AVM’ler İkinci Kez Kapanacak mı?

Koronavirüsün ülkemizde görülmesinden kısa bir süre sonra, alınan önlemler dahilinde bütün alışveriş merkezleri kapanmış, mağazalar kepenk indirmişti. Şimdi koronavirüs vakalarındaki artışın yeniden kuvvetlenmesinden sonra bu konu yeniden gündeme geldi. Birçok kişi kısıtlamaların yeniden gelip gelmeyeceğini merak ediyor.

Yeni normal düzene geçişte AVM’lerin erken açıldığına yönelik söylemler gündemdeydi. Yeniden kapanma ihtimaline karşın açıklamada bulunan Alışveriş Merkezi Yatırımcıları Derneği (AYD) Başkanı Hüseyin Altaş bu konuya da değindi, “Erken açıldık ama en katı sağlık önlemleri bizdeydi. Şimdi film yeni başlıyor. İkinci kapanmayı ne AVM’ler ne de markalar kaldırabilir” dedi.

“AVM’lerin çoğu bankaların eline geçer”
Alışveriş Merkezi Yatırımcıları Derneği Başkanı Hüseyin Altaş yaptığı açıklamada, “Yeni kısıtlama ve eve kapanma ihtimalleri arttı. Bu ikinci kapanmayı alışveriş merkezi yatırımcıları kaldıramaz. Yatırımcıların borç yükü çok fazla. AVM’lerin çoğu bankaların eline geçer. Perakende ise zaten can çekişiyor. Çoğu marka kapanır” ifadelerini kullandı.

Geçirdiğimiz Kurban Bayramı’nın ardından ülkenin birçok bölgesinden sosyal mesafe kurallarına uyulmadığı haberleri medyaya yansıdı. Bu haberler neticesinde bölgesel önlemlerin, kısıtlamaların gelmesinden söz ediliyor. 15 ilde hafta sonları sokağa çıkma yasağının geri geleceği bile iddia ediliyor.

Altaş, AVM’lerde bu süreçte tüm sağlık koşullarına uyulduğunu, maskesiz kimsenin alınmadığını ancak sokaklarda, sahillerde ise hiçbir kurala uyulmadığını söylüyor. Bunun olmaması için çareyi maske, mesafe ve hijyen olarak sıralıyor.