İnşaat Sektöründe İlklerin Firması; KOÇ İNŞAAT

İnşaat sektöründeki 40 yıllık tecrübesiyle bugüne kadar İzmir’de yaklaşık 1200 konutu hayata geçiren Koç İnşaat, Gaziemir’deki “Mia Life” ve Menderes’deki “Mia Garden” projelerinin ardından Torbalı’da da 400 konutluk “Mia Koru”nun yapımına başladı. Mevcut 3 projeyle kente 600 daire daha kazandırmayı hedefleyen Koç İnşaat, otel ve ofis projelerine ağırlık vererek adından söz ettirmeye devam edecek. Koç İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Cem Koç, devam eden projelerini, gelecek dönem hedeflerini Franchise Market Türkiye okuyucularına anlatırken, yatırımcılara da önemli mesajlar verdi. Koç İnşaat olarak ihtiyaç duyulan, nitelikli projeler hayata geçirdiklerini ve ilkleri yapan bir firma olduklarını belirten Cem Koç, “Devam eden 3 projemizin yanı sıra Bayraklı ve Çiğli’de de yeni projeler için çalışmalarımız ve arsa arayışımız devam ediyor. Hayata geçirdiğimiz tüm projeler büyük ilgi görüyor. Doğru lokasyonda ve yatırımcı için kazanç getirecek projeler üretmeye devam edeceğiz” dedi.

Sektöre girişiniz nasıl oldu? Bize biraz Koç İnşaat’tan bahseder misiniz?

1978 yılında babam Doğan Koç tarafından inşaat malzemelerini satarak sektöre girdik. Yaklaşık 20 yıl inşaat malzemesi, demir ve çimento bayiliği yaptık. 1996-1997 gibi de inşaat projelerini hayata geçirmeye başladık. Gaziemir’in yerlisiyiz. İlk etapta projelere Gaziemir’de başladık. Burada 100’e yakın kat karşılığı iş yaptık. İnşaat sektörünün atılımıyla birlikte site konsepti geldi. Bunu Gaziemir’de ilk uygulayan firmalardan biriyiz. Mia Residence ile ilk rezidans projesini geçekleştirdik. Bunun ardından da Buca ve Menderes’deki yeni projelerimiz geldi. Şu ana kadar 1200’e yakın konutu kente kazandırdık. Mevcut durumda da 3 projemiz devam ediyor ve 600 daire daha gelecek.

Bize yeni projelerinizden bahseder misiniz?

Elbette, ilk olarak Torbalı’da topraktan satışına başladığımız Mia Koru projemizi anlatmak isterim. Projemiz toplam 400 daire ve 2 etaptan oluşacak. Torbalı İZBAN, hastane ve adliyeye yakın bir lokasyonda. Bu projemizde 1+1, 2+1, 3+1 ve 4+1 daireler mevcut. Zaten projeye baş- lamamızın en önemli nedenlerinden biri İZBAN’ın buraya gelmesi. 169 bin TL’den başlayan fiyatlarla satışa başladık. Yani alınabilirlik seviyesi yüksek bir proje. Topraktan satış olduğu için elini çabuk tutarak konut alanlar, çok avantajlı olacak. Projemizde 30 civarı 1+1 konut var. Ancak projedeki konutların yüzde 60’ı 3+1’den oluşuyor. Yani aile tipi bir proje. Açık-kapalı otopark alanı ve yüzme havuzu, fitness salonu, kapalı oyun alanları, çocuk oyun parkları, kamelyalar, yürüyüş alanları, 7/24 güvenlik, alışveriş merkezlerinin bulunduğu çok özel bir proje. Nisan ayında lansmana çıkacağız ve projeyi 24 ayda teslim edeceğiz.

Yapımına devam edilen diğer iki projeniz hangileri?

Gaziemir’de Mia Life projemiz var. Toplamda 64 tane 3+1 ve 4+1 teras dairelerden oluşuyor. Bu projeyi de tamamlamak üzereyiz. 30 Aralık 2018’de teslimini yapacağız. Açık yüzme havuzu, çocuk oyun alanları ile dikkat çeken bir proje. Bir de Menderes’deki Mia Garden projemiz mevcut. Burada da toplam 140 dairemiz var. Projenin teslim tarihi ise, 30 Mart 2019. İki projemiz de sosyal donatı alanları, yüzme havuzları, yürüyüş alanları ve fitness salonları ile müşterilerimize, aradıkları her şeyi sunuyor. Menderes’deki daireler 2+1 ve 3+1 konseptinde, bahçe teraslı. Menderes’deki projemizdeki konutların yarısının satışını yaptık. Gerçekten tüm projelerimize büyük ilgi var. Bu açıdan çok memnunuz.

Önce Gaziemir, sonra Menderes, en son da Torbalı’da ilerlediğinizi görüyoruz. Projeleriniz genellikle İzmir’in gü- ney aksında. Bunun özel bir nedeni var mı?

Gaziemir’de proje yaparken metrekarede 5 bin TL sınırına geldik. Arsa fiyatları çok yükseldi. Biz de bu sınırın üstündeki fiyatlarda sıkıntı yaşıyoruz.İyi bir projede konut fiyatları 700-800 bin TL’yi görmek durumunda kalıyor. İnsanlara daha uygun fiyatlı konut sunmak için Torbalı’yı seçtik. Daha önce Menderes’i seçmiştik ama orada da daire fiyatları 500-600 bin TL’ye geldi. Bu noktada Torbalı’da proje hayata geçirmek, alıcı için de oldukça mantıklı ve kazançlı. Baraj havzası olması da güney bölgesini etkiliyor. Yani güney bölgesi, kuzey gibi büyüyemiyor.

İzmir, son dönemde konut sektörünün en hızlı geliştiği kentler arasında. İzmir’de sizce konut açığı var mı? Özellikle İzmir’de Torbalı-Menderes bölgesinden konut almak isteyenlere mesajınız ne olur? 

Evet, İzmir’de konut açığı hala devam ediyor. İstanbul’dan İzmir’e gerçekten göç akışı var. Bunu dikkate almak lazım. Herkesin İzmir’e gelme gibi bir niyeti var. Yaşamsal olarak İstanbul boğuldu ve İzmir çok gözde bir konumda. Ben 4-5 yıl önce Gaziemir’deki konut fiyatlarının 700-800 bin TL’ye ulaşacağını söylediğimde herkes gülüyordu. Şimdi ise aynı şeyi Torbalı için söylüyorum. Torbalı’da da daire fiyatları birkaç yıl içinde 400- 450 bin TL’den 700-800 bin TL’ye gelecek. Çünkü şehir buraya doğru kayıyor. Artık arsa talepleri karşılanmakta zorlanıyor. Torbalı ve Menderes bölgesi, yatırımcı için çok cazip. Torbalı tarafı daha da değerlenecek.

Koç İnşaat, özellikle Gaziemir ve Menderes bölgesindeki projeleriyle bir marka oldu. Peki, İzmir’in başka bölgelerine ya da kuzey bölgesine gitme düşünceniz var mı?

Evet, bu konuda çalışmalarımız sürüyor. Çiğli’de, Katip Çelebi Üniversitesi’nin bulunduğu bölgede 300 dairelik proje için çalışmalara devam ediyoruz. Uygun arsa arayışlarımız sürüyor. Bayraklı bölgesinde de uygun bir arsa bulursak, proje hayata geçirmek istiyoruz. Sarnıç’ta da 300 konutluk lüks proje planlıyoruz. Sarnıç’a da oldukça talep var. İzmir dışını ise düşünmüyoruz.

Projelerinizin genellikle konut üzerine olduğunu görüyoruz. Konut dı- şında bir çalışmanız bulunuyor mu?

Bildiğiniz gibi Gaziemir’de yaklaşık 1 sene önce otel projemizi tamamlamıştık. Mia City Otel çok beğenildi ve bölgenin önemli bir ihtiyacını karşıladı. Booking tarafından İzmir’in en iyi oteli seçildik. 80 odalı otelimizi büyütüyoruz. Bu otelimizi 120 odaya çıkarıyoruz. Ayrıca yine Gaziemir’de ofis projemiz de var. 5 katlı proje olacak ve projemiz tamamı ofisten oluşacak. 50’ye yakın ofis ve ticari alanlar bulunacak.

 

Franchise Market Türkiye
Üç ayda bir basılarak kitabevlerinden sanayi odalarına, beş yıldızlı otellerden havalimanlarına kadar birçok noktaya ulaşıyor. Hazırladığımız kaliteli, zengin içeriklerle ve ortak platformda buluşturduğumuz markalar, tedarikçiler ve yatırımcılarla franchise sektörüne hız veren ve ileriye taşıyan katma değerler yaratıyoruz ve daha fazlasını yaratmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.