Gıda İsrafını Önleyen Girişim Too Good To Go 31 Milyon Dolarlık Yatırım Aldı

Çöpe atılacak yiyecekleri uygun fiyatlarla satın almaya imkan tanıyan Too Good To Go isimli girişim, blisce/’in öncülüğünde gerçekleştirilen yatırım turunda 31,1 milyon dolar yatırım almayı başardı. Restoran ve marketlerle bağlantı kurarak ilerleyen sosyal girişimin %40’ı israf edilen yiyeceklerin daha etkili şekilde tüketilmesinin yanı sıra ABD pazarının gelişmesini de desteklediği biliniyor.

Her Gün Binlerce Yiyecek Kurtuluyor

Çöpe atılan yiyeceklerin daha ucuza satılması için market ve restoranlarla bağlantı kuran sosyal girişimcilik fikri Too Good To Go, gerçekleştirdiği yatırım turu sonunda 31,1 milyon dolar yatırım kazandı. Alınan yeni yatırımlar sayesinde yenebilir gıdanın %40’ının israf edildiği ABD’de tasarruf performansının genişleyeceği ve küresel operasyonların ölçeklendirilebileceği açıklandı.

Kendi adını taşıyan mobil uygulama sayesinde yerel restoran ve marketlerle iletişime geçen ve böylece her gün en az 100 bin yemeğin çöpe gitmesini önleyen Too Good To Go, gıda israfına odaklanan ve geçtiğimiz yıllarda etkisini büyüten gıda israfı konusuna bir kere daha dikkatleri çekiyor. Fırın, market, kafe ve restoran gibi işletmelerin fazla gelen gıdaları için son derece etkili çözümler üreten girişim, satılamaz hale gelmeden öncesinde tüketiciyi gıdayla buluşturmuş oluyor.

Hem Tüketici Hem İşletmeci Kazanıyor

Fazla gelen gıdalardan da bir miktar gelir edebildiği için işletmecilerin, daha düşük fiyatla yiyecek ihtiyacını karşıladığı için tüketicilerin, bu girişimcilik fikrinden ve israfı azaltan kazanç şeklinden son derece memnun olduğunu söylemek mümkün. Yapılan her işlemden komisyon alarak kendi bütçesini oluşturan Too Good To Go ise güncel olarak 15 farklı ülkede faaliyet göstermesiyle şu ana kadar 50 milyon porsiyon yemeğin tasarrufunun sağlandığını açıklıyor. Bugüne kadar 30 milyon kişinin üyelik oluşturduğu sistemde 65 bin farklı işletme kendi ürünlerini satmış bulunuyor.

Franchise Market Türkiye
Üç ayda bir basılarak kitabevlerinden sanayi odalarına, beş yıldızlı otellerden havalimanlarına kadar birçok noktaya ulaşıyor. Hazırladığımız kaliteli, zengin içeriklerle ve ortak platformda buluşturduğumuz markalar, tedarikçiler ve yatırımcılarla franchise sektörüne hız veren ve ileriye taşıyan katma değerler yaratıyoruz ve daha fazlasını yaratmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.