Kocatepe Kahve Evi: Kahve Kültürünün Lezzetle Buluştuğu Nokta

“MARKAMIZIN SÜREKLI KENDINI YENILEYEREK BÜYÜMESINI SAĞLAYAN EN TEMEL ÖZELLIKLERINDEN BIR TANESI DE, ASLINDA BIZIM BU DETAYLI DENETLEME SISTEMIMIZ… ”

Türk kültürünün bir simgesi olan Türk Kahvesini yeni ve gelecek nesillere tanıtmak ve sevdirmeyi amaç edinen ve köklü bir geçmişe sahip olan Kocatepe Kahve Evi’nin hikayesini bizlerle paylaşır mısınız?

Bizim marka hikayemiz, 1919 yılında kuru kahveci olarak Bayan Maruşya ile başladı. 1929 yılında Burhanettin Koçer ve 1949 yılında Nurettin Tunçay ile gelişimimizi sürdürerek 1987 yılında şirketleştik. 1996 yılından beri de, şu an sizlerin bildiği Kocatepe Kahve Evi konseptiyle konuklarımızla buluşuyoruz.

Bize kendinizden ve Kocatepe Kahve Evi ile yollarınızın nasıl kesiştiğinden bahseder misiniz?

1983 yılında Ankara’da doğdum. Orta öğretim ve lise hayatımı Ankara’da tamamladım. Ardından, Eskişehir Osman Gazi Üniversitesi İşletme Bölümü ve bunun yanı sıra Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler Bölümü’nde lisans eğitimimi tamamladım. Daha küçük yaşlardayken, gıda sektöründe faaliyet gösteren aile şirketimiz sayesinde ticaretle tanıştım. Lisans eğitimimin ardından da, uluslararası bilinirliği olan bir firmanın satış departmanının farklı pozisyonlarında 7 sene boyunca görev yaptım.

2011 yılında Kocatepe Kahve markasının aşığı bir grup yatı- rımcı tarafından, Kocatepe Kahve Evi konsepti markayı daha da yükseklere taşımak amacıyla devralındı. 2011 yılında şirketi devralan ortaklarımıza, büyüyen ve gelişen Kocatepe Kahve Evi yapısına katkılarımızı eklemek amacıyla, 2016 yılında 3 yeni yatırımcıyla birlikte ben de ortak oldum. Çocukluğumdan beri iç içe olduğum ticari hayattan edindiğim gözlemlerimi, profesyonel tecrübelerimle de birleştirerek 2016 yılının Ocak ayında ortağı olduğum Kocatepe Kahve Evi’ndeki görevime taşıdım.

Kocatepe Kahve sadece kahve içilen bir mekân değil, aynı zamanda menüsü zengin bir marka. Güncel konseptiniz hakkında bilgi verir misiniz?

Biz, bu topraklarda oldukça değerli olan kahve kültürünü 1949’dan beri geliş- tirdiğimiz lezzetimizle buluşturduk. Bizler kahve kültüründeki keyfin öneminden ilham alarak, tüm konuklarımızın şubelerimizdeki lezzetleri tadarken aynı zamanda da iyi vakit geçirebilmesi için her detayı düşünerek konseptimizi hazırladık. Yani bir kahve sever, sabah erken saatlerde Kocatepe Kahve Evi’nde yaptığı nefis bir kahvaltının ardından, keyif kahvesini içebilir ve günün kalan tüm öğünlerini konseptimizde tamamlayabilir… Dünyanın en çok tercih edilen kahveleri, tatlı çeşitleri, ana öğünler, salatalar gibi çok geniş bir ürün yelpazesine sahibiz…

Franchise sistemi ile büyüyen bir marka olan Kocatepe Kahve Evi’nin franchise koşullarından bahseder misiniz?

Yatırımcı adaylarımızda oldukça dikkat ettiğimiz bazı hususlar var. Markamızın gelişim sürecine bizimle birlikte katkı sağ- layacak, Kocatepe Kahve Evi Ailesi’nin bir parçası olacak, işletme konusundaki tecrübeleriyle markamızın gücüne güç katmaya hazır, işin başında durabilecek adaylar bizim için oldukça değerli… Bunun yanı sıra; yatırımcılarımızdan, markaya ve işletmeye sahip çıkmasını, bu işe gönül vermesini, maddi olanakları da bu yatırıma elverişli olmasını bekliyoruz. En önemlisi de; tüm süreçlerde yönetimle koordinasyon halinde olabilecek yatırımcı adaylarının, Kocatepe Kahve Evi markasını kendi bölgesine taşımasını tercih ediyoruz. Bizim için önemli olan, Kocatepe Kahve Evi Ailesi’nin yapısına da uyum sağlayabilecek yatırımcı adaylarıyla markamızı buluşturmak… Kurulum aşamasında dükkânın lokasyon seçimi ve diğer öngörülerimiz olumlu olduğu takdirde; minimum 100 metrekare kapalı, 150 metrekare de açık bir alan olmasını istiyoruz. Bu bağlamda, yaklaşık metrekare maliyetlerinin anahtar teslim fiyatı 800 dolar civarında tutuyor.

Şu an kaç şube ile nerelerde hizmet vermektesiniz?

Anadolu’nun tam 17 ilinde yer alan 40 tane şubemizde, konuklarımızla buluşuyoruz.

Kocatepe Kahve Evi geleneksel lezzetleri köklü geçmişinden kazandığı tecrübe ile sunmaya devam ediyor. Bu köklerden gelen lezzeti yurtdışına taşıma planınız var mı?

Bir master franchise sistemi ile markamızı İstanbul, Avrupa ve Orta Doğu’daki konuklarımızla da tanıştıracağımızın müjdesini vermek isteriz.

Oldukça uzun yıllara dayanan marka geçmişinden elde ettiğiniz tecrübenin markanın bugününe olan etkisinden bahseder misiniz?

Türkiye’ye kahve evi konseptini ilk kez getiren bir ekip olarak, geniş ürün yelpazemizle sektöre yepyeni bir bakış açısı kattık… Ulusal markalar arasında, ürün yelpazesi bizim kadar çeşitli olan başka markalar yok… Uzun yıllardır kahve tutkunlarıyla buluşan Kocatepe Kahve markasının gücü ve her şubemizde konuklarımıza sunduğumuz hizmet kalitemiz sayesinde, markamız her geçen gün gelişmeye devam ediyor. Ticari tecrübelerimiz ve güler yüzlü ekibimizin buna katkısı çok büyük…

Kocatepe Kahve Evi’nin gelecek planları ve projelerini anlatır mısınız?

İlerleyen dönemlerde; ülkemizdeki kahve bilinci ve tüketiminin artmasına büyük katkılar vermiş, ülkenin her bölgesindeki kahve zincirleri ile güçlü franchise altyapısına sahip ve uluslararası arenada oyuncu haline gelmiş sektör temsilcileri olmayı hedefliyoruz.

Kocatepe Kahve Evi şubelerinde her anlamda standart lezzeti yakalamak adına ne gibi bir çalışma modeli izliyor?

Merkez ofisimizdeki operasyon ekibimiz; alanında uzman baristalar, mutfak koordinatörleri ve saha görevlilerimizden oluşuyor. Operasyon ekibimiz; düzeni oluşturmak ve mevcut düzenin sürdürülebilirliğini sağlamak amacıyla, şubelerimizi sık sık ziyaret ediyorlar. Biz, merkezi Ankara olan bir markayız ve şubelerimizin çok büyük bir kısmı Ankara’da konumlanmış durumda… Bu nedenle, Ankara’daki tüm şubelerimiz haftada 1 kez; il dışındaki tüm şubelerimiz de en az ayda 2 kez ziyaret ediliyor. Ziyaretlerimiz, hem eğitim hem denetimden oluşuyor.

Denetim süreci, daha iyi hizmet kalitesi oluşturabilmek ve müşteri memnuniyetini artırmak adına verdiğimiz eğitimlerin geri dönüşlerini alıp alamadığımızı değerlendirmek yönünde oluyor. Bu bağlamda, alanında uzman mutfak koordinatörlerimiz menü içeriklerinin standart bir şekilde pişirilmesi ve sunumu kontrol ediyorlar. Baristalarımız, kahve makine ve ekipmanlarının ayar kontrolünden, kaliteli sunumlarda ürünler oluşturulmasına kadarki süreci yönetiyorlar.

Saha görevlisi arkadaşlarımız da; işletmenin genel görünümünden temizliğine, müşterinin işletmeye ilk girişinden uğurlanmasına kadar olan süreçteki, misafir ağırlama ve müşteri memnuniyeti yöntemlerini uygulamalı olarak anlatıyor. Uygulama sürecinin gözlemlenmesinin ardından, eksik ya da hatalı kısımları düzeltmek amacıyla yine aynı ekip tarafından eğitimler veriliyor. Ayrıca her şubemizde, ayda bir kez uygulanan “gizli müşteri” uygulamamız var. Bunun için anlaştığımız profesyonel bir şirket tarafından bize sağlanan farklı insanlar, tüm şubelerimizi müşteri gibi ziyaret ediyor. Bu ziyaretler esnasında, bir işletmede aradığımız a’dan z’ye tüm kriterler kontrol edilerek, yaşanan olumlu ve olumsuz tüm hususlar franchise’ımızla paylaşılıyor. Markamızın sürekli kendini yenileyerek büyümesini sağlayan en temel özelliklerimizden bir tanesi de, aslında bizim bu detaylı denetleme sistemimiz…

Franchise Market Türkiye
Üç ayda bir basılarak kitabevlerinden sanayi odalarına, beş yıldızlı otellerden havalimanlarına kadar birçok noktaya ulaşıyor. Hazırladığımız kaliteli, zengin içeriklerle ve ortak platformda buluşturduğumuz markalar, tedarikçiler ve yatırımcılarla franchise sektörüne hız veren ve ileriye taşıyan katma değerler yaratıyoruz ve daha fazlasını yaratmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.