Covid-19 Döneminde Kafe İletişimleri Nasıl Olmalı?

Covid-19 iş dünyasını ‘Koronavirüsten Önce’ ve ‘Koronavirüsten Sonra’ diye iki döneme ayırdı. Her marka kendi iletişim modelini geliştiriyor, kendine sosyal sorumluluğa ve insani duygulara yönelik yeni bir imaj çiziyor. Bu süreci kafe sektörü özelinde değerlendirirsek bir marka danışmanı olarak markalara imajlarını çizmeleri için öneride bulunacağım 5 ana başlık var.

Paket servise her zamankinden daha çok ihtiyaç var

Yapılan araştırmalara yediğiniz bir şeyle virüsün bulaşmadığını söylüyor. Bu bilgi de insanların gidip bir mekanda bulunup, insanlarla iletişime geçmektense paket servisi tercih etmelerini sağlıyor. Müşterilerinizin evlerinden çıkmaktan çekinmeleri bir yana, sokağa çıkma kısıtlamalarıyla bu çıkışlar komple imkansız hale geliyor. Bu durumda eğer paket servisiniz yoksa koronavirüs döneminde başlamanızda fayda var.

Para her zamankinden daha kıymetli

Görünen o ki müşteriler artık paralarını daha dikkatli harcıyorlar. Alışveriş tercihlerini daha ucuz ve daha uzun ömürlü ürünleri almadan yana kullanıyorlar. Siz de bu durumu kendi lehinize çevirmek için menünüze uygun fiyatlı ürünler koymayı tercih edebilir, paket serviste bunları sunabilirsiniz.

Teknolojiden kaçmayın

Klasik esnaflıkta bugün hala teknolojiden korkuluyor. Halbuki basit bir web sitesi bile sizin görünürlüğünüzü artırır. Artık insanların sizi sokakta görüp de bulmasının imkanı yok denecek kadar az. Üstelik sadece müşterileriniz değil, tedarikçileriniz de sizden ZOOM görüşmesi talep edebilir.

Size tavsiyem en azından hepimizin kullandığı WhatsApp uygulamasının “işletme hesabı” hakkında bilgi edinin ve WhatsApp işletme hesabına geçin. Kendinize az maliyetli bir internet sitesi yaptırın. Eğer bütçeniz uygunsa bir de uzmanına SEO çalışması yaptırın. Artık ister koronavirüs dönemi olsun ister sonrası, hayat dijitalde…

Elinizi taşın altına koyun

İnsanlar sıradan markalardan sıkıldı. Artık birebir iletişim kuran, dünyaya soğuk bakmayan markalara ilgi var. Birçok marka 65 yaş üzerine ve sağlık çalışanlarına ücretsiz teslimat yapıyor. Siz de bunu kendinize uyarlamanın bir yolunu bulun. Tabi ki kendinizi maddi olarak zora sokmayın ama insanlara dokunacak bir kampanyanız olsun. Çünkü bu dönem geçtiğinde, iyileştiğimizde insanlar onların zor gününde yanında olanları unutmayacak. Elini şimdi taşın altına koyan markalar gelecekte de kazanacak…

Sosyal medya hesabınız mutlaka olsun

Bu artık tartışılmaz bir ihtiyaç. Nasıl ki bir şefe, bir paket servis çalışanına, bir muhasebeciye ihtiyacınız varsa sosyal medya hesaplarına da en az onlar kadar ihtiyacınız var. Basit adımlarla markanızın özellikle Facebook ve Instagram hesaplarını açın, orada ortalama olarak iki günde bir düzenli paylaşımlar yapın. Ürünlerinizi paylaşın, varsa kampanyalarınızdan bahsedin, insanlarla iletişime geçin. Ne kadar çok görünürseniz o kadar çok dikkat çekersiniz.