FranConnect’e Göre Spa ve Salon Franchise’ları için 7 Önemli Metrik

Bazı spa ve salon franchise’ları temel performans göstergelerini ölçme ihtiyacını kabul ederken, çoğu da sayıları analiz etmekten çok sezgiye güvenir. Davetkar bir atmosfer, memnun müşteriler ve mutlu çalışanlarla dolu bir ortam yaratmak için yumuşak beceriler gerekirken, işinizi yönlendiren sayıları anlamak, spa veya bakım salonunuzun pazardaki yerini bulmasına ve bu konumu tutmasına yardımcı olacaktır.

1) Müşteri Adayı Başına Maliyet (CPL)

CPL = Pazarlama Programının Maliyeti/Toplam Müşteri Adayı Sayısı

Ölçülen her madde işletmeyi iyileştirilir; bu nedenle her pazarlama çabası izlenmelidir. Bu ölçüm, olası satışlara ne kadar harcadığınızı ve yeni yatırımcıları davet etmeye devam etmeniz gerekip gerekmediğini anlamanıza yardımcı olacaktır. Örneğin, Google reklamlarınız olası satış başına 25 ABD doları maliyetle sonuçlanıyorsa, ancak Facebook reklamlarınız olası satışla sonuçlanmıyorsa, Facebook’a harcadığınız zaman, para ve enerjiyi yeniden gözden geçirmelisiniz.

2) Ortalama Tedavi Oranı (ATR)

ATR = Satılan Toplam Tedavi Saati Sayısı/Kullanılabilir Toplam Tedavi Saati Sayısı

Sırf meşgul olduğu için salonunuzun veya spa’nızın başarılı olduğunu düşünebilirsiniz , ancak bu her zaman doğru değildir. Bu ölçüme baktığınızda dikkate alınması gereken bir şey, bazı tedavilerin diğerlerinden daha uzun sürmesidir. Bu nedenle, 180 TL’ye mal olan iki saatlik bir tedavi, bir saatlik ve 100 TL’lik bir tedaviden daha az etkilidir.

3) Spa Verimliliği veya Doluluk

Spa Verimliliği = Toplam Satılan Tedavi Saati Sayısı/Kullanılabilir Toplam Tedavi Saati Sayısı

Kira veya ipotek masrafları genellikle bir spa veya salonla ilgili en büyük masraflardır. Bunu akılda tutarak tedavi odalarının kullanımını anlamak, alanınızın ne kadar verimli olduğunun önemli bir göstergesidir.

4) Yakalama Oranı: Perakende

Yakalama Oranı = Toplam Perakende Misafir/Toplam Spa Misafiri

Spa ve salon geliri iki kaynaktan gelir: hizmetler ve perakende satışlar. Şampuan ve saç jölesi gibi ürünlerin satışına ayrılan bütçe, hizmete ayrılandan daha çok karı işaret edebilir.

5) Net Destekçi Puanı (NPS)

NPS = Destekleyenlerin Yüzdesi – Kötüleyenlerin Yüzdesi

NPS, müşterileri şu soruya verdikleri yanıta göre destekleyici, kötüleyen veya tarafsız olarak derecelendiren bir müşteri sadakati metriğidir: “Bizi bir arkadaşınıza veya aile üyenize önerme olasılığınız nedir?” Müşteriler cevaplarını 10 puanlık bir ölçekte sıralar. 9-10 arası bir puan destekçiyi, 7-8 arası tarafsız ve 0-6 arası olumsuz olanı gösterir. Olağanüstü bir deneyim sunmak, yalnızca misafirlerinizin geri gelmesini sağlamakla kalmayacak, aynı zamanda onları başkalarına işletmenizden bahsetmeye ve tavsiyeler yoluyla yeni işler yaratmaya teşvik edecektir. Teknik olarak bir sadakat ölçüsü olan NPS, üç ayda bir ölçmek için harika bir metriktir.

6) Tekrarlayan Misafirler

Tekrar Konuk Oranı = Toplam Tekrar Misafir Sayısı/Toplam Misafir Sayısı

Tekrar eden konuklar, onları kapıdan içeri ilk kez almak için harcanan her liradan daha yüksek bir getiri sağlamanız anlamına gelir. Ayrıca deneyimler, tekrar ziyaret eden müşterilerin sonraki ziyaretlerde daha fazla harcama eğiliminde olduğunu göstermektedir.

7) Çalışan Bağlılığı

Tutma Oranı = Bir Dönem İçin Ayrılan Toplam Çalışan Sayısı/O Dönemin Sonundaki Toplam Çalışan Sayısı

Müşterilerin, stilistleri veya terapistleri ile markanın kendisinden daha yoğun bir bağ geliştirme olasılığı yüksektir. Ayrılan bir çalışanınız varsa müşterilerinin onlarla birlikte hareket etme riskini alırsınız. Sırf bu nedenle ekip üyelerinizin mutlu olduğundan emin olmanın gerekliliğini sık sık düşünmelisiniz.

Franchise alanlarınızın hedeflerine ulaşmasına yardımcı olmanın en iyi yolu , yol boyunca performansı ölçerek onlara sayılar vermek olabilir.

Üç ayda bir basılarak kitabevlerinden sanayi odalarına, beş yıldızlı otellerden havalimanlarına kadar birçok noktaya ulaşıyor. Hazırladığımız kaliteli, zengin içeriklerle ve ortak platformda buluşturduğumuz markalar, tedarikçiler ve yatırımcılarla franchise sektörüne hız veren ve ileriye taşıyan katma değerler yaratıyoruz ve daha fazlasını yaratmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.