Romanlara Konu Olan Seyahat: Doğu Ekspresi

Son iki yılın en popüler kış turizmi lokasyonlarından biri de Kars. Hem tarihi yapısı hem de coğrafik özellikleriyle dikkatleri üzerine çeken Kars, gezginlerin ve bloggerların da ziyaret edip paylaşmasıyla iyice popüler bir tatil lokasyonu halini aldı. Özellikle Doğu Ekspresi ile seyahatin keyfi de anlaşıldıktan sonra Ankara – Kars hattı ziyaretçi akınına uğramaya başladı. Öyle ki Doğu Ekspresi’nin kuşetli vagon biletleri çıktığı gün tükenme noktasına geldi. Biz de sizler için Doğu Ekspresi hakkında merak edilenleri ve Kars’ın ziyaret edilmesi gereken noktalarını yazımızda derledik.

Doğu Ekspresi

 Son yıllara kadar İstanbul – Kars arasında sefer yapan Doğu Ekspresi, İstanbul – Ankara hızlı tren projesinin başlamasıyla kısaltıldı. Doğu Ekspresi hattı günümüzde Ankara – Kırıkkale – Kayseri – Sivas – Erzincan – Erzurum – Kars ana hattında sefer yapmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları’na ait, 1310 km uzunluğunda olan hat ile ilk duraktan son durağa ulaşım 24,5 saat sürüyor.

Trende dört farklı vagon tipi var: Birincisi; pulman yani normal koltuklu vagon, ikincisi; yataklı yani iki kişilik olan vagon, üçüncüsü; örtülü kuşetli yani dört kişilik odalar halinde olan vagon ve dördüncüsü de yemekli yani trenin lokantasının bulunduğu vagon.

Doğu Ekspresi hakkında genelde en çok şikayet edilen şey ise biletlerin çok çabuk tükenmesi. Bu konu hakkında şöyle bilgi verebilirim ki; biletler 30 günlük periyotlarda satışa çıkıyor. Örnek olarak; eğer 10 Şubat’a bilet almak istiyorsanız, 10 Şubat’ın bileti 11 Ocak’ta satışa çıkıyor. Genellikle sabah saat 07:00’de satışa çıkan biletlerin en hızlı tükenen vagonu kuşetli vagonlar. Kısa mesafeli seyahat edenler için pulman vagonları, uzun mesafeli seyahat edenler için yataklı vagonları ya da örtülü kuşetli vagonları ideal tercihler olarak söylenebilirim. Ayrıca biletlerde “Genç İndirimi, Öğretmen İndirimi, Asker İndirimi, Yaşlı İndirimi” gibi birçok farklı indirim de uygulanıyor. Bilet alırken kendinize uygun bir indirim bulmanız fazlasıyla olası.

Çıldır Gölü

 Ülkemizin en büyük tatlı su göllerinden biri olan Çıldır Gölü, Kars’ın görülmesi gereken noktalarının başında geliyor. Aynı zamanda Doğu Anadolu’nun en büyük ikinci gölü olan Çıldır Gölü’nün bir de efsanesi var. Bu efsaneyi araştırıp öyle gitmeniz seyahatinize farklı katacak.

Ani Harabeleri

“1001 Kilise Şehri” olarak da anılan, Kars’ın en önemli tarihi noktası sayılabilecek Ani, yüzyıllar boyunca birçok uygarlığa ev sahipliği yapmış. Ani’de yapılan tarihi kazılarda şu ana kadar 40 kilise, şapel ve anıt mezar keşfedildi. Dolayısıyla seyahatinizden Ani’yi görmeden dönmemenizi şiddetle tavsiye ederim.

Franchise Market Türkiye
Üç ayda bir basılarak kitabevlerinden sanayi odalarına, beş yıldızlı otellerden havalimanlarına kadar birçok noktaya ulaşıyor. Hazırladığımız kaliteli, zengin içeriklerle ve ortak platformda buluşturduğumuz markalar, tedarikçiler ve yatırımcılarla franchise sektörüne hız veren ve ileriye taşıyan katma değerler yaratıyoruz ve daha fazlasını yaratmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.