Apple’dan 15 Eylül Etkinliği için AR Logo Sürprizi

Apple şirketi yetkilileri yakın zamanda 15 Eylül saat 22.00’da uzaktan izlenilecek olan bir Apple Park etkinliği davetiyesini halka arza etmişti. Bu yılın özel etkinliği olarak lanse edilen büyük günün en tartışmalı ismi ise elbette merakla beklenen iPhone 12. Tek bir yıldızla yetinmeyen Apple’ın yeni iPad Air ve Apple Watch donanımlarına ilişkin yenilikleri de tanıtması, güne dair beklenen gündemler arasında. Peki etkileyici ve prestijli tanıtımın değişmez ismi Apple bu büyük etkinliğin davetiyesi için tasarımın sınırlarını zorlamayı es geçer miydi? Şirketin özel etkinlik için tasarlayarak sanal davetiyesinde yayınladığı logosu en az yeni donanım ve cihazlar kadar çok konuşulacak gibi.

Apple Eylül Etkinliğinden Öne Çıkan Detaylar

Tıpkı geçtiğimiz günlerde WWDC 2020 için düzenlendiği gibi Apple Eylül etkinliği de pandemi sürecinin devam etmesi nedeniyle tamamen sanal ortam üzerinden gerçekleştirilecek. Etkinliğin şu an için en çok konuşulacak tanıtımının iPhone 12 üzerine olması bekleniyor. Etkinlik için özel bir slogan seçilmemiş olsa da basına verilen davetiye versiyonlarında İngilizce ‘’Zaman Uçuyor’’ mottosunun kullanıldığını görüyoruz.

Apple tarafından düzenlenen WWDC açılışında iOS 14 ve watchOS 7 ile ilgili detayların tanıtılması için Apple yöneticilerinin mikrofonu devraldığına şahit olmuştuk. Yine merakla beklenen 15 Eylül etkinliğinde de oldukça benzer bir format görecek olduğumuz tahmin edilmekle birlikte Apple mağazalarının sürprizlere ne kadar açık olduğunu da unutmayanlar şimdiden heyecanlı.

Apple Eylül etkinliğini izlemek için Apple’ın resmi web sitesinden, Apple TV uygulamasından veya yüksek ihtimalle YouTube canlı yayınından erişim sağlamak mümkün olacak. Etkinliğin günü geldiğinde cihazların tam olarak nasıl ayarlanması gerektiğine ilişkin ek detayların sistem tarafından takipçilere açıklanması bekleniyor.

‘’Time Flies’’ Etkinliğine Özel AR Logo

Gelelim en az Apple cihazlar kadar çok dikkat çeken ve yine etkinliğe özel düşünülmüş bir diğer detay olan logoya. Geride bıraktığımız Salı sabahı itibariyle tüm takipçilerine mail olarak iPhone 12 tanıtımını duyuran Apple, davetiye içerisinde gizli bir AR logoya da yer verdi.

Apple etkinliğini izlemek için web sayfasına giriş yapan takipçiler, iOS ve iPadOS işletimli cihazlarından AR görünüme ulaşmak için Apple logosu üzerine tıklayabilir ve MacOS kullanıcıları dosyayı indirerek animasyonu izleyebilirler.

Etkinliği Apple web sayfasını açarak iPhone üzerinden görüntüleyenler ise logoya temas ederek Apple’ın Safari AR görüntüleme eklentisini açabilir ve dünyayla eş zamanlı olarak logonun değişimini izleyebilirler. Yani daha basitçe logonun AR sürümünü açabilmek için bir iPhone veya iPad ile etkinlik sayfasını açmak ve logoya sağ tıklamak yeterli diyebiliriz.

Logonun AR versiyonu ileri geri yönünde animasyonlu olup 360 derece izlenebilmekte. Ancak İOS 13.7 veya iOS 14 beta çalıştıran bazı cihazların daha yeni bir iOS sürümü gerektiği uyarısı ile açılması ve sadece boş ekran göstermesi olasılığı söz konusu. Bu durumda yine logoyla ilgilenenler için çözüm mevcut, indirilen dosyadan 3B etkileşimi kurulabilir ve AR versiyon yine görülebilir.

Tamamen dijital ortamdan yürütülecek ilk Apple organizasyonu olan 15 Eylül Time Flies etkinliği için ne kadar kapsamlı düşünüldüğüne logo tasarımından yola çıkarak ikna olmak mümkün. Öyle ki önceki Apple etkinlikleri için davetiyeler genelde kırmızı bir ringa balığı kullanılmakta, bu durum etkinliklerin içeriğine ilişkin tasarımcıların bilgilendirilmemiş olması yönünde eleştirilere neden olmuştu. Her ne kadar şirketten artık daha sanatsal davetler bekleniyor olması nedeniyle böyle bir yenilikle karşılaşmamız olası olsa da davetin AR özelliğinin iPhone 12’nin bu teknik yönlerine dikkat çekme amaçlı olabilmesi de mümkün.

Franchise Market Türkiye
Üç ayda bir basılarak kitabevlerinden sanayi odalarına, beş yıldızlı otellerden havalimanlarına kadar birçok noktaya ulaşıyor. Hazırladığımız kaliteli, zengin içeriklerle ve ortak platformda buluşturduğumuz markalar, tedarikçiler ve yatırımcılarla franchise sektörüne hız veren ve ileriye taşıyan katma değerler yaratıyoruz ve daha fazlasını yaratmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.