Filmlerden Fırlayan Şehir Orlando

Orlando, Amerika Birleşik Devleti’nin Florida eyaletinin merkezinde yer alan ve sezon farketmeksizin turistik akınına uğrayan hayli neşeli bir kent. Orange Country’de yer alan Orlando aynı zamanda bölgenin idari merkezi. Tüm dünya tarafından tema parklarıyla bilinen kent yılda 50 milyondan fazla turist ağırlamakta. Özellikle Walt Disney World, Orlando’nun en ünlü tema parkı sayılabilir. Gelin onu ve daha nicesini beraber inceleyelim.

Walt Disney World Parks 

Yaklaşık 122 km2 alanı kaplayan Walt Disney World Resort’ta dört eğlence parkı; Epcot, Magic Kingdom Park, Disney’s Animal Kingdom Park ve Disney’s Hollywood Studios; iki su parkı; Disney’s Blizzard Beach, Disney’s Typhoon Lagoon ve 20’den fazla resort otel mevcut. İnteraktif yolculuklar, hayvan maceraları, sihirli etkinlikler, yeme-içme ve alışveriş mekanları ile 3.000’in üzerinde farklı rol sergileyen, yaklaşık 60 bin kişilik oyuncu kadrosu sayesinde konuklar, her ziyaretlerinde Disney’in sihirli dünyasını hissedeceklerinden emin olabilirler.

Walt Disney World, Florida’nın uzun yıllardan beri en popüler aile cazibe merkezidir. Burayı ziyaret ettiğinizde farklı kültürlerle ve Mulan, Belle, Mary Poppins gibi Disney karakterleriyle tanışma şansı elde edeceksiniz. Giriş ücreti tema park yönetimi tarafından günlere göre değiştirilmekte. En yoğun günlerde 122 dolar civarında olan giriş ücreti, normal günlerde 110 dolar civarındadır.

Universal Tema Parkları

Florida Universal Stüdyoları, ziyaretçilerine film yapım endüstrisi ile etkileşimli bir deneyim sunmak için Steven Spielberg ile görüşülerek tasarlanmış bir tema park ile çalışma stüdyosunun kombinasyonu. Universal’ın ‘Macera Adaları’ her biri bir film serisine adanmış yedi temalı adalardan oluşmakta. Bunlar: Seuss Adası, Kayıp Kıta, Toon Lagünü, Jurassic Park, Kafatası Adası ve Marvel Süper Kahraman Adası. Hogwarts Kalesi ve Hogsmeade ile tamamlanan Harry Potter’ın Büyücü Dünyası ise parkın en yeni üyesi. Universal’da düzenli olarak etkinlikler ve kutlamalar da organize edilmekte. City Walk’da yemek, alışveriş, film ve diğer eğlence etkinliklerine ev sahipliği yapan büyük bir eğlence kompleksidir. Değişen bilet ücretlerini güncel olarak internet adreslerinden öğrenmek mümkündür.

SeaWorld

Orlando Seaworld, akvaryumları, yunus ve balina gösterileri, dokunma havuzları ve birçok heyecan verici etkinliğiyle biliniyor. Konuklar yunusları besleyemeseler de interaktif yunus havuzlarına ulaşabiliyor, bu güzel ve akıllı hayvanlarla birlikte zaman geçebiliyorlar. Birçok tur opsiyonu bulunmakta: Katil balinalar, deniz aslanları, penguenler… SeaWorld’de katil balinalarla yakınlaşabileceğiniz adrenalin dolu turlara da katılmak mümkün. Adrenalinden hoşlanmayanlar ya da daha yumuşak bir tur isteyenler de yunus kreşlerine katılarak günlerini güzelleştirebilirler. Aynı zamanda Seaworld’de kaliteli zaman geçirmek ve eğlenmek için parkın en popüler eğlence araçları olan Roler Coster’ları deneyebilirsiniz. Seaworld’e tek kişilik giriş ücreti 80 dolardan başlamaktadır.

Discovery Cove

Seaworld’e oldukça yakındır ve bölgenin en önemli cazibe merkezlerinden biridir. Burada bir mercan kayalığı boyunca şnorkelle dalış yapabilir veya su altını keşfedebilirsiniz. Aynı zamanda burada vatozlar ve yunuslarla yüzme şansına da sahip olabilirsiniz. Egzotik kuşları yakından görebileceğiniz büyük bir kuş kafesi de bulunmaktadır. Tropikal bir yüzme alanında dalış yapabilir ve güneşlenebilirsiniz. İnternet sitesinden güncel fiyatlarına erişebilirsiniz.

Typhoon Lagoon

Disney’in en büyük ve en popüler su parkıdır. Her yaştan insana hitap eden çok sayıda eğlence parkı bulunmaktadır. Ketchakiddiee Creek’te küçük çocuklar için tasarlanmış bir oyun ve yüzme alanı yer almaktadır. Sörf tutkunları için büyük dalga havuzuna sahiptir. Yavaş akan bir nehirde yolculuk yapabileceğiniz gibi Miss Adventure Falls’ta macera dolu dakikalar geçirebilirsiniz. Aynı zamanda park su kaydıraklarına sahip. Bu kaydıraklarda her yaştan insan için farklı boyutlarda su kaydırağı seçenekleri de bulunmakta.

Volcano Bay

Universal’ın su temalı parkıdır ve tatil köyleri gibi konaklama ve oyun seçeneklerine sahiptir. Parkın merkezinde yer alan Krakatau’da heyecan verici Aqua Coaster deneyimini yaşayabilirsiniz. Waturi Beach de kumsalda dinlenebilir ya da dalga havuzunda adrenalin dolu anlar yaşayabilirsiniz. Parkın diğer bölümünde su kaydırakları ve tüpler bulunmakta. Parka giriş ücreti yetişkinler için 80 dolar iken çocuklar için 75 dolardır.

Gatorland

Günlük gösterilerde performans gösteren binlerce timsah ve sürüngene ev sahipliği yapan bir parktır. En ünlü gösterilerinden biri “Alligator Jumparoo” ve “Gator Wrestlin”dir. Gatorland nadir bir tür olan beyaz timsahları da bünyesinde barındırır. Zemin tarafında tur atan küçük tren ve gözleme kulesi sayesinde üreme bataklığını inceleyebilirsiniz. Timsahları yukarıdan görebileceğiniz zipline hattı da vardır. Buradaki “Gator Splash Park” ise çocuklara hitap eden bir su parkıdır.

Orlando Bilim Merkezi

Yüzlerce sergi, laboratuvar, planetaryum ve film gösterileri sunan bir tesis. Orlando Bilim Merkezi, özellikle aileler için harika bir alan. Doğa bilimlerine ve pozitif bilimlere ait bir şeyler bulabilirsiniz. Ziyaretçiler yaklaşık üç saatini geçirebiliyor ve etkileyici buluşları deneyerek zaman geçirebilirsiniz. Çarşamba günleri hizmet vermekte saat 17:00 de kapanmaktadır.

Franchise Market Türkiye
Üç ayda bir basılarak kitabevlerinden sanayi odalarına, beş yıldızlı otellerden havalimanlarına kadar birçok noktaya ulaşıyor. Hazırladığımız kaliteli, zengin içeriklerle ve ortak platformda buluşturduğumuz markalar, tedarikçiler ve yatırımcılarla franchise sektörüne hız veren ve ileriye taşıyan katma değerler yaratıyoruz ve daha fazlasını yaratmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.