Hiçbir Gelişmeyi Kaçırmayın

Bunt Küpür Derleme Firması’ndan günümüz Ajans Press’ine kadar geçen süreyi biraz anlatır mısınız?

1953 yılında Bunt Kupür Derleme Firması adıyla kurulduk. Uzun yılların birikimine işaret eden bu tarih, gazetecilik alanındaki büyük atılımların yaşandığı yıllara da denk düşüyor aslında. Medya sektöründeki gelişmelere paralel bir biçimde kendini yenilemeyi başaran firmamız, 1975 yılında Erol Özkan tarafından satın alındı ve ismi Ajans Press olarak değiştirildi. Ajans Press, sadece birkaç yıl içinde sektörün öncüsü haline geldi diyebiliriz. 1992 yılında Ajans Press’in yönetimini Mehmet Ali Özkan devraldı ve bu tarihte anonim şirket kuruluşu ve isim tescili gerçekleşti. Mehmet Ali Bey’in öncü görüşleri ve vizyonu sayesinde medya sektöründe birçok yenliğe ve ilke imza attık. 1992’den beri de firmamız yoluna Ajans Press Medya Takip Merkezi A.Ş. olarak devam etmekte.

Sizi dünyanın önde gelen medya takip şirketlerinden biri kılan başarınızın kaynağı nedir?

Bizim önceliklerimiz arasında ilk sırada çalışan ve müşteri memnuniyetini odak noktasına yerleştirmemiz yer alıyor. Mutlu bir çalışan, mutlu bir müşteri anlamına geliyor. Çalışanlarımızın kuruma bağlılığı, sürekli iş takibi, 7/24 ulaşılabilirlik ve kriz durumlarında kullandığımız yaklaşımlar bizi sektörün öncü kurumu haline getirdi. Medya sektörü, özellikle içinde yaşadığımız bu dönemde, kriz olasılığı çok yüksek olan bir çalışma alanı. Müşterilerimiz eğer bir kriz yaşıyorsa, bu krizi bizler de benimsiyoruz, yani bu kriz aslında bizim de krizimiz… Sorunuzun cevabını şu üç başlıkta özetleyebiliriz; bağlılık, ulaşılabilirlik ve sürekli takip.

Markalara ya da kişilere ne tür hizmetler sunuyorsunuz?

Genelde hizmetin içeriğini müşterilerimizden gelen talepler çerçevesinde şekillendiriyoruz. Müşterilerimizin talep ettiği anahtar kelime ve mecralarda haber ve reklam takibi yapıp, çeşitli süzgeçlerden geçirdikten sonra, biz bu işlemi “bilgiyi nitelikli hale getirme” olarak özetliyoruz, haklarında çıkan haberleri her sabah mailing raporu şeklinde kendilerine iletiyoruz. Müşterimiz ofise varmadan haberleri mobil formatta cepten de takip etme imkanına sahip oluyor.

Herkesin akıllı telefonundan dahi istediği bilgiye ulaşabildiği çağımızda bir medya takip merkezine neden ihtiyaç var?

Evet, internet ve sosyal medya haberlerine ulaşılabiliyor ancak biz bu mecraların dışında; yerel, bölgesel, ulusal ve uluslararası 4 binin üzerinde gazete ve dergi, 170 adet televizyon kanalı ve radyo kanalı, 15 binin üzerinde internet sitesinin takibini sağlıyoruz. Bu saydığımız mecralarda çıkan haberlerinizi tek tek derlemek mümkün müdür? Biz, yapay zeka yazılımlarımız sayesinde, tüm mecralarda çıkan haberlerinizi nitelikli bir bilgi olarak toplu raporlar şeklinde sizlere sunuyoruz.

Dijital platformlar her gün daha da güçlenirken sizin sektörünüz bu güçlenmeden nasıl etkileniyor?

Tüm yazılımlarımızı kendi bünyemizde bulunan mühendis arkadaşlarımız geliştiriyor.

Hizmetlerimizin büyük bir bölümü teknolojiye dayalı olduğu için yazılım süreçlerinde güncel gelişmeleri sürekli takip edip kendimizi geliştirmek zorundayız. Geliştirmelerimizi müşterilerimizden gelen gerek tasarım gerek içerik bazındaki bildirimler doğrultusunda gerçekleştirmekteyiz. Yazılımlarımız kendimize ait olduğu için müşterilerimizin talepleri doğrultusunda şekillendiriyoruz. Bu yüzden aslında teknolojiye ayak uydurmamız zor olmuyor.

Marka olarak birçok sivil toplum kuruluşuna destek verdiğinizi biliyoruz. Bu konuda neler söylersiniz?

Bu konu bizi oldukça mutlu ve motive ediyor, barter olarak çalıştığımız paydaşlarımıza ücretsiz olarak hizmet sağlıyoruz.  Artık bu iş birliğinden ziyade dostane bir ilişki halini aldı; telefonda görüşüyoruz, etkinliklerde buluşuyoruz iletişimimizi hiçbir zaman koparmadık. Yaklaşık 25 yıldır desteklediğimiz, haber arşivlerini tuttuğumuz sivil toplum kuruluşları bulunuyor.

Yakın ve uzak gelecek hedefleriniz nelerdir?

Özellikle son iki yıl içerisinde yaptığımız atılımlarla beraber, teknolojik olarak alt yapımızı yeniledik. Tamamen Türkçe alt yapıya dayalı, sesi metne çeviren bir yapay zeka modülü tasarladık. Bu aslında dünyada bir ilk! Türkçe dilde yüzde 100’e yakın bir başarı oranına sahip bir modül. TVR Plus adına verdiğimiz bu modülü, televizyon ve radyo takip sistemimize uyarlayarak takibini sağladığımız kanal sayısını yüzde 30 oranında, ürettiğimiz haber sayısını ise yüzde 80 oranında artırdık. Tüm bu yatırımlarla beraber önümüzdeki 10 yıl içerisindeki planımızı tamamen teknoloji üzerine kurulu bir şirket olma olarak nitelendiriyoruz.

Franchise Market Türkiye
Üç ayda bir basılarak kitabevlerinden sanayi odalarına, beş yıldızlı otellerden havalimanlarına kadar birçok noktaya ulaşıyor. Hazırladığımız kaliteli, zengin içeriklerle ve ortak platformda buluşturduğumuz markalar, tedarikçiler ve yatırımcılarla franchise sektörüne hız veren ve ileriye taşıyan katma değerler yaratıyoruz ve daha fazlasını yaratmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.