Bir Hayalim Var Benim

Ne düşünüyordu Martin Luther King, bir hayalim var derken? Yoksa düşüncenin sınırlarına “amaaan boşver” deyip güçlüce hayal mi kuruyordu? Bir hayal inanamayacağınız gerçeklere dönüşebilir…

Benim de bir hayalim var: İzmir kumrusunu Barselona, La Rambla’da görüyorum, önünde insanlar kuyruğa girmiş.

Bir hayalim var: Sivas Köftecisi 30 bininci şubeyi Texas’ta açmış, usta halen işin sırrı baharat koymamakta diyor…

Gazetede bir haber: “Bafra pidesi Londra’yı sallıyor. Pizza mı? O da ne?” Almanlar yeter kartoffel demiş, Ortaköy Kumpircisi’nden bayi almak için sırada… Mert usta hadi yine iyisin!

“Japonlar, çiğ köfteden ne anlar” demeyin, neyi pişmiş yediler ki? Bir hayalim var: Shangai merkezde açılan Türk kahvecisi haftada 1M euro ciro yapıyormuş.

Maraş dondurması Avrupa’yı kastı kavurdu diyorlar. Duyuyorum, insanlar “no gelato yes mardo” diyor…

Bir hayalim var benim: Gün geliyor dünya Türk mutfağının sadece kebap ve döner olmadığını anlıyor. Türk markaları her yerde; Mississippi dağlarında baklavacı, Alabama eyaletinde yoğurtçu gören Amerikalılar; “evet baklava Türklerindir, şahidiz” diyorlar.

Nasıl gerçekleşecek bu hayaller? Bir gün bir Türk çocuğu çıkacak, bin Türk çocuğu olacak. İnandıkça büyüyecek başaranlar ordusu. Cesur olacak o çocuklar ve girişimciliğe soyunacaklar. Yabancı dil öğrenmiş, eğitimlerini tamamlamış olacaklar. Bu sefer acemice “kervan yolda dizilir” diyerek değil, gerçekten hazırlanarak, markalarını kurarak, gümbür gümbür yola çıkacaklar. Akıllı davranacaklar, atalarından gelen ustalığı yitirmeden ama dünyanın kurallarına uyarak sistem kuracaklar. Sadece mutfakta üretmek geride kaldı, üretileni pazarlamakta lazım, bilecekler. Kendi kendilerine “her yere kendin yetemezsin sistemler kur” diye düşünecekler. Birleşerek tanıtacaklar atalarından yadigar, dillere destan mutfaklarını. Yurtdışında yaşayan Türkleri de oyuna katarak yapacaklar. Korkusuzca hayal kuracaklar. Türkiye’den ürün götürecekler hem ülkeye katkı yapacaklar hem de ülkeyi tanıtacaklar. Türkiye’den personelde götürecekler. Yayacaklar onları dünyaya daha çok bilgi, daha çok deneyim, daha çok vizyon ve pek tabii ki ekonomik geri dönüşte sağlatacaklar ülkelerine. Etrafınıza bakmayın sakın, gelecekte değiller bu çocuklar, hepsi buradalar. Bazılarının yaşları 10’un üstünde bazıları ise 40’ın. Hayal kuran çocuklar onlar. Yanımızdalar, benim sensin, onlar…

Bir hayalim var benim; sen yapacaksın, ben yapacağım, o çocuklar yapacaklar….