Dev Girişimcilik Platformu Plug and Play İstanbul’a Geliyor!

İnovasyon ve girişimcilik platformu Plug and Play, Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) önderliğinde MESS Teknoloji Merkezi MEXT’te açılmaya hazırlanıyor. Sanayici, girişimci ve yatırımcıların merkezi olması planlanan Plug and Play İstanbul Platformu sayesinde yerli girişimcilerin kendini küresel yatırımcılara tanıtarak gelişme ve çözümlerini MESS üyelerine aktarma fırsatı yakalaması amaçlanıyor. İhracata ve istihdama eş zamanlı katkı sağlayabilecek olan sanayicilerin ihtiyaçlarına en uygun yenilikçi fikirlerden faydalanması planlanıyor.

14 Ocak saat 14.00’te online portallar üzerinden canlı olarak yayınlanacak bir koİnonuşmayla MESS Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Burak Akkol ve Plug and Play Kurucusu ve CEO’su Saeed Amidi’nin detaylı açıklamalarda bulunması bekleniyor.

İnovasyon ve Girişimcilik Platformu Plug and Play Türkiye’de

Metal sanayinde 250 farklı öncü şirketi temsil eden Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS), inovasyon ve girişimcilik platformu Plug and Play’in Türkiye’ye gelmesine vesile olarak ülkeye büyük değerler katacak bir projeyle yeni yıla merhaba, diyor. Plug and Play’in dünyada yalnızca 20 ülkede ofisi bulunan bir oluşum olması nedeniyle İstanbul Platformu’nun açılışı ekstra önem kazanırken, Platformun MESS tarafından geçen sene açılan dijital dönüşüm ve yetkinlik merkezi MEXT dahilinde yer alması planlanıyor.

Dünya genelinde pek çok şirket kurmasıyla birlikte yaklaşık 7 milyar dolar fona ulaşan Plug and Play, İstanbul Platformu’yla birlikte kendi fikirlerini bir yatırıma dönüştüren girişimciler için benzersiz fırsatlar sunmaya hazırlanıyor. Türkiye’deki öncü 250 sanayi şirketinin bağlı olduğu MESS ise hem gelişmelerde hem ortalıklarda üyelerine yeni çözümler sunmuş oluyor. Global ölçekli yatırımcılarla Plug and Play sayesinde bir araya gelme fırsatı bulan yerli yatırımcıların adeta roket hızına ulaşmaları bekleniyor.

İhracat ve İstihdama Büyük Katkılar

MESS üyesi olan şirketlerin rekabet motivasyonuna katkıda bulunması beklenen Plug and Play İstanbul Platformu, küresel havuzda yerini alan 40 binden fazla girişimcinin yenilikçi ve inovatif çözümleri keşfetmesine yardımcı olacak. Ülkemiz ihracatının %40’ınından sorumlu olan ve yine ülkemiz ekonomisine her sene 60 milyar dolardan fazla katkısı bulunan MESS, yeni projesiyle birlikte kendi üyelerinin istihdam ve ihracat potansiyellerini de bir hayli arttırmış olacak.

Plug and Play’in oluşturduğu ekosistemin tamamını Türkiye’ye taşıyacak olan bu yeni platform, İstanbul’un hem girişimcilik dünyasında hem küresel ekosistemde bölgesel merkezlerden biri olması için bir hayli önem taşıyor. Öyle ki İstanbul üzerinden 12 farklı ülkeye hizmet verecek olan Platformun erişim alanları dahilinde Doğu Avrupa, Kuzey Afrika, Rusya ve Orta Doğu gibi geniş coğrafyalar yerini alıyor. Yalnızca girişimci odaklı olmayıp bölgesel iş dünyası değerlendirmeleri aracılığıyla genel nabzı da ölçen bu Platformun, İstanbul’un global kimliğini ortaya koymasını ve bir merkez halini almasını sağlayacağı düşünülüyor.

MESS Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Burak Akkol ve Plug and Play Kurucusu ve CEO’su Saeed Amidi tarafından NTV’de gerçekleştirilecek olan bir açıklamayla mevzu bahis iş birliğinin detaylandırılması beklenirken, yapılan konuşmaların ardından hem Türkiye hem dünya genelinde ekosistemde yerini alan pek çok seçkin misafirin katılacağı Kurumsal İnovasyon, Girişimci ve Yatırımcı Dinamikleri isimli panel gerçekleştirilecek.