığım yerlerin en önemlisi Subway’di. Ekmeğin tazeliği, çeşitliliği en önemlisi kendi sandviçinizin kendi zevkinize göre hazırlanıyor olması, tercih etmemdeki en büyük sebepti. O sıralar daha çok yurtdışında yaygın olmasına rağmen, İzmir’de de Subway’in lezzetini denemiş ve çok beğenmiş insanlardan keşke İzmir’de de olsa dediklerini duyup, taleplerini görünce, ilk restoranımızı İzmir Agora AVM’de 2009 yılında açtık.

Biliyoruz ki Subway 1965’ten bu yana daha çok yurtdışı ve Amerika’da var olan ve her geçen gün daha da büyüyen bir marka olarak artık Türkiye’de  de  diğer  fast  food  zincirleri arasında olukça büyük bir pazar payına sahip.  Subway  markasını  diğerlerinden ayıran en önemli farkları öğrenebilir miyiz?

Franchise için ilk başvurduğunuz andan itibaren yer seçiminden, mimari çizime, ürün tedariği, personel seçimi ve eğitimi gibi tüm konularda, işletmeye başladıktan sonra da tüm destekleri sağlıyor. Hiçbir dönemde kendinizi yalnız hissetmiyorsunuz. Eğer o lokasyonda para kazanacağınıza inanmıyorsak asla o noktada şube açmanıza izin vermeyiz. Subway sistemi, tamamen kazan kazan mantığı ile hareket etmektedir. Ayrıca her bir Subway Restoranı franchisedır.

Siz franchise aldığınızda direk Subway International’den alırsınız. Kontrat direk sizinle ve Subway arasındadır, bu da bizi farklı kılan yanlarımızdan en önemlilerindendir.

Subway  denilince  müşterilerinizin aklına ilk gelen ürünlerinizin lezzeti, tazeliği ve diğer fast-food zincirleri ile kıyaslanınca oldukça sağlıklı olmasıyla birlikte hızlı servis özelliği oluyor. Markanız hem akıllarda hem de damakta uzun süre kalmış görünüyor. Bunu nasıl sağlıyorsunuz?

Bunu günlük bile değil saatlik pişirdiğimiz ekmeklerimiz, kurabiyelerimiz, et ve sebze ürünlerimizle sağlıyoruz. Sandviçlerimizi lezzetlendirmek için o meşhur soslarımızı ve taze sebzelerimizi  tamamen  müşterilerimizin isteği doğrultusunda kullanıyoruz. Her bir sandviçimiz tamamen kişiye özel üretiliyor. Bu da müşterilerimizin kendini özel hissetmesini sağlıyor.

Subway’i  seven  ve  Subway   ailesine katılmak isteyenler için şartlarınızın diğer franchiselar kadar zor olmadığını biliyoruz. Yeni katılımcılarınız  için neler   söylemek  istersiniz?

Mutfak operasyonunun olmaması, baca ihtiyacının olmaması,  her  metrekareye uygun proje üretebilmemiz, dilediğimiz alanda en uygun kiralama yapmamızı sağlamasıyla birlikte daha karlı bir işletmeye sahip olunmasını sağlıyor.   Satın almalarımızı tüm franchiselarımızın  ortak  olduğu  uluslararası kooperatif kuruluşumuz tarafından yapıyoruz. Bu nedenle franchiselarımızı koruyan çok sıkı sözleşmeler yapıyoruz. Örnek vermek gerekirse; son dönemde yaşadığımız döviz ve genel zamlardan sonra tüm firmalar çalıştıkları diğer firmalara fiyat güncellemesi yaptı. Fakat hiçbir Subway, ham maddesine  bunu  yansıtamadılar. Burada franchiselarımız markanın gücünden dolayı çok mutlu oldular.

Türkiye’de Ege Bölgesi DA olarak; diğer bölgelerinizde de oldukça sevilen ve merakla yeni açılacak şubelerinizi bekleyen müşterilerinizin olduğunu biliyoruz. Fakat sizin DA’yi olduğunuz Ege Bölgesi’nde yer almak isteyen franchise adaylarınıza bu bölgenin önemini anlatır mısınız?

Subway’in Ege Bölgesi’nde marka bilinirliği oranı ve popülerliği oldukça yüksek. Tüm tüketicilerimize buradan çok teşekkür ediyorum ayrıca Subway yerli ve yabancı turistler tarafından oldukça rağbet görmekte. Bu da havalimanları, yazlık, turistik bölgelerde büyük fırsatlar yaratmaktadır. Yine genç nüfusun yoğun olması ve gençlerin markamıza olan ilgileri üniversite ve okul içlerinde ve çevrelerinde yatırım fırsatları sunmaktadır.

Ege Bölgesi’nde oldukça hızlı başlayarak her geçen gün ile birlikte, aranıza yeni franchise adaylarının katıldığını ve şubelerinizin arttığını görüyoruz. Bu başarıyı ve yeni açılacak olan yeni şubelerinizi merak ediyoruz. Biraz bahseder misiniz?

İzmir’de 15, Muğla, Aydın, Bodrum, Fethiye’de 1, Manisa’da 2, Dalaman Havalimanı’nda 3 işletmemiz bulunmakta. Ayrıca komşu bölgemizde Antalya Havalimanı’nda franchise olarak işlettiğimiz 4 restoranımız daha faaliyette. Yıl sonuna kadar açılacak 10 yeni şubemizin hazırlıkları devam ediyor. Tüm Ege Bölgesi için yeni katılımcıları da ailemizin içinde görmeyi sabırsızlıkla bekliyoruz.

Subway çok hızlı büyüyen, gelişen ve her geçen yılla birlikte kendini geliştirerek yeniliklere açık bir marka olarak gelecekte de oldukça büyük bir yer edinecek gibi görünüyor. Ege Bölgesi DA olarak hedeflerinizden bahseder misiniz?

Dünyanın pek çok köşesinde Subway pazar lideridir. Bunu da güçlü franchise  yapısı  ile sağlar. Hedeflerimiz doğrultusunda franchiselarımızla birlikte yürüyeceğiz, büyüyeceğiz ve birlikte kazanacağız. Bu hedefe yürürken Ege Bölgesi olarak göstermiş olduğumuz başarılardan dolayı 2014 ve 2016 yıllarında Dünya çapındaki Subway Bölge Yöneticileri arasında Yılın Bölge Yöneticisi seçildim. Bize güç vererek,  Ege Bölgesi’nin en sevilen ve  tercih  edilen  restoran  zincirlerinden biri olmamızı sağlayan, dünya çapında ödüller alarak Türkiye’mizin ve İzmir’imizin adını uluslararası platformlara da duyurma gururu yaşatan öncelikle çok değerli müşterilerimize ve  franchiselarımıza, Ülke Direktörümüz Sayın Hakan KURT ve Türkiye Ofisi’ne, ve Ege Bölge Ofisi’ndeki yol arkadaşlarıma bir kez daha çok teşekkür ediyorum.

Franchise Market Türkiye
Üç ayda bir basılarak kitabevlerinden sanayi odalarına, beş yıldızlı otellerden havalimanlarına kadar birçok noktaya ulaşıyor. Hazırladığımız kaliteli, zengin içeriklerle ve ortak platformda buluşturduğumuz markalar, tedarikçiler ve yatırımcılarla franchise sektörüne hız veren ve ileriye taşıyan katma değerler yaratıyoruz ve daha fazlasını yaratmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.