Kurumsal hayatı bıraktı, hayallerinin peşinden gitti

Röportaj / Selen DENİZ

Hayalini kurduğu işi ustalıkla yapmak için yurtiçi ve yurtdışında eğitimler alan Misspastam Kurucusu Aylin Açıkgöz, yaptığı pastalarla tüm takipçilerini büyülüyor

Herkesin, şekerle çevrili olsa da gerçekleştirmek için risk alması gereken hayalleri vardır. “Ne mutlu ki paylaştığım tüm hayallerim çevrem ve İzmirliler tarafında çok ilgi gördü” diyen Misspastam Kurucusu Aylin Açıkgöz, uzun yıllar çalıştığı kurumsal hayatını bıraktı, pastacılık hayallerinin peşinden gitti ve şimdi birbirinden güzel pastaları İzmirliler ile buluşturuyor.

Pastalarınızın görünüşü pastadan çok birer sanat eseri gibi. Çok ince ve teknik çalıştığınız belli. Sizin sektöre girişiniz nasıl oldu?

Ege Üniversitesi Gıda Mühendisliği bölümünü bitirdim. Daha sonra özel sektörde uzun yıllarca çalıştım. Bu yıllarda pek çok zaman kendimi “Haydi şunu da yapayım”, “Haydi bunu da araştırayım”, “Bu nasıl yapılır?” derken buluyordum. Aynen böyle bir günde kendimi kurabiyelerin ve pastaların içinde buluverdim. 2008 yılında özel sektördeki çalışma hayatıma son verip Misspastam blog sayfam üzerine yoğunlaştım. Ne mutlu ki paylaştığım tüm hayallerim çevrem ve İzmirliler tarafında çok ilgi gördü.

Aylin AÇIKGÖZ

Özel bir eğitim aldınız mı?

Tabi ki. Kurumsal hayatı bırakıp Misspastam ile devam ettiğim zamandan sonra şeker sanatı üzerine kendimi geliştirmek en büyük hedefim oldu. Bu yolda yurtdışı ve yurtiçinde çeşitli eğitimlere katıldım.

Sadece İzmir içine mi hizmet sunuyorsunuz yoksa Türkiye geneline kargo imkanı var mı?

Pasta, çubuklu kurabiye ve 3 boyutlu figür içeren cupcake’ler çok hassas oldukları için bu ürünler maalesef kargo ile gönderilememektedir. İzmir ve çevre iller için ürünlerimizi adresimizden teslim alabilirler.

Stoklu ilerlemiyoruz

Koronavirüs döneminde hijyen hepimizin önceliği. İnsanlar paket servis söylerken bile çekinir durumdalar. Sizin bu konuda nasıl önlemleriniz var?

Maalesef ki şu an içinde bulunduğumuz olağanüstü durum için bizde önlemlerimizi alıyoruz. Butik çalıştığımız için hazırda ürün bulundurmuyoruz. Verilen siparişleri hazırlamaya devam ediyoruz.

Sipariş vermek isteyenlerin size nerden ulaşmaları gerekiyor?

Tüm ürünler sipariş üstüne, kişisel olarak hazırlanıp taze bir şekilde sahiplerine teslim edilmekte. Bu yüzden hazırda ürün örnekleri bulundurmuyoruz. Hazırladığımız ürünlerin pek çoğunun fotoğrafını internet sitemizden (www.misspastam.com) ve Instagram sayfamız @misspastam üzerinden yayınlıyoruz.

 

Teslim almadan ne kadar süre önce sipariş verilmeli?

Siparişinizi adresinize ulaşmasını istediğiniz tarihten en az 1-2 hafta önce kesinleştirmiş olmanız gerekmektedir. Sipariş adedi arttıkça bu süre uzayabilmektedir. Zaman zaman oluşan aşırı yoğunluk nedeniyle herhangi bir planlama sıkıntısı yaşamamak için siparişinizi mümkün olduğunca erken kesinleştirmenizde fayda var.

Kurumsal hayatı bıraktığınız için hiç pişman olduğunuz oldu mu? Sizin gibi hayali olanlara ne önerirsiniz?

Şu an geriye dönüp başardıklarımı gördüğümde hiç pişman olmadım diyebilirim. İnsanlar hayallerine koşmaktan asla vazgeçmesinler. Hayatı yaşanır kılan bu bence.

Ürünlerinizde katkı maddesi ya da koruyucu kullanıyor musunuz?

Ürünlerimizin yapımında kullanılan un, şeker, tereyağı, çikolata ve benzeri malzemeler evlerimizde tükettiğimiz gibi en kaliteli markalar arasından seçmekteyiz. Müşterilerimizin içleri rahat olsun, ürünlerimiz hiçbir katkı maddesi ve koruyucu içermemektedir. Süslemede kullanılan malzemeler ise çoğunlukla yurtdışından temin edilmekte olup, gıda süslemede uzman dünyaca ünlü firmaların ürünleri tercih etmekteyiz.

Tabi, pasta süsleme sanatında şeker hamuru çiçek yapımı ve şeker hamurundan figür eğitimleri ve pasta boyama teknikleri eğitimler aldım. Pasta, kek ve kreması için bu konuda usta şeflerin kitaplarından destek alarak kendi reçetelerimizi oluşturduk.