Pasaport Pizza Özgün Lezzetleriyle Dünya Devlerine Kafa Tutuyor!

SONY DSC

İzmirli bir marka olarak ortaya çıkan ve hızla yükselerek tüm Türkiye’de sektörünün önde gelen temsilcilerinden biri haline gelen Pasaport Pizza’nın başarı hikayesini sizlerden dinleyebilir miyiz?

Pasaport Pizza, seçkin hizmet anlayışıyla lezzet geleneğini 1998 yılında adını da aldığı İzmir’in Pasaport semtinde ilk restoranı ile yaşatmaya başlamıştır. Pizza sektöründe yaygın olarak kullanılan “Donuk Hamur” sistemini bozarak özel tekniklerle her gün taze hamur ile üretilen pizzaları ve zengin menüleriyle kısa zamanda tüm İzmirlilerin sevgi ve beğenisini kazanmıştır. Geleneksel lezzetiyle kısa zamanda zirve yapan Pasaport Pizza kuruluşundan 1 yıl sonra franchise hizmeti vermeye başlayarak kısa zamanda kalitesini ortaya koymuştur.

Sizce bu başarıdaki anahtar öğeler nelerdir? Pasaport Pizza’ya bugünkü güçlü marka algısını kazandıran ayırt edici özellikler hakkında neler söylersiniz?

Başarımızın sırrı, bir önceki soruda da belirttiğimiz gibi pizza sektöründe bizimle özdeşleşen her gün taze hamur lezzetidir. Bayilerimizde günlük olarak hazırlanan pizza hamurlarımız evde hazırlanmış anne pizzaları gibi taze ve doğal. Ülkemizde uluslararası büyük reklam desteği olan markaların arasında rekabet edebilmek ve lezzetiyle fark yaratarak zirve yarışı yapmak bizleri mutlu ediyor. 20 yıldır Türkiye de dünyanın en büyük firmalarıyla rekabet edebilen ender firmalardan biriyiz. Biz bunu avantaj olarak görüyoruz, 20 yıldır pizza sektöründe dünya devleriyle rekabet edip ayakta kalmak başlı başına bir başarıdır.

İlk yıllardan itibaren franchise sistemini başarı ile uygulayarak bugün 100 şubenin üzerine çıkmayı başardınız. Başarılı sisteminize dair neler söylemek istersiniz? Franchise koşullarınız nelerdir?

Kooparatif mantığı ile büyüyoruz. Franchising hizmetimizde bizler her bayimizi ailemizin bir parçası olarak kabul ediyoruz.  Her şeyden önce ilk şartımız doğru yatırımcı ve doğru bir lokasyon olması. Çok doğru bir lokasyonda iyi bir işletmeci bulamazsanız başarı şansınız düşük olur. Bizler için franchising verilecek bayi adayının seçimi çok önemli. Franchising verirken çok uzun görüşmelerle girişimcinin bu iş için doğru seçim olup olmadığını değerlendiriyoruz. Kişi ve lokasyon doğru ise bu bölgede bulduğu dükkân veya dükkanlar ile ilgili değerlendirmeler yapıyoruz.  Fizibilite çalışmaları sonucunda bayi adayına öncelikle bir maliyetleme yapıyoruz. Günümüz itibariyle AVM ve caddelerde farklı bir maliyet oluşmakta olup, yatırım miktarı 250.000 ₺ ile 400.000 ₺ arasında (bu maliyetler içinde; bulunan dükkânın m2’si, inşaat maliyet ihtiyacı, depo ihtiyaç maliyeti, kış bahçesi ihtiyacı, motor sayısı vb. durumlara göre) değişiklik göstermektedir. Bizler bayilerimizin kazancı olan ciro üzerinden herhangi bir pay almadığımız için bayilerimiz çok daha avantajlı bir konumda bulunmaktadır (ulusal pizza firmalarında ciro üzerinden alınan pay %5 ile %12 arasında bulunmaktadır). Dünya devleriyle rekabet ederken onlar gibi değil onlardan farklı olarak başarılı olacağımızı biliyoruz. Bütün dünyanın kabul ettiği KAZAN-KAZAN kuralından uzaklaşarak KAZANDIR-KAZAN prensibiyle başarıya ulaşmaya başladık. Ayrıca 2019 yılı için özellikle kadın girişimciler ve engelli girişimciler için özel bir uygulama yapmayı planlıyoruz. Bize franchise başvurusu yapan bütün bayi adaylarımız için KOSGEB eğitimi almış personellerimiz vasıtasıyla bayi açılışlarında KOSGEB destekleri konusunda bilgilendirmeler yaparak bayilerimizin bu desteklerden faydalanmasına katkı sağlıyoruz.

Franchise verirken bölgesel bazda özel hedefleriniz mevcut mu? Pasaport Pizza’nın büyüme hamlesi ağırlıklı olarak hangi bölgelerde devam edecek?

Yerli pizza markaları daha çok kendi yakın çevresinde tanınıyor ve o bölgelere yatırım yapıyor. Bizler ise ülkemizin her noktasına doğru bir yatırımcı ile lezzetimizi ulaştırmayı hedefliyoruz. Şu anda ülkemizin her noktasındaki il ve ilçelerden bayilik talepleri geliyor. %100 yerli sermaye ile 20 yıldır faaliyet gösteren firmamız Edirne’den Şırnak’a Artvin’den Muğla’ya, Trabzon’dan Antalya’ya kadar 43 ilimizde ve 110 bayisiyle yılda 7 milyon insanımıza lezzetini ulaştırmaktadır. 81 ilde de şubeye sahip olarak tüm Türkiye’de üretim yapan bir pizza zinciri olmayı planlıyoruz. Şu anda il bazında penetrasyon oranı en yüksek markalardan biriyiz. Türkiye genelinde il sayısına göre pazara yayılma oranımız bölgesel olarak; Ege Bölgesi %80, Marmara Bölgesi %80, Güneydoğu Anadolu Bölgesi %70, Akdeniz Bölgesi %55, Karadeniz Bölgesi %45, Doğu Anadolu Bölgesi %35 ve İç Anadolu Bölgesi %25’dir. Hedefimiz bütün Türkiye de bütün illerimize lezzetimizi taşımak.  Bunu da birkaç yıl içinde tamamlamayı hedefliyoruz. Mevcut bayilerimizde işletme sahibi yatırımcılarımız çevre illerde bayilik açmak için araştırma yapıyorlar.

Pasaport Pizza olarak yurtdışı şubelere ilişkin bir hedefiniz mevcut mu? Bu konudaki güncel gelişmeler nelerdir?

Yurtdışı için de franchise/master franchise görüşmelerimiz sürüyor. Özellikle Irak, İran, İsveç ve Kanada için önemli temaslarımız var.

Klasik pizza tariflerine “Pasaport” imzasını attığınızı ve farklı bir lezzet yakaladığınızı tüm Pasaport müdavimleri biliyor. Özgün lezzetinizin sırrı nedir?

Özgün lezzetimizin sırrı; pizza hamurunun her gün bayilerinde günlük olarak hazırlanması, kullanılan malzemelerin doğallığı ve kalitesi! Türkiye de bizden daha kaliteli mozzarella peyniri kullanan yok diyebiliriz.  20 yıldır aynı firmayla karşılıklı güven ilişkisi içinde mozzarella peyniri ürettiriyoruz. Bayilerimizde en önemli kriterlerden birisi de müşterilerimizin aldığı hizmet kalitesi ve müşteri memnuniyeti.

Pizza tüm Türkiye’de çok seviliyor. Sizin de Ege, Akdeniz, Kavurmalı ve Kapadokya gibi pizza çeşitleriyle pizzayı Türk damak tadına yaklaştırdığınızı görüyoruz. İtalya’dan dünyaya yayılan bu lezzet Anadolu’nun zengin mutfağına nasıl adapte oldu?

Bizim pizzamız doğal ürünler kullanılarak ve günlük taze hamur ile yapıldığı için 7’den 70’e bütün yaşlara hitap ediyoruz. Anadolu halkımız çoğu bölgede pizzayı bizimle tattı. Lezzetimizin ve kalitemizin üst seviyede olması ve halkımızın damak tadını iyi bilmemiz Anadolu’da halkımız tarafından benimsenmemizi hızlandırdı. Çoğu bölgede ilk olmak marka bilinirliği açısında çok önemli. Pizza ismi kullanılmadan “Pasaport” markası çoğu bölgede yaygın olarak kullanılmaktadır.

Önümüzdeki yıllarda yeni lezzetlerle menünüzü zenginleştirmeye devam edecek misiniz? Bu konuda ARGE çalışmalarınız mevcut mu?

Menülerimizin içeriği genel müdürlük tarafından bayilerin talepleri de dikkate alınarak belirlenmektedir. Farklı illerdeki bayilerimizin ve müşterilerimizin talepleri doğrultusunda ana kampanya broşürü dışında lokal kampanyalarla menülerde değişiklik yapabiliyoruz. Bizler için bayilerimizden ve müşterilerimizden gelen talepler çok önemli.

Menülerinize bakıldığında en kaliteli lezzetleri en uygun fiyatlarla tüketiciye ulaştırdığınız da görülüyor. Fiyat politikanız hakkında neler söylersiniz?

Franchise sisteminin en büyük özelliklerinden biri olan malzeme alım işini çok iyi ve uygun şekilde yapıyoruz. Sözleşmelerle yaptığımız senelik malzeme alımları ile bayilerimize avantaj sağlıyoruz ve bu da tüketiciye fiyat olarak avantajı olarak yansıyor. Ayrıca diğer franchiselarda olduğu gibi bizlerde ciro primi ve royality bedeli alınmadığı için bayilerimiz avantajlı. Bu da aynı şekilde müşterilerimize yansımaktadır. Bizler en iyi ve en doğal malzemelerle (pizza içeriğinde kullanılan malzeme gramajları incelendiğinde) malzeme oranı en dengeli markayız. Pizza içeriğindeki malzemelerimizin miktarı hiç değişmemektedir.