Giriş ve Royality Bedeli Yok!

Covid-19 önlemleri kapsamında birçok işyeri çalışmalarına ara verdi. Sizin sektörünüzde böyle bir durumdan normale dönmek mümkün mü?

Öngördüğünüz normalleşme süresi nedir?

Sektörümüz yıla çok iyi başlamış, KDV’nin yüzde 8’e indirilmesiyle ilk üç ayı çok iyi geçirmişti. Pandemi dönemiyle birlikte tüketici talepleri yüzde 50-70 arasında düştü. Tüketicilerin bir kısmı online alışverişe yönelse de talep çoğunlukla ertelendi. Normalleşme süreciyle birlikte ertelenen talebin kısa bir sürede geri döneceğini düşünüyoruz; çünkü evde geçirdiğimiz dönemde mobilyalarımızı çok fazla kullandık, eksiklerimizi gördük, konfor ve yenilik arayışına girdik. Bu nedenle 10 yıl olan mobilya yenileme döneminin kısalacağını öngörüyoruz. Ayrıca evlilik ve düğün tarihleri de yavaş yavaş belirlenmeye başladı. Bu durum da sektörün tekrar eski canlılığına kavuşmasına yardımcı olacak.

Haziran ayı itibarıyla sektörümüz hareketlenmeye başladı. Konut faizlerindeki indirimlerin etkisiyle başlayan hareketlilik, düğün tarihlerinin yeniden belirlenmeye başlaması, yapılan kampanyalar ve taksit olanaklarının mobilya satın alma kararlarını hızlandıracağını düşünüyoruz. Sektörümüzde normalleşmenin ise yıl sonuna kadar gerçekleşeceğini öngörüyoruz.

Franchise yatırım bedeliniz ve anahtar teslim maliyetiniz nedir?

Franchise giriş bedeli veya herhangi bir royalty bedeli almıyoruz. Yatırımcı, mimari yatırım maliyetini üstlenerek mağazayı açabiliyor. Mağaza açılış ve yatırım sürecinde Yataş Grup olarak farklı konularda yatırımcımıza destek sağlıyoruz.

Bu dönemde franchise şartlarınızda güncellemeler yaptınız mı?

Hayır, herhangi bir giriş ya da royalty bedeli almadığımız için şartlarımızda da bir değişiklik olmadı.

2020 yılı için franchise hedefiniz neydi? Beklentilerinizi nasıl revize ettiniz?

2020 sonuna kadar Türkiye’de 66, yurtdışında ise 70 mağaza açmayı, Divanev markamızın ise 75 satış noktasına ulaşmayı hedefliyoruz.

2021 için nasıl bir yol haritası öngörüyorsunuz?

2021 yılı için sektörümüzde yeni lokasyonlarda büyük mağazaların açılması, yeni perakendecilik uygulamalarının gelişmesi ve artan genç nüfusumuzun getirdiği satın alma potansiyeli nedeniyle franchise kanalında yayılım ve yatırım potansiyelini yüksek görüyoruz.