BİNLERCE YILLIK DOSTLUĞUN SPORU: BİNİCİLİK

İnsanoğlunun ilk çağlardan beri yaşamını sürdürmek için çevresindeki doğadan ve birlikte yaşadığı canlılardan yardım almış, onları kimi zaman avlanmak kimi zaman güvenlik için yanında tutmuş ve evcilleştirmiştir. Bugünkü evcil hayvanlarımız da dahil olmak üzere pek çok canlı bu kategoride sayılabilir. Ancak bunlardan sadece biri olan atlar, insanlık için dostluğun ve asaletin simgesi olmuş, tarihin ilk zamanlarından günümüze kadar insanoğlunun yol arkadaşlığını yapmıştır. Kiminle konuşursanız konuşun soyluluk ve asaletinden bahsederek anlatmaya başlayacağı atların, bizler için böylesine önemli oluşlarına şaşmamak gerekir. Günümüzde hayatımızı sürdürmek için onlara ihtiyaç duymuyor olsak da çok değil bundan sadece 100 yıl öncesine kadar insan hayatının her anında onları görmek mümkündü. Binlerce yıldır insanlar ve atlar arasındaki bu bağ, birçok alanda varlığını sürdürürken bunların başında binicilik sporu gelmektedir.

Binicilik, insan ve at arasında gelişen güvenin ve uyumun ortaya döküldüğü, hem binici hem de izleyenler için tempo ve ahengin kendine hayran bıraktığı bir spordur. İnsanoğlu ve atların geçmişinde her zaman birlikte aştıkları zorluklar olduğunu, engelleri güç birliği yaparak aştıklarını söylemiştik. İşte aynı engeller sembolik olarak bu sporda da bulunur ve biniciyle atının güç birliği ve zekalarıyla bunları aşması beklenir.

Bu sporun temelinde bulunan ritim ve ahenk duygusu aynı zamanda binici ve atın birbirlerine olan güvenini de test etmekte, birbirlerini zorluklara ve engellere doğru sürerken biri diğerinin hata yapıp onun hayatını tehlikeye atmayacağından şüphe duymamaktadır. İzleyici olarak bile bu ortak duyguları müsabaka sırasında izlemek, bu ikilinin engelleri birlikte aşmalarına şahit olmak son derece estetik ve keyiflidir. Bu uyumun ve ahengin bir süre sonra izleyiciler için sanatsal bir gösteriye dönüştüğünü söylemek de mümkündür. Gösteri alanında izlediğimiz ikilinin yaşadığı kısa süreli bir serüvene şahitlik ederken zaman zaman tarihin eski dönemlerindeki insanoğlu ve at birlikteliğini yaşamanız zaman zaman kendinizi heyecanlı bir spor müsabakasında hissetmeniz bu sporu izleyici için eğlenceli hale getiren unsurların başında gelmektedir.

 Binicilik Branşları

Binicilik sporunu biraz daha detaylı incelemek istersek, sporcuların uzmanlaştığı ve katıldığı branşlara değinmek faydalı olacaktır.  Çağımızda insanların doğayla bağını koruyan sporların içinde sayılan binicilik, Uluslararası Binicilik Federasyonu (FEI) tarafından kabul edilerek belirlenmiş 7 branşta yapılmaktadır. Bu branşların en bilineni engel atlama olmakla birlikte, üç günlük yarışma, at terbiyesi, atlı araba, atlı dayanıklılık, reining ve atlı jimnastiktir.

En popüler branş olduğunu söylediğimiz engel atlama, binici ve atın uyumuyla binicinin atı sevk ve idaresinin ön plana çıktığı branştır. Parkur boyunca bulunan engeller birbirinden farklı yükseklik ve genişliktedir. Her birini aşmak için gereken teknikler ayrı olduğu için bu branşta atın da engeli önceden fark edebilmesinin önemi bulunmaktadır. Tüm bu parkurun en az hatayla ve kurallar dahilinde tamamlanması beklenmektedir. At terbiyesi ise, engel atlama kadar olmasa da en bilinen branşlardan sayılabilmektedir. Bu branşta, kurallarla belirlenen parkurda terbiyecinin atla olan iletişimi ve atın buna uyan istekli hareketleri ön plana çıkmaktadır.  Burada da karşılıklı güven ve iletişim izleyiciler tarafından keyifle takip edilmektedir. Atlı dayanıklılık ise at ve sürücünün 40 ile 160 km arasında değişen uzunluklardaki parkurlardaki dayanıklılıklarının ölçüldüğü branştır. Bu uzun parkur boyunca atın temel özelliği olan güç ve dayanıklılık ortaya çıkmakta. Yazımızın başında belirttiğimiz yol arkadaşlığı tam olarak ortaya koyulmaktadır.

Diğer üç branş ise biraz daha geleneklerden gelen ilişkinin ortaya çıktığı müsabakalar olarak görülebilir. Reining branşı aynı zamanda kovboy binişi olarak bilinir. Amerika’da yaygın olan bu biniş adından da anlaşılacağı üzere geleneksel kovboy sitili ile ortaya koyulan bir branştır. Üç günlük yarış ise eski zamanlarda Avrupa’da süvarileri denemek için yapılan müsabakalardan ortaya çıkmıştır. Üç gün art arda süren binişte at terbiyesi ile birlikte engel atlama bir arada bulunmaktadır. Son olarak değineceğimiz atlı araba branşı da gelenekse izleri taşıyan müsabakalardan biridir. Bu branşta, binici atın üzerinde olmak yerine atın çektiği bir aracın içinde bulunmaktadır. Atı buradan sevk ederken, engellerin de bulunduğu bir parkuru hatasız ve kısa sürede bitirmeye çalışmaktadır. Bu branşta kullanılan arabaları tek, çift ve grup atların çektiği türler bulunmaktadır.

Binicilik Sporuna Nasıl Başlayabilirsiniz?

Uzmanlar, binicilik konusunda da her sporda olduğu gibi yaşın önemine vurgu yapmaktadır. Her spor dalında başlama yaşı ne kadar küçük olursa başarı oranının da o denli fazla olacağını hepimiz duymuşuzdur. Binicilik konusunda bazılarımız ise ailesinin atlarla daha yakından ilgili olması nedeniyle şanslı olmakta ve küçüklüğünden beri atlarla iç içe bir yaşamı olmaktadır. Bu kişilerin binicilik sporuna yönelmeleri elbette ki daha kolay olsa da atlarla hiç yakın olmayan kişiler için de atlı spor kulüpleri bulunmaktadır.  Günümüzde eğitim alabileceğiniz pek çok kulüp olduğu gibi bu hizmeti veren özel çiftlikler de bulunmaktadır. Bu yerlerde atla yapacağınız basit bir gezintiden, sertifika eğitimine kadar geniş bir yelpazede hizmet alabilirsiniz. Vereceğiniz karar binicilikle ne kadar yakından ilgilenmeye karar verdiğinize göre değişirken, arada yaptığınız günlük bir aktivite olarak da görebilir, sertifika eğitimleri alarak hayatınızın önemli bir yerine de koyabilirsiniz. Kararınız ne olursa olsun, doğayla uyum içinde hissettiren bu sporla atlarla bir arada olmanın, bir atla kısa da olsa bir yolculuğa çıkmanın hissettireceklerini yaşamayı herkese öneriyoruz.

Franchise Market Türkiye
Üç ayda bir basılarak kitabevlerinden sanayi odalarına, beş yıldızlı otellerden havalimanlarına kadar birçok noktaya ulaşıyor. Hazırladığımız kaliteli, zengin içeriklerle ve ortak platformda buluşturduğumuz markalar, tedarikçiler ve yatırımcılarla franchise sektörüne hız veren ve ileriye taşıyan katma değerler yaratıyoruz ve daha fazlasını yaratmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.