Premium lojistikte Avrupa lideri Flash Europe Franchise veriyor…

1981 yılında kurulan Flash, premium karayolu taşımacılığı, premium hava taşımacılığı (trade line servis, aynı gün içinde hizmet), hava kiralama ve OBC konularında uzmanlaşmıştır.

Flash Europe, 640 çalışanı ile General Motors, Caterpillar, Mercedes, Bosh, Renault vb. gibi müşteriler için faaliyet göstermektedir. Halen 18 ülkede faaliyet göstermektedir ve 600 helikopter ve uçak da dahil olmak üzere 4000 üzerinde nakliye aracına erişim sağlamaktadır. 2019 yılı itibariyle Türkiye ve Rusya ile franchise modelini uygulamaya alan Flash Europe bugün 4 ülkede 13 franchisee’ye ulaşmıştır.

Flash, kara ve hava taşımacılığı içeren çeşitli kanallar aracılığıyla müşterilerine bir hizmet yelpazesi sunar. Tüm süreç, verimliliği en üst düzeye çıkarmak ve israfı azaltmak için tasarlanmış 3PLPlus adlı karmaşık bir entegre yazılım sistemi tarafından desteklenmektedir. Her gönderi, taşıma sırasında Flash tarafından izlenebilir ve işlenebilir.

Premium lojistik, herhangi bir sebeple, geleneksel ağ tabanlı çözümlerle taşınamayan gönderiler olarak sınıflandırılır. Gönderinin teslim edilme aciliyeti,  taşınan malların yüksek değerli ürünler olması,  teslim zamanlaması açısından kritik öneme sahip gereklilikler, hizmet mükemmelliği ihtiyacı, yükün hacmi gibi sebepler Premium lojistik ihtiyacını doğurabilir.

Şirketin teknolojisi ve araçları, sevkiyat sürecini kontrol etmelerini ve kolaylaştırmalarını sağlamak için müşteriler ve taşıyıcılar düşünerek tasarlandı.  Flash müşterisi olduğunuzda, sevkiyatınız sürekli izlenir ve kargonuzun rotası hakkında sizi proaktif bir şekilde bilgilendiririz. Sipariş kaydetmenin yanı sıra her zaman sevkiyatınızın durumuna online erişim sağlayabilirsiniz.

Flash Global, bu model ile 2018’de 300 milyon km’den fazla yol kat ederek 480 bin teslimat gerçekleştirdi. En çok hizmet verilen ülkeler arasında Almanya, Fransa, Çek Cumhuriyeti, Polonya, Macaristan yer alıyor. Ayrıca gerektiğinde kara ve hava taşımacılığını birleştiriyor ya da bir uçak da kiralıyoruz. Lufthansa ağı ile aynı gün hizmetimiz sayesinde, çok kısa sürede Avrupa’daki 100’ün üzerinde havalimanına ulaşabiliyoruz.

Flash sürdürülebilir Franchise modeli…

Sürdürülebilir bir büyüme döneminden sonra, Flash olarak iş modelimizin franchise genişletmesi için uygun olduğuna karar verdik ve şirketi genişletmek için bir franchise ağı kurmak istedik. Bu bağlamda, franchising uygulamasının, yerel franchiseelerin doğrudan müşteri iletişimi ile, hizmet kapasiteni genişletmenin etkili bir yolu olduğuna inanıyoruz.

Şuanda Türkiye dışında Rusya, Bulgaristan ve Slovenya bölgeleri Franchise sistemine geçen ülkeler arasında. Orta vadede hedefimiz franchise modeli ile Avrupa, Kuzey Afrika, Asya ve Amerika kıtasında Flash markamızı büyütmek.

Türkiye’de 2019 yılı itibariyle franchise sistemimizi başlattık ve  şuanda İstanbul, Bursa, Tekirdağ ve Ankara’da franchiseelerimizle ilerliyoruz.  Franchise modelimizde şehir bazlı münhasırlık hakkı veriyoruz.  Her bölgede franchisee adayımızla birlikte 5 yıllık bir iş planı hazırlıyoruz ve potansiyel müşterilerimizi, büyüme planımızı, beklenen cirolarımızı birlikte oluşturuyoruz.

Franchise sözleşmesi kapsamında franchise giriş bedelimiz ve ciro üzerinden %6 royalty bedeli uyguluyoruz.

Franchisee’lerimizde aradığımız özellikleri şu şekilde sıralayabiliriz,

İşletmenin yönetimi ve performansıyla doğrudan ilgilenecek,

Daha önce işletmecilik ya da üst yönetim tecrübesi olan,

Nakliye sektörü hakkında temel bilgi sahibi,

Satış ve müşteri yönetimi deneyimi olan,

Yazılım ve teknoloji uygulamalarına yatkın,

Zaman açısından kritik bir sektörde sürekli mükemmel hizmet standardı ilkesine önem veren,

Sözlü iletişim becerileri kuvvetli

Makul düzeyde finansal kaynağa sahip girişimciler Flash franchisee’si olmaya uygundur.

2020 yılı itibariyle büyüme hedefimiz içerisinde İzmir, Kocaeli, Konya, Antalya, Gaziantep ve Adana bölgeleri bulunmaktadır.