Başarı Stili Ve Minimalist Yaklaşım

2012: Kate wore the Hobbs coat on Valentine's Day last yearRead more: http://www.dailymail.co.uk/femail/article-2288440/Duchess-Cambridge-recycles-369-Hobbs-coat-wore-year-chilly-trip-Grimsby.html#ixzz3pwmhMaIb Follow us: @MailOnline on Twitter | DailyMail on Facebook

Başarı stili, iş dünyasındaki kıyafet düzenini konu alan bir yaklaşım olarak ortaya çıkmıştır. Temiz ve düzenli giyimi, sadeleşmeyi ifade etmektedir. Minimalist bir yaşamı ön gören bir yaklaşım olan başarı stilinin birçok örneği de bulunmaktadır. Dünyaca ünlü iş insanları ve sanatçılar bu akıma uyum sağlamaktadır.

Steve Jobs, siyah balıkçı yaka kazağı ve mavi kot pantolonuyla bir simge haline gelmiş en iyi örneklerden biridir. Steve Jobs, çalışanları için birçok kez üniforma zorunluluğu getirmek istemiş fakat her defasında bu isteği reddedilmiştir. Diğer yandan Mark Zuckerberg bir söyleminde; “Bu topluluğa en iyi şekilde hizmet verebilmek dışında çok fazla kararla uğraşmamak için hayatımı gerçekten sadeleştirmeye çalışıyorum” diyor.

Temelde yaşamlarında birçok konuda ciddi kararlar almanın yarattığı zihinsel yükü azaltmak istemelerinden kaynaklı gerçekleşen bu durum sadeleşme açısından bu kişilere zaman ve sakinlik artısı sağlamaktadır.

Dünyaca ünlü kişiler başarı stili yaklaşımını gerçekleştirmektedir. Barack Obama, reklamcı Matilda Kalh, Arianna Huffington bunlardan bazılarıdır.

Barack Obama hep mavi veya gri takım giyiyor ve bu durumu şöyle açıklıyor: “Verdiğim kararları azaltmaya çalışıyorum. Ne yediğim ya da ne giydiğim hakkında karar vermek istemiyorum. Çünkü başka verecek çok kararım var.”

Matilda Kalh ise işe her gün beyaz bir bluz ve siyah pantolon kombini ile gidiyor. Matilda, sabahları bir karar daha az almak ve sevdiği kombinin içinde kendini daha iyi hissetmek amacıyla hareket ediyor.

Başarı stilinin temelini oluşturan kişiye değinmek gerekirse, Arianna Huffington’dan bahsedebiliriz. Huffington Post’un kurucusu Arianna’nın başlattığı Thrive Style (Başarı Stili) akımıyla özellikle iş hayatındaki kadınlara hitap ediyor.  Arianna bir söyleminde bir konuşma sırasında farkına vardığı bir duruma değinmiştir. Bir gün bir konuşma sırasında konuşmacı olarak orada bulunan kadınların, özenli ve şık bir şekilde orada bulunduklarını gözlemlemiş fakat erkek konuşmacının bir kot ve bir t-shirt giymiş olduğuna dikkat etmiştir. Sonra bu konun üzerine yoğunlaştığında gereksiz bulduğu bir gerçeğin farkına varmış: Her özel durum için yeni bir kıyafet uydurma gereksinimi… Arianna, bu izleniminden yola çıkarak; “Hazırlanmak için birkaç dakika harcamakla bir-iki saat harcamak arasında ciddi bir fark vardır” diyor.  Buradan yola çıkarak bu akıma öncülük etmektedir. Arianna’nın savunduğu konu tek kıyafetiniz olması değil, aynı kıyafeti üst üste giymekten çekinmemektir. Bu amaçla aynı kıyafet ile katıldığı seminer, özel davet, galalardan fotoğraflar paylaşarak “aynı kıyafeti giyebilmenin normalleşmesi” adına çaba gösterdiğini bizlere yansıtıyor.

Bu minimalist yaşam etkisi standartlarımızı değiştirmemizi, sadeleşmemizi bize vurguluyor. Minimalist yaşamda; kullandığımız ve memnun kaldığımız markalara sadık kalmak, eskiyen ürünlerin yerine daha organik olanını almak, kozmetikte macera aramak yerine kaliteli belirli ürünleri kullanmak, yenilemelerde radikal davranmak ve tek tip ürün tüketmek, beğenmediğimiz ürün veya markalara sırf almış olmak için almamak gibi önemli noktalar yer almaktadır.

Hollywood ünlülerinde ise sade yaşam sürmeyi alışkanlık haline getirmiş oldukça fazla sanatçı bulunmaktadır. Bu kişilere örnek olarak ise; Keanu Reeves, Sarah Jessica Parker, Vincent Kartheiser, Leonardo DiCaprio gibi dünyaca ünlü isimler söylenebilir.

Franchise Market Türkiye
Üç ayda bir basılarak kitabevlerinden sanayi odalarına, beş yıldızlı otellerden havalimanlarına kadar birçok noktaya ulaşıyor. Hazırladığımız kaliteli, zengin içeriklerle ve ortak platformda buluşturduğumuz markalar, tedarikçiler ve yatırımcılarla franchise sektörüne hız veren ve ileriye taşıyan katma değerler yaratıyoruz ve daha fazlasını yaratmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.