İşletmecilik Hakkında Merak Edilenler

Girişimci ruhlu herkes hayatlarının bir döneminde bir işletme kurmayı ya da bir mekan açmayı düşünmüştür. Peki bir işletmeci nasıl olunur? İşletmecinin görevleri nelerdir? Detaylar yazımızda.

İşletmeci kimdir?
Öncelikle, “işletmeci” kimdir? İşletme yönetimi birçok farklı rolü, profesyonel ortamı ve büyüme fırsatlarını içeren geniş bir alandır. Basit bir ifadeyle işletme yönetimi; bir organizasyonun kaynaklarını, zamanını ve çalışanları yönetme işidir. Bu yönetimi yapan kişilere ise işletmeci denir. Peki işletmeci ne yapar derseniz de işletme profesyonelleri, işletmelerin ve organizasyonların etkili, verimli ve karlı bir şekilde yürütülmesini sağlamak için çalışırlar ki aslında bu dışarıdan göründüğünün aksine oldukça meşakkatli ve özveri gerektiren bir iştir. İşletmeciler, genellikle en azından temel bir muhasebe, finans, pazarlama, insan kaynakları ve bilgi teknolojisi anlayışına ihtiyaç duyarlar. Aynı zamanda başarılı işletmeciler açık ve etkili iletişimciler olmalıdır ve gerek müşterilerine gerekse de ekiplerine karşı ılımlı yaklaşmalıdırlar.

İşletmecinin görevleri nelerdir?

Peki, bir işletmeci nelerden sorumludur? İşletmecinin görevleri ne sadece müşterileri memnun etmek ne de sadece muhasebeyle ilgilenmek. Asıl konu işletmenin her açıdan başarıya ulaşmasıdır. İşyerinin marka bilinirliğini arttıracak faaliyetleri organize etmek, daha fazla müşteri çekmeye yönelik çalışmalar hatta projeler gerçekleştirmek, müşteri memnuniyetini arttırarak, var olan müşterinin devamlılığını sağlamak, işyerinde kullanılan ekipman ve demirbaşların düzenli olarak kontrollerini yapmak ve sağlamlığından ve doğru kullanıldığından emin olmak, işyerinde çalışan personel kadrosuna gerekli eğitimlerin verilmesini organize etmek, iş kazası risklerini önlemeye yönelik önlemler almak, satın alma yaparken gerekli araştırmaları yaparak en uygun fiyatı bulmaya çalışmak gibi daha birçok konu işletmecinin himayesi altındadır.
Tüm bunların ışığına eğer bir işletme kurup yönetmek istiyorsanız veya bir işletmeciyi işe alıp işletmenizi emanet etmek istiyorsanız görev tanımını iyi yapmanız gerekiyor. Çünkü işletmeciler bir işletmenin bel kemiğidir desek yanlış olmaz.

Franchise Market Türkiye
Üç ayda bir basılarak kitabevlerinden sanayi odalarına, beş yıldızlı otellerden havalimanlarına kadar birçok noktaya ulaşıyor. Hazırladığımız kaliteli, zengin içeriklerle ve ortak platformda buluşturduğumuz markalar, tedarikçiler ve yatırımcılarla franchise sektörüne hız veren ve ileriye taşıyan katma değerler yaratıyoruz ve daha fazlasını yaratmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.