Deneyimle Fark Yaratmak

Pandemi ile birlikte yaşam biçimlerimizde önemli oranlarda değişiklikler oldu. Hepimizin ilk defa yüzleştiği bu gerçek, ülkemizi ve dünyayı etkisi altına alıp birçok sektörün ciddi darbeler almasına yol açtı. Perakende sektörü için de ilk başlarda iç açıcı olmayan bu durum, yeni normallerin hayatımıza girmesi ile birlikte olumlu yönde değişim göstermeye başladı. Mayıs ayı itibarı ile kademeli olarak açılışları gerçekleşen alışveriş merkezlerinde, geçen seneye göre giriş sayılarında %60, mağaza cirolarında ise %70 seviyelerine erişildi. Krizleri fırsata dönüştürmek bizim elimizde. İhtiyaçlar oldukça ticaret devam edecek.

 

Ziyaretçiye ayrıcalıklı hizmetler sunulması tercih edilme sebebi olacak.

Türkiye dünyanın en genç nüfuslarından birine sahip. Y ve Z kuşağının yeniden başlamak için iyi bir fırsat olarak gördüğü bu dönemde dijitalleşmeyle ilgili önemli yatırımlar yapılması planlanıyor. AVM’lerde yaratılan e- ticaret teslimat noktaları, same day delivery, miniport, return product, hands free gibi hizmetler hayatımızda önemli bir rol oynayacak. Değişime uyum sağlayarak, farklı deneyimlerle potansiyel ziyaretçiye ayrıcalıklı hizmetler sunulması tercih edilme sebebi olacak.

 

Açık hava alanlarını doğru şekilde değerlendiren alışveriş merkezleri hayatlarına bir adım önde başlayacak. Ziyaretçi algısındaki açık hava alışveriş deneyimi ve açık hava yeme içme alanlarının varlığı tercih sebebi olmak için en önemli kriterlerden biri haline geldi. Hijyenik ve güvenilir ortamlar ziyaretçilerin gönül rahatlığı ile alışveriş yapmasındaki en önemli faktörlerden biri haline gelecek. Bu ortamda perakendecilerimiz her ne kadar bir AVM’nin çatısı altında da olsa mağazası içerisinde aldığı hijyen önlemlerini de tüm tanıtım kanallarını kullanarak müşteriye geçirebilmeli. Perakendecilerimize; mağaza yoğunluğunu gösterme ve bekleme deneyimi tasarlama konularında AVM’ler tarafından yönlendirme yapılması önem kazanacak konulardan biri olacak. Yeme içme alanlarında alınan hijyen tedbirlerinin periyodik olarak kontrolünün yapılması ve sosyal mesafe kurallarına uyulması, yaratılmaya çalışılan güven ortamını yüksek ölçüde destekleyecektir.

 

Kontrollü bir şekilde yenileniyoruz. Hayatımıza yeni kavramlar giriyor ve alışveriş alışkanlıklarımız değişiyor. Perakendenin geleceği ve sürdürülebilir ticaret; değişim, dijitalleşme ve yeni normallere uyum sağlama ile birlikte olumlu yönde gelişim gösterecek. Yeni deneyimler ziyaretçileri mutlu etmek ve güvende hissettirmek üzerine tasarlanmalı.