Dünyada İlk Kez Gürkan Şef’te: Tandır Etinden Hamburger

Etin ünlüsü Gürkan Şef, lezzet tutkunlarına bir sürpriz yaparak Arnavutköy’de üç katlı, harika boğaz manzaralı yeni mekanı Mr. Asado Burger’i hizmete açtı.

Hamburger lezzetinin sınırlarını zorlayacak mekan, tandır etinden yapılan burgerleriyle dünyada bir ilk! Mr. Asado Burger’de, hamburgerler tandır eti fırınlanarak hazırlanıp servis ediliyor ve tarifi sadece Gürkan Şef’te olan özel reçetelerle hazırlanıyor. Gürkan Topçu mesleğe başlamasıyla ilgili; “Kırmızı eti çok seviyorum. Çocukken Kurban Bayramı’nda mutfakta operasyonun gerisinde durmazdım, çok meraklıydım. Yaşım ilerledikçe eti ben ayırmaya başladım. Ardından gastronomi okudum. İtalya’da burslu olarak eğitim hakkı kazandım. Her gün makarna ve pizza yapmaya başlayınca ülkeme geri dönüp Antalya’da bir okulda devam ettim. On yıldır et işiyle uğraşıyorum, beş yıldır da kendi markamla hizmet veriyorum” diyor.

Bir Türk markası oluşturmayı başardığınıza inanıyor musunuz?

Tabii ki. Bizim üç farklı ülkede restoranlarımız var. Dubai, Arabistan ve Katar’da şubelerimiz mevcut. Fast foodda hedefimiz beş yıl içinde yüz şubeye ulaşmak. Yeni markamız Mr. Asado için de teklifleri değerlendiriyoruz. Franchise için görüşmelere başladık. Türkiye’de 2019 adeta hamburger yılı olacak. Mr. Asado Burger lezzetlerini franchise modeliyle ülke geneline ve dünyaya yaymak istiyoruz. Bir yıl içerisinde yurtiçinde ve yurt dışında 10’dan fazla şube açarak, sektördeki iddiasını göstereceğiz. Tek rakibim kendim. Ben bu işle ilgili her gün bir şeyler öğrenmek istiyorum. ‘Ben oldum’ hiçbir zaman demeyeceğim. Hep söylerim, okurken de bunu benimsedim yanındaki çalışma arkadaşın, şefin senin rakibin değil, tek rakibin kendinsin, kendinle yarış. O yüzden rakibi hep kendim olarak görüyorum ve kendimle yarışıyorum, yarın bugünden daha iyi olursam bence başarılı bir yolda gidiyorum demektir. Türk markaları olarak Türkiye’nin her yerinde olalım, ben bununla gurur duyarım.

Son dönemlerde sanki daha çok fast food tüketiyoruz. Bu konuda neler diyeceksiniz?

2018 yılında en çok burger, ardından da pizza tüketmişiz. Ülke olarak fast foodu sevmeye başladık ama aynı zamanda bilinçlendik. Çünkü el yapımı burger yemek istiyoruz. Biz de özellikle ebeveynlerin çocuklarına güvenle yedirebileceği bir menü hazırladık. Bu sektörde çok fazla seçeneğimiz olsa da biz ne yersek oyuz.

Markanız ne zaman kuruldu?

Lezzet tutkunlarına bir sürpriz yaparak Arnavutköy’de üç katlı, harika boğaz manzaralı yeni mekanımız Mr. Asado Burger’i 2019’un Ocak ayında hizmete açtık. Hamburger lezzetinin sınırlarını zorlayacak mekanımız, tandır etinden yapılan burgerleriyle dünyada bir ilk. Mr. Asado Burger’de, tarifi sadece bende olan özel reçeteli hamburgerler, tandır eti fırınlanarak hazırlanıp servis ediliyor.

Konseptiniz hakkında bilgi verir misiniz? Diğer markalardan nasıl bir farklılık yarattınız?

9 Ağustos 1985 yılında Denizli’de dünyaya geldim. Lise eğitimimi Denizli’de tamamladıktan sonra İstanbul’a gelerek Mutfak Sanatları Akademisi’nde yiyecek ve içecek işletmeciliği eğitimi aldım. Ayrıca okuldaki hocamın tavsiyesi ile aşçılık eğitimini de tamamladım. Ardından Avrupa ve Afrika Mutfağı diplomamı da aldım ve staj için İtalya’ya gittim. Aradığım şeyin makarna ve pizza olmadığını fark edince Türkiye’ye geri döndüm. Farklı et firmalarında görev alarak et pişirmenin benim için anlamlı ve önemli olduğunu fark ettim. Et hakkında detaylı bir eğitim almak için, England Meat School’da kasaplık eğitimi gördüm. Böylece Türkiye’nin ilk diplomalı kasabı oldum. Hazırladığım TV programları, yarışmalar ve düzenlediğim workshoplar yoğun ilgi ile takip edildi. 2014 yılında Türkiye’ye döndükten sonra uzun zamandır hayalini kurduğum Gürkan Şef Steakhouse restoranın ilk şubesini Nişantaşı’nda açtım. Restoranımızın buradaki başarılarının ardından Mayıs 2017’de ikinci şubesini Etiler’e açtım. Gürkan Şef Steakhouse franchise yatırımlarıyla aynı zamanda Dubai, Mekke ve Riyad’da hizmet veriyor. Hem mutfak hem de işletmecilik alanında yıllardır

edindiğim bilgi ve tecrübelerimi, sektörde yenilik yaratmak ve değişik lezzetler keşfetmek üzerinde yoğunlaştırdım. 1 senelik Ar-Ge çalışmasının sonucunda, dünyada ilk defa özgün bir lezzet olan Asado’nun burgerle buluştuğu bir konsept yarattım. İlk şubesi İstanbul Arnavutköy İskelesi’nde olan “MR. Asado Burger” restoran projesini hayata geçirdim.

“Çünkü biz bir markayız” diyen Gürkan Şef, Mr. Asado Burger’in tasarımından, uygulanmasına kadar her detayıyla birebir ilgilenmiş. Bu projeyle ve Gürkan Şef Steakhouse’la birlikte 2. kez bir Türk markasının dünyada neler başarabileceğini kanıtlamanın büyük heyecanı ve gururu içerisinde.

 “Türkiye’de 2019, adeta hamburger yılı olacak” diyen etin ustası, Mr. Asado Burger lezzetlerini franchise modeliyle ülke geneline ve dünyaya yaymak istediklerini söyledi. Bir yıl içerisinde yurtiçinde ve yurtdışında 10’dan fazla şube açarak, sektördeki iddiasını göstereceklerini vurgulayan Gürkan Şef, “Gıda işinde hizmet verecek kişilerde tecrübe çok önemli. Girişimci bir ruha ve başarma hırsına sahip, iş geçmişi ve yönetim tecrübesi olup, yatırımın gerektirdiği finansal kaynaklara sahip adaylara kapımız açık” dedi.

Şu an kaç şubeniz bulunuyor?

1 merkez şubemiz olmak üzere Türkiye’de İstanbul, İzmir, Bursa, Eskişehir, Antalya ve Ankara; yurtdışında ise Bahreyn, Katar, Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan, Ürdün ve İsveç’te master franchise görüşmelerimiz sürüyor.

Bu yılın sonuna kadar kaç franchise şube açacaksınız? Hangi illere?

Mr. Asado Burger’in yurtiçi ve yurtdışı franchise iş geliştirme satış ve pazarlama sürecini Franchise Company yönetmektedir. Franchise Company İngiltere merkezli 28 yıllık bir firma olup, 6 yıldır Türkiye Temsilciliği ile faaliyet göstermektedir. 2019’un sonuna kadar hedefimiz yurtiçi ve yurtdışında toplamda 10 şube açmak. İlk 3 yılda hedefimiz 50 şube, 5. yılda ise yine yurtiçi ve yurtdışı hedefimiz 100 şubedir. Türkiye’nin hemen her yerinde markamız Mr. Asado Burger’in olmasını hedefliyoruz. Yurtdışında ise özellikle Ortadoğu ve Avrupa hedef pazarlarımız.

Toplam yatırım maliyeti?

Cadde dükkanlar için minimum 100 m2 için 700 bin lira.

Şubeler için uygun büyüklük ve lokasyon?

Şubelerimiz minimum 50 m2 AVM konsepti ve minimum 100 m2 cadde mağaza konseptinden oluşmaktadır. Bu iki konsepte de özgün tasarım kullanılmaktadır. Dükkanlar cadde üzerlerinde araç ve yaya trafiğinin yoğ1un olduğu yerlerde ya da yoğun ve hedeflenmiş AVM’lerde yer almalıdır. Her dükkan çevresinde paket servis için yeterli iş potansiyeline sahip bir bölgede olmalıdır. Dükkanda pişirme olacağından uygun baca sistemi göz önüne alınmalıdır. Şubelerimize mimari proje desteği merkezden sağlanmaktadır. Uygulama, merkezin önereceği mimari şirketler veya girişimcinin tercih ettiği şirketler ile yapılabilir. Proje denetimi merkezden yapılmaktadır. Merkez aynı zamanda eğitim desteği de vermektedir. Konseptin tüm menü reçeteleri mevcuttur. Merkez konusunda uzman ve güvenilir ve satın alma gücü olan tedarikçiler ile çalışmaktadır. Tüm şubeler ile tedarikçi network paylaşılacaktır. Şubelerimizde kullanılacak bilgisayar, operasyon sistemi, yazılım, muhasebe, satın alma programları merkez ile uyumludur. Kurulum işletmeciye aittir, denetleme Türkiye Merkez Ofis tarafından yapılır.

Royalty?

%6

Kar marjı?

Ortalama %22-24 seviyesinde.

Bayiler için hedeflenen aylık ciro?

Şubenin bulunduğu lokasyona göre değişmekle birlikte ortalama 200 bin lira ciroları öngörmekteyiz.

Bayilere ne gibi destekler sunuyorsunuz?

Fizibilite ve lokasyon seçimi, mimari projelendirme, insan kaynağı desteği, personel seçimi desteği, personel eğitimi, merkezi sosyal medya yönetimi, sosyal medya desteği, merkezi ajans medya desteği, operasyon müdürü destek ve denetimi, mutfak müdürü destek ve denetimi, aylık performans takibi ve iyileştirme, kasa – pos yazılım desteği, reklam – pazarlama desteği verdiğimiz destekler.

Franchise Market Türkiye
Üç ayda bir basılarak kitabevlerinden sanayi odalarına, beş yıldızlı otellerden havalimanlarına kadar birçok noktaya ulaşıyor. Hazırladığımız kaliteli, zengin içeriklerle ve ortak platformda buluşturduğumuz markalar, tedarikçiler ve yatırımcılarla franchise sektörüne hız veren ve ileriye taşıyan katma değerler yaratıyoruz ve daha fazlasını yaratmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.