Artan Personel ve Seyahat Maliyetleri Karşı Alternatif Çözümler

Şirketlerimize departmanlar kiralayacağız

Değerli okuyucularımız, bu sayıdaki yazımda benim yakın zamanda ön plana çıkacağını düşündüğüm ve bütün yurt dışında mağaza açmak ya da ürün satmak isteyen markaların biraz isteyerek biraz da mecbur kalarak benimseyeceği ve hayatımıza çok hızla girecek bir hizmetten bahsetmek istiyorum.

Hepimizin de yakından takip ettiği gibi pandeminin yarattığı ekonomik daralma ve kurlardaki yukarı hareketlilik özellikle Türkiye’deki perakende sektörünü çok zorlamakta, döviz girdisine olan ihtiyacı arttırmakta ve artık yurt dışı satışını bir gereklilik haline getirmekte.

Önceki yazılarımdan da takip edebileceğiniz gibi artık yurt dışında ürün satmak, bayii bulmak ya da kendi operasyonlarınızı kurmak çok daha zor ve bu konuda uzman ekipler olmaksızın neredeyse imkansız. Sınırların kalktığı bir dünyada uluslararası rekabet, özellikle son 10 yılda başka bir seviyeye yükseldi ve uzman olmayan ve uluslararası pazarda portföyü bulunmayan, servis kalitesi rakiplerinin gerisinde kalan ekipler ile de çalışıyorsanız ne yazık ki pek bir şansınız yok. Hemen bir alternatifiniz marka sırada bekliyor. Tabi ki bu yetkinlere sahip ekipleri bulmak, oluşturmak, verim almak da ayrı bir zorluk ve tecrübe istiyor, aynı zamanda da çok büyük bir maliyet.

Daralan ekonomimizde kendi iç piyasadaki sabit çalışan maliyetlerimizin bile satışa olan oranı çok çok yükselmişken birde bu tarafa yatırım yapmak, ekip istihdam etmek ve de onları seyahat ettirmek gerçekten firmalarımızı eskisinden de fazla zorlayacağını, bu yüksek maliyete katlanan firmaların verimlilik tahammül sürelerinin kısalacağından dolayı çabuk pes edeceğini düşünüyorum. İşte tam bu noktada Türkiye ve dünyada bu servisi size verebilecek danışmanlık şirketleri daha çok fazla önem kazanacak. Bu yeni nesil nitelikli danışmanlık şirketleri bünyelerinde ki kadrolar ile artık size sadece müşteri bulmuyor, sizin A’dan Z’ye analizinizi yapıp öncelikle bu operasyona hazır olup olmadığınızı kontrol ediyor, sizin markanıza uygun büyüme stratejileri kurup buna uygun öncelikli pazarlar belirleyip orta ve uzun vadeli stratejiler üretiyor, lojistikten muhasebeye yan departmanların yetkinliğini inceleyip gerekli düzenlemeleri yapıyor. Eğer ihtiyacınız var ise sizi tanıtacak çizgi üstü ve altı çalışmaları yapıyor, yurt dışında adınızın durulmasını sağlayacak online ve offline organizasyonlara dahil ediyor. Sizin adınıza seyahat edip kendi bağlantıları ile de size ticari imkanlar sunup yeni kapılar açıyor. Aslında sizin bir yurt dışı departmanınızdan beklediğiniz ne varsa hepsini sizin için eksiksiz yapıyor. Hem de size olan maliyetleri yüzde 50-60 azaltarak bu hizmetleri veriyorlar. Siz sadece daha az sayıda ve ucuz iş gücü ile oluşan ticaretin takibini yapıyorsunuz.

Eskiden şirketlerimize araba alırdık sonra kiralar olduk şimdi de şirketlerimize departmanlar kiralayacağız. Aslında bu ilk temizlik ve güvenlik hizmeti ile niteliksiz iş gücü olarak hayatımıza girmişti şimdi IT tarafında da son 2-3 yıldır yapılmakta, şirketler artık kendi bordrolarına nitelikli personel almanın da kiralamaktan çok daha pahalı olduğunun yavaş yavaş farkına varmakta, bir hizmet satın aldığınız zaman artık kişilerin performansı ve maliyeti ile uğraşmayıp o işin çıktısının performansını kontrol ediyorsunuz ve bu durum da verimliliğe çok olumlu etkiliyor. Tabi birde işin maddi boyutu var, fatura kesip hizmet satın almak ciddi anlamda doğrudan ve dolaylı maliyetlerde bir azalmaya sebep oluyor.

Dünyada bu işin örnekleri mevcut, Türkiye’de de dünya ile yarışacak kalite de ve yetkinlikte iş yapan başarılı danışmanlık firmaları var. Bu danışman firmalar, “yurt dışı satış” işinin çok yakın gelecekteki baş aktörleri olacaklar.