İkinci Yarının Başarı Anahtarı Değişiklik Yaratmak

Yılın altın kuralı: Maliyeti düşük konseptler

Büyük parçalara küçük farklılıklarla ruh katın

2019’un ikinci yarısında franchise sisteminin anahtarı: Değişiklik yaratmak

Temkinli ve tedbirli olmamız gereken bu yılda, franchise sistemini doğru okuyabilmek için mutlaka perakende sektöründeki gelişmelerin yakından takip edilmesi gerektiğini düşünüyorum. İnsanların alışveriş özelindeki eğilimleri, talepleri ve en önemlisi hizmet sektörünün gittiği noktanın iyi analiz edilmesi gerekiyor.

Bu kapsamda 2019 yılı içerisinde geride bıraktığımız altı aya baktığımızda, gündelik hayatımızda da sıklıkla rastladığımız bir durumun karşımıza çıktığını görüyoruz. Şöyle ki nasıl aynı gömleği beş farklı kravatla taktığınız zaman beş farklı kıyafetmiş gibi duruyor ise, franchise sisteminde de gelecek altı ay için anahtar cümle büyük parçalara küçük farklılıklarla ruh katmak. Bu trend aslında tüketici tarafında da sıklıkla rastladığımız bir durum. Dolayısıyla perakende sektöründe de yansımalarını görüyoruz. Bir tane büyük bir mağaza açmaktansa, birçok alanda küçük alanlı konseptler tercih ediliyor. Bu küçük alanlarda da küçük değişiklikler yaparak ruh katmak ve her daim yeniymiş hissini yaratmak ise yine karşımıza çıkan bir trend.

Daha önceki yazımda da bahsettiğim gibi bu yılın altın kuralı hala değişmedi: Maliyeti düşük konseptler. Bu kapsamda pazarda en çok ihtiyaç duyulan konseptler gıda, takı, aksesuar ve hediyelik eşya gibi yatırım maliyeti daha düşük girişimler. Stok maliyeti daha düşük olan, kar marjı yüksek ürünlerin yer aldığı markalar incelenmeli diye düşünüyorum. Bu ürünler hem beş farklı kıyafetmiş hissine hem de küçük metrekare ve az stok maliyetini uygun. Hızlı tüketimin yapılabileceği karar verme seçeneğinin hızlı yönleneceği diğer bir deyişle tüketicinin cebini acıtmayacak sürüm şeklinde satışı olacak markaların franchise operasyonları tercih edilmelidir.

Son olarak şunu belirtmeliyim ki sürdürülebilir bir franchise sistemi için doğru sektör, doğru lokasyon ve doğru zaman olmazsa olmazların başında geliyor. Bu ideal üçlüyü bulan tüm girişimcilere tavsiyem büyük metrekarelerdense küçük alanlarla ufak farklılıklarla büyük gözükebilecek değişiklikler yapmak.