Sağlam Bir Bağışıklık İçin Tüketmeniz Gerekenler

Mevsim geçişlerinin yaşandığı dönemlerde bağışıklık sistemimiz zayıflıyor. Bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için düzenli yiyip içtiklerinize de çok dikkat etmelisiniz. Bu dönemde sofranızdan eksik etmemeniz gereken besinleri sizler için sıraladım…

Sebze ve meyveler bağışıklığı güçlendirmek için olmazsa olmazdır. Özellikle mevsim sebze ve meyvelerini bol bol tüketmelisiniz. Yemeniz gerekenlerin başında meyvelerden elma, armut, nar, portakal, mandalina, kivi; sebzelerden ise ıspanak, karnabahar, brokoli, pazı, roka, maydanoz, soğan, sarımsak, kereviz yer alır.

C Vitamini
C vitamini denince aklımıza turunçgiller geliyor. Mandalina, portakal, limon gibi meyvelerin yanı sıra nar ve kivi de önemli C vitamini kaynakları. Sebzelerden de roka, maydanoz, brokoli gibi yeşil sebzeleri bol bol tüketin.

Soğan ve Sarımsak
Soğan ve sarımsak aynı zamanda da doğal birer antibiyotiktir. Hastalıklar karşısında vücudunuzda ilaç vazifesi görürler. Bu mevsimde bolca soğan ve sarımsak yemeyi ihmal etmeyin.

Baharatlar
Özellikle zencefil ve zerdeçal içerdikleri vitamin ve mineraller sayesinde hem bağışıklık sistemini güçlendirir hem de birçok hastalığa iyi gelir

Yulaf
İçeriğindeki bağışıklık güçlendirici beta-glukan ile yulaf kış aylarında sık sık tüketilmeli. Yulafın mikrop öldürücü ve antioksidan etkileri olduğunu unutmayın.

Su
Bol su içmenin mevsimi yok aslında ama kış aylarında hava soğudukça su tüketimimizde bir azalma oluyor. Buna izin vermeyin, günde en az 8 bardak su içmeye kışın da devam edin.

Kış aylarında sık görülen rahatsızlıklara yakalanmamak veya bu hastalıkları daha kolay atlatabilmek için beslenmenizde bu besinlere yer vermelisiniz:

Grip ve soğuk algınlığına karşı bağışıklık sistemini güçlendirmek en temel kural kabul ediliyor. Bunun için de doğal destekçi besinlerden faydalanmak gerekiyor. Grip ve nezleden korunmak için özellikle önemli bir antioksidan olan C vitamini tüketmek, vücuttan toksik maddelerin atılmasında ve bağışıklık sisteminin güçlenmesinde önemli rol oynuyor. Bunun yanı sıra A ve E vitaminleri, demir, çinko, Omega 3 yağ asitleri de en büyük destekçilerden sayılıyor. Bağışıklık sistemini güçlendirirken probiyotik, prebiyotik ve lifli besinlerle bağırsak florasını dengelemek de büyük önem taşıyor. Peki bütün bu doğal savaşçı besinler nelerdir?

 

Yatmadan bir diş sarımsak
Sarımsak vücuda giren mikroplarla savaşarak, bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Nezle ve gribe karşı büyük etki gösteriyor. İçeriğindeki allicin biyoaktif bileşeni sarımsak çiğnendiğinde, dövüldüğünde veya kesilerek tüketildiğinde açığa çıkarak daha çok fayda sağlıyor. Hafif bir nezle başlangıcınız varsa, mide ile ilgili bir probleminiz yoksa, gece yatmadan önce doğranmış bir diş sarımsağı limon suyuyla yutarak gribe yakalanma riskini azaltabilirsiniz.

 

Narenciyeleri sıkmayın, yiyin
Limon, portakal, mandalina gibi C vitamininden zengin gıdaları kış aylarında tüketmek gripten korunmak için en iyi yollardan biri. Özellikle sabahları kalkınca limon dilimli ılık bir su içmek limonun antioksidan etkisiyle güne daha zinde başlamaya ve nezleden korunmaya yardımcı oluyor. Ancak tansiyon düşürücü etkisinden dolayı, düşük tansiyonu olanların daha dikkatli olmaları gerekiyor. Portakalı ve diğer meyveleri, suyunu içmek yerine posasıyla tüketin.

Haftada 2 gün balık
Omega 3 ve proteinden zengin balık, içerdiği A ve B grubu vitaminler sayesinde bağışıklığı güçlendiriyor. Özellikle balık mevsimi olan kış aylarında haftada 2-3 gün ızgara, fırın veya

buğulama balık tüketmek grip ve nezle karşı koruyor.

 

Ispanakla kemikler güçleniyor
İçerdiği C ve E vitaminleri ile bağışıklığı kuvvetlendirerek soğuk algınlığı ve gripten koruyor.

Enfeksiyonu önleyen, kanserle savaşan maddeleri de barındıran ıspanak içeriğindeki demir, kalsiyum ve magnezyumla kemiklerin güçlenmesine de fayda sağlıyor.

 

Kuru yemişleri kavurmadan tüketin
Özellikle fındık, ceviz ve badem gibi yağlı tohumlar içerdikleri E vitamini, çinko, magnezyum , Omega 3 gibi yağ asitleri, vitamin ve mineral içeriklerinden dolayı bağışıklık sistemini güçlendirerek gribe karşı kalkan görevi görüyor. Günde bir avuç tüketebilirsiniz. Fındık ve bademi kavrulmamış, çiğ tüketmek faydalı.

Franchise Market Türkiye
Üç ayda bir basılarak kitabevlerinden sanayi odalarına, beş yıldızlı otellerden havalimanlarına kadar birçok noktaya ulaşıyor. Hazırladığımız kaliteli, zengin içeriklerle ve ortak platformda buluşturduğumuz markalar, tedarikçiler ve yatırımcılarla franchise sektörüne hız veren ve ileriye taşıyan katma değerler yaratıyoruz ve daha fazlasını yaratmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.