Eskiyi Unutup Yeniye Yer Açın

Markalara borsaya kote olmalarını şiddetle tavsiye ediyorum

Başlık, size çaresiz bir aşk mağdurunun tavsiyelerine girizgâh gibi gelmiş olabilir. Mamafih, birazdan anlatacaklarımın dayanılmaz cazibesini tanımlamak için de fazla romantik bir başlık belki!

Bundan birkaç ay önce bir markanın network marketing’le franchising’i bir arada modellediği projenin lansmanı için bayimolurmusun.com.tr franchise portalımızda çözüm ortaklığı yaptık… Projeyi ilk duyduğumda, tabana yayılacak çok ortaklı, halka açık bir şirketin ayak seslerini işitir gibi oldum… Heyecanlandım!

Yanılmışım!

Ama haklarını da teslim edelim… Proje, portalımızda yayınlanınca, yatırımcı üyelerimizden sıra dışı bir ilgi gördü. Kendi içinde tutarlı bir satış modeli ve lezzetli ürün gamıyla yepyeni bir franchise seçeneği sunuyor. Fakat sonuçta franchisee kimliği taşıyan “satış temsilcilerinin”, primle yeni müşteri/franchisee kazandırdığı bir model… Eğer iyi işletilirse kazançlı olacağına şüphem yok… Yolları açık olsun.

Bu tip iş modellerinde keşke sisteme para vererek girecek herkes, kuruluş aşamasındaki SPK onaylı ana şirkete ortak olabilse ve şirket tanımlı bir sürede hedeflenen ortak sayısına ulaşınca, borsaya kote olsa… Yatırımcılarına ve hatta kurucularına, hisselerinin bir kısmını borsada satarak, fikrinin, çabasının mürüvvetini görme fırsatı verse… Ayrılmak isteyenlere, yine hisselerini borsada satarak ayrılma rahatlığı tanısa… SPK’nın bu ve benzeri çok ortaklı şirketlerin kurulabilmesi, halka açılabilmesi için, mevzuatının uygunluğunu, uzmanlarının da mahir olduğunu bilen birisiyim… Ayrıca BİST yani Borsa İstanbul’da, işlem pazarı çeşitliliği ve kategorik kotasyon avantajlarıyla son derece batılı ve başarılı bir platformdur.

Borsa konusu sadece yukarıda bahsettiğim iş modeline özgü bir seçenek değil tabi ki… Ben franchise veren bütün markaların, gerekli mesleki, finansal ve sermaye piyasa şartlarını yerine getirdikten sonra borsaya kote olmalarını şiddetle tavsiye ediyorum.

Gözünüzde büyütmeyin! Şirketinizin küçük yapısal dokunuşlarla, birleşmelerle, borsa kotasyonuna hazır hale getirilebileceğini bilin… Tabi, SPK mevzuatı ve işlerlik biçimi ile borsa kotasyonu konularında, mali müşavirinizin ve/veya muhasebecinizin profesyonel tecrübesi yoksa ilave danışmanlık almanız gerektiğini de söylemeden geçmeyeyim… Bu konularda, marka sahipleri ve karar vericilerle, bilgi ve tecrübelerimi paylaşmaktan her zaman keyif duyarım.