Domino’s’un Dünya Çapındaki En Büyük Beşinci Master Frachisee’sı Türkiye

 1. Sizi kısaca tanıyabilir miyiz?

Merhaba, ben Aslan Saranga. DP Eurasia Group CEO’su olarak 24 yıldır Domino’s operasyonunun başındayım. Domino’s Türkiye’yi de içine alan, Rusya, Azerbaycan ve Gürcistan’ın bağlı bulunduğu DP Eurasia Group’un yönetimini üstleniyorum. Günümüzde DP Eurasia, Hindistan, İngiltere, Avustralya ve Meksika’nın ardından Domino’s’un dünya çapındaki en büyük beşinci master frachisee’si konumunda.

 1. Firmanız franchise vermeye ne zaman ve nasıl başladı?

Türkiye’de faaliyete geçtiğimiz ilk yıllardan itibaren franchise’lar ile büyüme stratejisi izleyen bir marka olduk. Öyle ki Türkiye’de operasyonlarımıza başladığımız ilk 10 yıl içinde Domino’s olarak, dünyadaki diğer Domino’s’lar arasında en çok büyüyen ilk 5 pazar arasına girdik. Bugün şubelerimizin yaklaşık yüzde 78’i franchisee’lerimiz tarafından yönetiliyor. Bu özelliğimiz ile Türkiye’de en fazla franchise’ı olan uluslararası restoran grubuyuz.

 1. Kaç şubeniz ve çalışanınız var?

DP Eurasia Group içinde yer alan Rusya, Azerbaycan ve Gürcistan’la birlikte toplam 754 şubemiz var. Türkiye’deki şube sayımız ise 542. 421’i Türkiye’de olmak üzere yurt dışı ile birlikte toplamda 513 restoranımız franchise. Çalışan sayımız ise 7 bin 500’ü aşıyor.

İnovatif vizyona sahip yatırımcılar

 1. Franchise verdiğiniz-vereceğiniz kişilerde aradığınız standartlar nelerdir?

Domino’s olarak girişimci ruhumuzu sürekli koruyan bir markayız. Öyle ki bugüne kadar yüzlerce çalışanımızı franchise’ımız olmaları için teşvik ettik. Girişimcilik tarafındaki yetkinliklerini geliştirmelerine destek vererek birer yatırımcı olmalarını sağladık. Bu kapsamda franchisee’lerimizin Domino’s’un inovatif vizyonunu benimsemeleri bizim için oldukça önemli.

 1. Sizce girişimcilerin firmanızı tercih etmeleri nedenleri nelerdir?

Domino’s franchisee’leri her şeyden önce, denenmiş ve kendini kanıtlamış iş modelimiz sayesinde, başarı oranı yüksek bir işin sahibi, büyük ve güçlü bir ailenin parçası haline geliyorlar. Bu yapımız nedeniyle de girişimciler tarafından büyük ilgi görüyoruz.

Yılın 52 haftası boyunca pazarlama desteği

 1. Sizden franchise alanlara ne gibi destekler sağlıyorsunuz?

Franchisee’lerimize daha önce analizi gerçekleştirilen lokasyonları öncelikli olarak öneriyor, pazarlama ekibimiz ile franchisee’lerimize destek veriyoruz. Onları çeşitli eğitimlerle de desteklemeye devam ediyoruz. Böylece franchisee’lerimizin en verimli ve kârlı şekilde çalışmalarını sağlamış oluyoruz. İçinde bulunduğumuz bu olağanüstü dönemde ise franchise şubelerimizin mevcut koşullardan minimum düzeyde etkilenmeleri adına sunduğumuz finansal desteklerle onlara katkı sunmayı sürdürüyoruz. Yılın 52 haftası boyunca pazarlama desteğinde bulunan bir marka olarak farklı konsept ve bölgelere özgü alternatif yatırım modellerimizle yeni dönemde ailemize katılmak isteyen franchisee adaylarımızla büyümemizi sürdüreceğiz.

 1. Franchisee’lerinizi nasıl denetliyorsunuz?

Restoranlarımız düzenli aralıklarla hem iç ekiplerimiz hem de bağımsız denetçiler tarafından Domino’s’un uluslararası standartları temel alınarak sağlık, hijyen, müşteri deneyimi ve operasyonel mükemmeliyet alanlarında denetleniyor.

Operasyonel standartlarımız, Domino’s Pizza Uluslararası yönetiminin sertifikasyonuyla yetkilendirilmiş olan bir ekip tarafından denetleniyor. Dünyadaki tüm Domino’s şubelerinde uygulanan bu periyodik denetime OER (Operation Evaluating Reports) adını veriyoruz. Domino’s İç Denetim ve Risk Yönetimi Ekibi, yılda en az 7 kez olmak üzere şubelere habersiz ziyaretler gerçekleştirerek gıda güvenliği, ürün, servis, imaj ve güvenlik alanlarında değerlendirmeler yapıyor. Bu süreç Envanter Denetimi, Şube Genel Standartları Denetimi, Gizli Müşteri Denetimi başta olmak üzere fiziksel ve uzaktan denetimleri kapsıyor. Denetimler sırasında franchise’larımızın gelişim alanları tespit edilerek restoranlara geri bildirimler veriliyor. Böylece her bir restoranımızın aynı standartta hizmet vermesi ve mükemmel müşteri deneyimi sağlanmış oluyor.

Temelde gerçekleştirdiğimiz şube denetimlerine ek olarak, Mart 2020 itibariyle, Covid19 gerekliliklerinin uygulama kontrollerini sağlamak amacıyla, mevcut gıda güvenliği ve hijyen denetimlerimizi de güçlendirdik. Güçlendirilmiş Hijyen Denetimleri artık operasyonumuzun ayrılmaz bir parçası haline geldi.

Diğer yandan şubelerimizin gıda güvenliğini en üst seviyede sağlamak üzere ülkemiz gıda regülasyonlarına uygun olarak denetlemeler yapıyoruz. Domino’s olarak gıda güvenliği tartışmasız önceliğimiz konumunda. Personel hijyen kurallarından soğuk zincire, ürün stok döngüsünden şube altyapı koşullarına kadar, tüm alanlarda gıda güvenliği standartlarımızın sürekliliğini sağlamak için kalite ekibimizle birlikte bağımsız uzman firmalardan gelen yetkililer sürekli olarak denetimler gerçekleştiriyor.

 1. Girişimciler neden bu alanda franchise almalıdırlar?

Öncelikle Türkiye de dahil olmak üzere tüm dünyada yeme-içme pazarının sürekli büyüyen bir alan olduğunu vurgulamam gerekiyor. Biz de Domino’s olarak 90’dan fazla ülkede 17 bini aşan restoranımızla dünyanın en büyük evlere servis zinciri konumundayız. Sürdürülebilir nakit geri dönüşü sağlayan bir marka olarak, girişimcilere daima kazandıran fırsatlar sunuyoruz. Üretimden sipariş teslimine, lojistikten tedarike her alanda en son dijital teknolojileri kullanarak, franhise’larımızın en verimli ve en kârlı şekilde çalışmalarını sağlıyoruz.

“Pizza satan teknoloji firması” unvanıyla sektöre rol model

 1. Sektörün Türkiye’de son dönemde geldiği noktayı nasıl değerlendiriyorsunuz?

Türkiye’de toplam 74 milyar TL’lik bir yeme-içme pazarı bulunuyor. Domino’s olarak 1.8 milyar TL’lik pizza segmentinin yarısını domine ediyoruz. Bildiğiniz gibi sektörümüz salgın tedbirlerinin alındığı, restoran ve kafelerin kapatıldığı bir dönemden geçti. Bu süreçte online alışverişe yönelen tüketiciler, evlere servis tarafında güvendikleri markalardan sipariş vermeyi sürdürdüler.

Bu dönemde evlere servis gelirlerinin yüzde 70’ini dijital kanallardan sağlayan bir marka olmamızın avantajlarını yaşadık. “Pizza satan teknoloji firması” unvanımızla, sektördeki diğer oyuncular için rol model olmaya devam ediyoruz.

 1. Sizden franchise alanların başarılı olmaları için nelere dikkat etmeleri gerekir?

Önceki cevaplarımda da belirttiğim gibi Domino’s olarak hiç durmadan inovasyona yatırım yapan bir markayız. Domino’s franchisee’leri ise yoğun bir eğitim programına katılarak, Domino’s’un işe bakış şeklini, restoran içi operasyonları, standartları ve yönetim kültürünü öğreniyorlar. Süreci başarıyla tamamlayan franchisee’ler, restoranlarını açtıklarında gerekli tüm bilgi ve becerilere sahip oluyorlar. Yatırımcılarla birlikte tüm restoran ekibi de iş başı eğitimleri, sınıf eğitimleri ve online eğitim platformundaki e-eğitimlerle mükemmel operasyonun bir parçası haline geliyor.

Ayrıca dükkanlarını açtıkları andan itibaren kendi şubelerinden sorumlu bir danışmana sahip oluyorlar. Bu danışman düzenli şube ziyaretleri ile şubedeki tüm süreçleri yakından takip ediyor ve böylece operasyon sorunsuz şekilde işliyor. Kullandığımız Pulse sistemi ile franchisee’lerimize pazarlama, vardiya yönetimi ve satış gibi pek çok konuda yol gösteriyor, dijital ortamda kendi başarı karnelerini görerek geri bildirim almalarına imkân veriyoruz. Franchisee’lerimizle yeni ürünlerin ve promosyonların test aşamasında beraber çalışıyor ve kazanan çözümlere birlikte karar veriyoruz. Bu alanda başarılı olmak isteyen girişimci adaylarının öncelikle kendilerini geliştirmek için hevesli olmaları, inovatif kültürümüze adapte olacak nitelikte olmaları gerekiyor. Bu entegrasyon süreciyle birlikte de başarıyı yakalamaları kolaylaşıyor.

 1. Önümüzdeki dönem hedefleriniz nelerdir?

Pandemi dolayısıyla 2020 yılı için şube açmak konusunda bir şey söylemek güç ancak normal senelerde yıllık 25-30 şube açmayı öngörüyoruz. Önceliğimiz ise ağırlıklı olarak yeme-içme pazarında potansiyel olduğunu gördüğümüz ilçelerimiz ve Doğu Anadolu illerimiz. Ancak Türkiye’nin her yerinde farklı konseptlerle daha çok müşterimize ulaşmayı hedefliyoruz.