Apple’ın ticari üstünlüğü sonlanıyor mu?

Apple’ın ticari politikasının tekelleşmeye gittiğini savunan App Store’un en çok indirilenuygulamalarından Spotify, Tinder ve Epic Games, Apple’a karşı birleşerek kar amacı gütmeyen bir platform oluşturdular. “App Fair Alliance” ismi verilen yeni ortaklığın amacı Apple’ın App Store politikaları ile mücadele etmek.

Peki olay neden bu noktaya geldi?
Epic Games, oyunlarında Apple’ın uygulama içi satın alma protokolünü atlattığı için Apple ile karşı karşıya gelmiş; Epic Games, Apple’ın aldığı yüzde 30’luk payın fazla olduğunu ve kullanıcıları sömürdüğünü söyleyerek kendini savunmuştu. Apple’da bunun üzerine Epic Games’in oyunu olan Fortnite’ı App Store’dan kaldırarak cevap vermişti.

The App Fair Alliance, Washington DC ve Brüksel merkezli kar amacı gütmeyen bir kuruluş olarak çalışmaya başladı. Kuruluşun, Apple’ı politikalarını değiştirmeye zorlamak için yasal değişiklikleri savunmayı planladığını söyleniyor. Epic Games, Match Group (Tinder’ın ana şirketi) ve Spotify‘a ek olarak, organizasyonda Basecamp, Blix, Blockchain.com, Deezer ve Tile gibi küçük şirketler de yer alıyor.