Mağazada Alışveriş Deneyimi Yeniden Yükselişte

Fashionable woman dressed in a black dress with shopping bags.

Pandemi şartlarına çeviklikle ayak uyduran ve denge kuran perakendeciler gelişti, online alt yapısı olmayan pek çok mağaza ise rekabet avantajını kaybetti.

Pandemi bugün hayatımızın en önemli konusu, sosyal ve iş hayatımızın en etkin belirleyici faktörü. Aynı zamanda bu süreç ile ilgili bir dolu bilinmez varken, kesin olduğunu bildiğimiz tek gerçek, bu sürecin sonlanacağı ve bu durumun tarihte geçici bir kesit olmaya mahkum olduğu. Esas belirlenmesi ve uyumlanılması gereken ise olası kalıcı etkilerinin neler olacağı.

Pandeminin her sektörde olduğu gibi perakende sektörü üzerinde de pek çok olumsuz etkisi oldu. Sektörün önümüzdeki dönemde nasıl şekilleneceği birçok açıdan belirsizliğini korurken; mağazaların konumu, bulunduğu şehir, tüketici kitlesi gibi pek çok etmen satış performansını etkiliyor; özellikle daha yüksek ciro yapılan mağazalarda negatif etkiler daha yoğun şekilde gözlemleniyor. Bu normalleşme sürecini doğru şekilde yöneten mağazaların pandemi sonrasında hızla toparlanacağını ve bu toparlanmanın yüksek cirolu mağazalarda doğal olarak daha hızlı gerçekleşeceğini öngörüyoruz.

Yaşanan normalleşme süreci ve pek çok alanın tekrar aktif hale gelmesi, pandemi sonrası için yapılan hazırlıkları hızlandırdı diyebiliriz. Normale dönmeye hazırlık döneminde mağazaların tam zamanlı olarak açılması, verimlilik ve ciro kabiliyetine göre küçülen veya büyüyen alan kullanımları sektörün yeniden canlanmasına katkı sağlayan etmenler olarak dikkat çekiyor.

Perakende sektörünün ve AVM’lerin değişen tüketici alışkanlıklarına ve beklentilerine hızla ayak uyduracağını ve bu süreçten güçlenerek çıkacağını düşünüyoruz. 

Pandemi sürecinde yaşanan değişimleri pandemi kısıtlamalarının yoğun olarak devam ettiği ve sağlıklı bir normalleşmeye geçildiği dönem olarak iki aşamalı değerlendirmemiz daha doğru olur. Pandeminin ilk başında online alışveriş hacminin artması perakendecilerin lojistik gelişime odaklanmasını ve dijital pazarlamayı ön plana çıkartmasını sağladı; bu da daha az maliyetli bir operasyon anlayışını beraberinde getirdi. Normalleşme sürecinde ise mevcut mağazaların daha yoğun şekilde kullanılacağını bire bir alışveriş deneyiminin yeniden yükselişe geçeceğini öngörüyoruz. Bunda kapanma sürecinin bitmesiyle artan sosyalleşme ihtiyacının da büyük etkisi olacağı kanaatindeyiz.

Özellikle marketlerde deneme aşamasında olan kasasız mağaza uygulamalarının da efektif sonuçları doğrultusunda artacağını ve kalıcı hale geleceğini düşünüyoruz. Öte yandan insanların doğaya ve açık alana ilgi duymasıyla outdoor ürünlerin satışlarında artış olması; ev dekorasyon ürünlerine daha fazla ilgi duyulması ve online hayatın getirisi olarak elektronik satışlarının hareketlenmesi bekleniyor.

Normalleşme sonrası öngördüğümüz değişimlerin başında okula dönüş ve ofis hayatına dönüşün etkileri geliyor.