Pasaport Pizza Lezzeti 7’den 70’e Herkesi Büyülemeye Devam Ediyor

Bu yıl itibari ile 20. yılını kutlayan ve sektörde birçok başarıya öncülük etmiş olan Pasaport Pizza’nın kuruluş hikayesini bir de sizden dinleyebilir miyiz?

Pasaport Pizza, seçkin hizmet anlayışıyla, lezzet geleneğini 1998 yılında adını da aldığı İzmir’in Pasaport semtinde ilk restoranı ile yaşatmaya başlamıştır. Pizza sektöründe yaygın olarak kullanılan “Donuk Hamur” sistemini bozarak özel tekniklerle “Hergün Taze Hamur” ile üretilen pizzaları ve zengin menüleriyle kısa zamanda tüm İzmirlilerin sevgi ve beğenisini kazanmıştır.  Geleneksel lezzetiyle, kısa zamanda zirve yapan Pasaport Pizza, kuruluşundan 1 yıl sonra franchise hizmeti vermeye başlayarak kısa zamanda kalitesini ortaya koymuştur.

Pasaport Pizza’nın sektördeki diğer markalardan ayrılan yönleri nelerdir?

Pasaport Pizza’yı diğer markalardan ayıran en önemli özelliği, pizza hamurunun her gün bayilerinde günlük olarak hazırlanması, kullanılan malzemelerin doğallığı ve kalitesidir.  Pizza yapımında kullanılan bütün ürünlerimiz A kaliteli ürünler olup, gıda sektöründeki en büyüklerle çalışıyoruz. Türkiye’de bizden daha kaliteli mozeralla peyniri kullanan yok diyebiliriz. 20 yıldır aynı firmaya karşılıklı güven ilişkisi içinde mozeralla peyniri ürettiriyoruz.

Türkiye’de gerçek mozeralla peyniri üretilmiyor diyen ünlü gurme Vedat MİLOR bizim mozerallamızı tadınca sözünü geri almıştır.

Bizim bayilerimizde en önemli kriterlerden birisi de müşterilerimizin aldığı hizmet kalitesi ve müşteri memnuniyetidir.

Pasaport Pizza’da genel müdür olmadan önce, yüksek rütbeli bir askerlik tecrübeniz olduğunu biliyoruz. Bu tecrübeniz genel müdürlük görevinizde size nasıl bir avantaj sağladı?

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı bünyesinde, askeri okullar dahil 31 yıl  üniforma giydim. Askeri gemilerdeki görevimi tamamladıktan sonra, askeri orduevinde ve sosyal tesislerde 10 yıl görev yaparak, 2017 yılında Albay rütbesiyle emekli oldum.

Ayrıca görev yaparken, İşletme yüksek lisansı yaptım. Yaptığım görevlerdeki tecrübeler, benim Pasaport Pizza Genel Müdürlük görevine adapte olma sürecimi çok kısalttı. Bayiler arası koordinasyon sürecinde ve diğer süreçleri yönetmede hiç sıkıntı çekmedim.

Pasaport Pizza olarak bu yıl içerisinde 100. bayinizi açtığınızı görüyoruz. Bize biraz bu başarının ardındaki franchise koşullarından bahsedebilir misiniz?

Kooparatif mantığı ile büyüyoruz. Franchising  hizmetimizde  bizler her bayimizi ailemizin bir parçası olarak kabul ediyoruz.  Her şeyden önce ilk şartımız doğru yatırımcı ve doğru bir lokasyon olmasıdır. Çok doğru bir lokasyonda, iyi bir işletmeci bulamazsanız başarı şansınız düşük olur. Bizler için franchising verilecek bayi adayının seçimi çok önemli. Franchising verirken  çok  uzun  görüşmelerle, girişimcinin bu iş için doğru seçim olup olmadığını değerlendiriyoruz. Kişi ve lokasyon doğru ise bölgede bulduğu dükkân veya dükkanlar ile ilgili değerlendirmeler yapıyoruz.  Fizibilite çalışmaları sonucunda bayi adayına öncelikle bir maliyetleme  yapıyoruz. Günümüz itibariyle AVM ve caddelerde farklı bir maliyet oluşmaktadır. Yatırım miktarı 250.000 TL ile 400.000 TL arasında (Bu maliyetler içinde; bulunan dükkanın m2’si, inşaat maliyet ihtiyacı, depo ihtiyaç maliyeti, kış bahçesi ihtiyacı,  motor sayısı vb. durumlara göre değişiklik göstermektedir.)

Bizler bayilerimizin kazancı olan ciro üzerinden herhangi bir pay almadığımız için  bayilerimiz çok daha avantajlı bir konumda bulunmaktadır. (Ulusal pizza firmalarında ciro üzerinden alınan pay %5 ile arasında olmaktadır.) Dünya devleriyle rekabet ederken onlar gibi değil onlardan farklı olarak başarılı olacağımızı biliyoruz. Bütün dünyanın kabul ettiği kazan – kazan kuralından uzaklaşarak kazandır – kazan prensibiyle başarıya ulaşmaya başladık. Bizim en büyük iddialarımızdan birisi de sistem içinde mutlu bayiler yaratarak başarıya ulaşmak.

İzmir’de oldukça meşhur olmuş ve benimsenmiş bir markasınız. Ege Bölgesi’nden başladığınız bu başarı yolculuğunuza şu anda hangi illerde devam ediyorsunuz?

0 yerli sermaye ile 20 yıldır faaliyet gösteren firmamız Edirne’den Şırnak’a, Artvin’den Muğla’ya, Trabzon’dan Antalya’ya kadar 42 ilimizde ve 105 bayisiyle yılda 7 milyon insanımıza lezzetini ulaştırmaktadır. Şu anda il bazında penetrasyon oranı en yüksek markalardan biriyiz. Türkiye genelinde il sayısına göre pazara yayılma oranımız; bölgesel olarak Ege Bölgesi (%80), Marmara Bölgesi (%80), Güneydoğu Anadolu Bölgesi (%70), Akdeniz Bölgesi (%55), Karadeniz Bölgesi (%45), Doğu Anadolu Bölgesi (%35) ve İç Anadolu Bölgesi (%25)’dır. Şu an da şube sayımızın en çok olduğu iller; İzmir (15), Antalya (7), Bursa (7), Diyarbakır (6), Mardin (6), Şanlıurfa (4) ve Karabük (4)’tür.

Anadolu’nun birçok bölgesinde de oldukça bilinen bir markasınız. Pizza gibi bir lezzetin bu bölgede benimsenmesi için nasıl bir strateji uyguladınız?

Anadolu’da halkımız çoğu bölge de pizzayı bizimle tattı.  Lezzetimizin ve kalitemizin üst seviyede olması ve halkımızın damak tadını iyi bilmemiz Anadolu’da halkımız tarafından benimsenmemizi hızlandırdı.  Çoğu bölgede ilk olmak, marka bilinirliği açısından çok önemli.  Pizza ismi kullanılmadan “Pasaport” markası çoğu bölgede yaygın olarak kullanılmaktadır.  Örnek olarak Karabük ilimize pizzamızı yemek için çevre illerden gelen müşterilerimizle karşılaşıyoruz.

Şu anda Türkiye’de yerli pizza sektörü başarılı bir şekilde büyüme gösteriyor. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Ülkemizde, halkımızın ev dışı gıda tüketimi sürekli artıyor ve bu artıştaki en büyük paylardan bir tanesi de pizza. Yapılan araştırmalarda ülkemizin nüfusunun yarısının pizzayı hiç tatmadığı ortaya çıktı. Bu bizleri çok umutlandırıyor. Bizim pizzamız doğal ürünler kullanılarak ve günlük taze hamur ile yapıldığı için 7’den 70’e bütün yaşlara hitap ediyoruz.

Çok yakın bir zamanda Anadolu Markaları Yarışması’nda prestijli bir ödülün sahibi oldunuz. Bununla ilgili neler söylemek istersiniz?

Anadolu Markaları Ödülleri, Anadolu’da kurulup, markalaşma yolunda yakaladığı başarılarıyla göz dolduran firmalara veriliyor. Bu yarışma Anadolu’daki markalaşma atağını ortaya çıkarmak ve desteklemek adına büyük önem taşımaktadır.  Ülkemizde uluslararası büyük reklam desteği olan markaların arasında rekabet edebilmek ve lezzetiyle fark yaratarak zirve yarışı yapmak bizleri mutlu ediyor. Bundan dolayı 20. yılımızda bu ödülü almamız bizim için büyük bir onur kaynağı.

Son olarak bizlere Pasaport Pizza’nın gelecek beklentileri ve planlarından bahseder misiniz?

20 yıldır Türkiye’de dünyanın en büyük firmalarıyla rekabet edebilen ender firmalardan biriyiz.  Biz bunu avantaj olarak görüyoruz, 20 yıldır pizza sektöründe dünya devleri ile rekabet edip, ayakta kalmak başlı başına bir başarıdır. Hedefimiz sektördeki dünya devlerine yaklaşmak değil, ülkemizdeki yerli bir marka olarak onları geçmek, dünyanın diğer ülkelerinde de onlarla rahatça rekabet edebilmek ve dünyada pizza sektörünün en büyükleri arasında olmak. 2018 yılına yani, 20. yılımıza 20 yeni bayi sloganıyla girdik. 2018 yılbaşından itibaren Bingöl Kalium AVM, Adıyaman Park AVM, İzmir Menemen Novada AVM, İzmir Karşıyaka, Balıkesir Erdek, İstanbul Maltepe Anatolium AVM, İstanbul Atlaspark AVM, Kahramanmaraş Piazza AVM, Ankara Nallıhan, Bursa Mustafa Kemalpaşa ve Mardin Derik bayilerimiz açıldı. Van City AVM, İzmir Kâtip Çelebi Always ve Sakarya Serdivan bayilerimiz ise Ağustos ayında açılacak. 11 bayi açıldı ve 3 bayimizin de projeleri hazır. Ayrıca yaptığımız ve imza aşamasında olduğumuz yeni bayilik görüşmeleri var.

Şu anki yılın ilk yarısında hedefimize çok yaklaştık ve muhtemelen hedefimizin üstüne çıkacağız. Ayrıca mevcut bayilerimize yapılan modernizasyonlarla, yenilenen bayilerin çalışması devam edecek.

Franchise Market Türkiye
Üç ayda bir basılarak kitabevlerinden sanayi odalarına, beş yıldızlı otellerden havalimanlarına kadar birçok noktaya ulaşıyor. Hazırladığımız kaliteli, zengin içeriklerle ve ortak platformda buluşturduğumuz markalar, tedarikçiler ve yatırımcılarla franchise sektörüne hız veren ve ileriye taşıyan katma değerler yaratıyoruz ve daha fazlasını yaratmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.