İşte Hayal Kahvesi’nin Başarı İpuçları

1992 yılından beri hayatımızın içinde, belki de sokağımızın hemen başında olan Hayal Kahvesi; bölgelerin çehresini değiştirmeye, hayatımıza neşe getirmeye devam ediyor. Biz de sizler için bu marka hakkında detaylı bilgi edinmeye karar verdik ve Hayal Kahvesi’nin başarı sırlarını, izlediği stratejileri ve franchise detaylarını Oral Bey ile yaptığımız röportajla teker teker öğrendik.

Oral Bey öncelikle sizi kısaca tanımak isteriz? Sonrasında ise Hayal Kahvesi markasının kuruluş hikayesinden bizlere bahsedebilir misiniz?

Merhabalar. 43 yaşındayım. Yaklaşık 14 yıldır bu sektörün içerisinde yol almaya çalışmaktayım. 2015 yılından beri de Hayal Kahvesi ile yoluma devam etmekteyim. Hayal Kahvesi 1992 yılında Beyoğlu’nda kuruldu. O zamanlar Beyoğlu bugünkü halinden çok farklıydı. İstanbul farklıydı aslında. İyi müzik dinleyebileceğiniz, özellikle alternatif müzik yapan kişileri, popüler işler yapmayan ama kaliteli müzisyenleri dinleyebileceğiniz ve bunları keyifli bir ortamda iyi hizmet alarak yapabileceğiniz hemen hemen hiçbir yer yoktu. Özellikle rock, blues, jazz gibi genel anlamda ilgi görmeyen müzik türlerini icra edenler için ve bu müzikleri dinleyebilecek yer bulamayan müzik severler için Hayal Kahvesi, bu misyonu da açılır açılmaz üstlenmiş oldu.

Beyoğlu Hayal Kahvesi, çekim gücü ile bambaşka kitleleri ağırlayarak zaman içinde kabuk değiştirdi. Adım başı batakhane, pavyon ve türlü tehlikeler barındıran mekanlar ve sokak karakterleri teker teker Beyoğlu’ndan uzaklaşıp yerlerini birbirinden keyifli mekanlara bırakmaya başladılar. Aslında Beyoğlu için Hayal Kahvesi’nin açılması bir anlamda Beyoğlu’nun tarihinde mihenk taşı olmuştur da diyebiliriz. Hayal Kahvesi birkaç arkadaşın iyi müzik dinleyelim, küçük bir mekanımız olsun hayali ile başlayıp bambaşka bir misyon ile “iyi müzik” ve zamanla eklenen “iyi yemek” mottosundan hiç vazgeçmeden 25 yıldır büyüyerek ayakta kalmış ve bugün Türkiye’ye yayılmış mekanlarıyla “iyi yemek iyi müzik” ihtiyacı olan misafirlerini keyifle ağırlamaktadır.

Kariyerinizde böylesine büyük bir markanın adını ve güvenini temsil ederek çalışmak size daha büyük bir yük yüklemiş olmalı. Hiç bunun zorluğunu yaşadınız mı?

Elbette ki dediğiniz gibi böyle büyük ve ekol olmuş bir markada yöneticilik yapmak takdir edersiniz ki çok keyifli olmasının yanında ciddi bir yük ve sorumluluğu da beraberinde getiriyor. Hayal Kahvesi bugün 21 ayrı şubede Edirne’den, Diyarbakır’a, Samsun’dan Mersin’e bambaşka coğrafyalarda yoğun bir şekilde hizmet veriyor. Çok fazla seyahat var hayatımızda. Mobil olmak ve şubelerimizdeki hizmet standartlarını hep üst düzeyde tutmak gibi bir çabamız var. Bu da bazen yorucu olsa da iyi bir ekip çalışması ile tüm operasyonumuzu keyifle yönetiyoruz. Müşterilerimizin aldığı keyfi yüzlerinde görmek de bizlerin en büyük motivasyon kaynağı.

Şu an ülkemizde ve yurt dışında olmak üzere kaç tane Hayal Kahvesi şubeniz bulunmakta? Bunların kaç tanesi franchise sistemiyle açıldı? Yakın zamanda açılması planlanan şubelerinizden bahsedebilir misiniz?

Türkiye’de şu an 21 şube ile hizmet veriyoruz. 19 şubemiz franchise sistemine dahil olarak hizmet veriyor. Yurt dışı için yakın dönemde ciddi girişimlerimiz var. Özellikle Almanya, Hollanda ve İngiltere’de yoğun ilgi ve beklenti olduğunu gördük. Berlin odaklı çalışmalarımız devam ediyor ve ilk yurt dışı şubemizi burada açmayı hedefliyoruz. Türkiye’de ise İstanbul’da Küçükyalı ve Akbatı (Esenyurt), Bursa, Ankara, Yalova ve Ordu illerinde yakın zamanda açılacak mekânlarımızın çalışmaları devam etmektedir.

Franchise şartlarınız nelerdir? Ortalama ne kadar bir bütçeyle yatırım yapılmasını öneriyorsunuz?

Açıkçası bizim için en önemli kriter yatırımcımızın bu işi gerçekten severek yapabilecek vizyon ve kapasitede olması. Biz uzun soluklu partnerler ve yol arkadaşları arıyoruz, Hayal Kahvesi’nin kurumsal ilkelerine sahip çıkabilecek ve bunlardan taviz vermeyecek işletmeciler ve franchise adayları ile ilerlemeyi tercih ediyoruz. Şube yatırım maliyetlerimiz m2 ve lokasyona göre değişim göstermekle beraber canlı müzikli lokasyonlarımızda 2.000.000 TL- 2.500.000 TL arasında değişmekte. Bistro konseptimizde ise bu yatırım miktarı 1.500.000 TL – 1.800.000 TL arasında bulunuyor. Aylık olarak %5 royalty bedeli almaktayız. Hayal Kahvesi güçlü bir marka. Güçlü çözüm ortakları ve destekçileri bulunuyor. Sponsorluk anlamında da yatırımcılarımıza ciddi desteklerimiz oluyor. İnandığımız yatırımcılar da bu destek ile yatırımlarını daha rahat bir şekilde yapabiliyorlar.

Tüm şubelerinizin kontrolünü nasıl sağlamaktasınız? Profesyonel Bir şirketten bununla ilgili olarak marka danışmanlığı hizmeti alıyor musunuz?

Zincir bir yapıyı kontrol edebilmek özellikle hizmet sektöründe oldukça zor ve detaylı bir iş. Biz danışmanlık almak yerine ekibimizde konularının uzmanı çok değerli yol arkadaşlarımızla çalışmayı tercih ediyoruz. Geniş ve yetkin bir ekibimiz var. Ekibimizin büyük bir kısmı da Hayal Kahvesi’nin çok uzun yıllardır içinde olan değerli yöneticileri. Dolayısı ile bu ekip ruhu ve tecrübe ile operasyonumuzu sorunsuz bir şekilde yönetebiliyoruz. Operasyonun diğer tamamlayıcı unsurlarında reklam ajansımız, IT (Yazılım ve Teknolojik Çözüm) şirketi, grafik ajansımız, web ve sosyal medya yönetimi gibi konularda alanında başarılı şirketlerle çalışıyoruz.

Franchise standartlarınız belli bir eğitime ve oturmuş bir sisteme dayalı. Bize vermiş olduğunuz eğitimleri anlatır mısınız?

Eğitim bizim hiç ara vermediğimiz ve üzerinde en çok durduğumuz konuların başında geliyor. Franchise sahiplerine işletme yönetimi eğitimleri, şube kadrolarına ise yönetim, servis, bar, mutfak, maliyet ve muhasebe eğitimleri başlıklarında düzenli eğitimler veriyoruz. Bunun için ekibimizde çeşitli görevlerde aktif olarak çalışan uzman yöneticilerimizi rutin şube ziyaretleri yaptırarak düzenli bir eğitim sistemi uygulamaktayız. Ayrıca titizlikle hazırladığımız eğitim kitaplarımız, yemek tarifi ve sunumları kitaplarımız, maliyet tablolarımız ile bilgileri kalıcı bir şekilde olması için elimizden geleni yapmaya gayret ediyoruz.

Hayal kahvesi konsepti daha çok canlı müzik kültürüne dayanan bir konsept. Çıkardığınız performansların planlamalarını nasıl yapmaktasınız?

Aslında Hayal Kahvesi daha çok canlı müzik mekanı algısı ile değerlendirilse de bizim için yemek de aynı önemde. Canlı müzik planlamamızı yine ekibimizdeki uzman kişiler yapmakta. Uzun yıllardır beraber çalıştığımız sanatçılarla kurduğumuz güven ilişkisi ile, tüm şubelerimize ihtiyaçlarına göre gerek büyük konserler, gerekse yerel gruplar olmak üzere çok çeşitlilikte programlar hazırlayabiliyoruz. Yıllık bazda yaptığımız büyük konser anlaşmaları ile de tüm yılın planını sene başlarında hazırlamış oluyoruz aslında.

Canlı performanslarınızı taleplere göre mi şekillendirmektesiniz?

Her şubenin müşteri profili ve beklentileri değişkenlik göstermekte. Dolayısı ile geçmiş tecrübelerimize ve geçmişte aldığımız tepkilere göre sanatçı dağılımlarını yapıyoruz. Aynı zamanda dönemin popülerliği daha fazla olan isimlerinin de dengeli bir şekilde şubelerimizde konser vermelerini sağlıyoruz. Şubelerin talepleri tabi ki bizleri de olumlu anlamda yönlendirmekte.

Hayal kahveleri tatil beldelerimizde de büyük şubeleriyle ilgi görmekte. Bu organizasyonlarınızda turistleri de ağırlıyor musunuz?

Hayal Kahvesi aslında Türkiye’ye gelmiş yabancıların da bildiği ve sıklıkla kullandığı bir marka. Özellikle Türkiye’de çalışan yabancı misafirlerimiz daimi olarak mekânlarımızı kullanmakta. Tatil beldelerindeki lokasyonlarımızda yabancı konuklarımız sıklıkla yemek yemeye ve konser izlemeye geliyorlar. Yemek menümüz özellikle hem Türkiye lezzetlerini hem de dünya lezzetlerini içerisinde barındırdığı için son derecede memnun ayrılıyorlar.

Bize yeni markanız olan Hayalperest’ten bahsedebilir misiniz? Markanızın konseptini ve ilk açılacak noktayı merak ediyoruz.

Hayalperest bizim uzun zamandır üzerinde çalıştığımız ve heyecanla hayata geçmesine çaba sarf ettiğimiz yepyeni bir konsept. Konseptimizi yenilikçi, dinamik, genç, renkli, heyecanlı bir bistro diye özetleyebiliriz aslında. Mekan olarak uygun olan yerlerde yine canlı müziğimiz olacak. Ama tam bir modern bistro mantığı ile çalışacak. Hayal Kahvesi kadar büyük metrekare ihtiyacı olmayacak bu markamızın. Daha küçük metrekarelerde, illerde, ilçelerde hatta kasabalarda açılabilecek neşeli, eğlenceli cıvıl cıvıl bir menüsü olan keyifle gün boyu vakit geçirebileceğiniz makul fiyat politikası ve büyük porsiyonları ile memnun ayrılacağınız bir konsept olacak. İlk olarak Bursa Görükle’de ardından Ankara ve İstanbul da ilk Hayalperest’ler faaliyete geçecekler.

Şu anda bünyenizde toplam kaç şube ve franchise bulunmakta?

Şu anda 21 şubemiz bulunmakta. 19 tanesi franchise olarak faaliyetlerine devam ediyor.

Özellikle bulunmak istediğiniz bir ilimiz var mı?

Açıkçası biz güzel ülkemiz Türkiye’nin hiç bir ilini diğerinden ayırmadan bizim orada olmamızı isteyen her ilde olmak istiyoruz. Yatırımcı adaylarımız bizleri nereye çekerse nerede bir heyecan görür isek orada olacağız.

Hayalperest ismini ilk nerde ortaya çıkarmak istiyorsunuz?

Bahsettiğim gibi ilk olarak Bursa, ardından Ankara, İstanbul olmak üzere şubelerimiz hayata geçecek.