Apple Rekor Piyasa Değeriyle Dünyanın Tahtına Oturdu

ABD merkezli teknoloji devi Apple dünya üzerinde 2 trilyon dolar değeri gören ilk şirket olarak tarihe geçti. Borsada işlem görmekte olan hisselerinin 467.77 dolara yükselmesiyle birlikte değeri rekor bir seviyeye ulaşan şirket, Ağustos 2018’de 1 trilyon dolarlık piyasa değerine ulaşmasıyla da bu seviyeyi geçen ilk şirket olarak bir diğer ilke imzasını atmıştı.

Tarihin 2 trilyon değerindeki ilk şirketi olan Apple yalnızca 2 sene içerisinde ederini 2 katına çıkarmış olmasıyla uzmanlara göre şaşırtıcı bir başarı gösterdi. Şirketin halka ilk arzı ise 1980’de gerçekleşmiş ve 38 sene içerisinde 1 trilyon değer bandına ulaşması dahi hali hazırda büyük bir başarı olarak kaydedilmişti.

ABD merkezli diğer teknoloji devlerinden olan Amazon, Microsoft ve Alphabet gibi isimler zaten 1 trilyonun üzerinde değere sahip olmasıyla başarısını ispatlamıştı. Ancak Apple diğer isimlerin istikrarlı başarısını ani bir hızlanmayla fark yaratarak geçmiş oldu.

Mart Ayında 500 Milyar Dolarla 2. Sıradaydı

Iphone cihazlarının üretiminden sorumlu olan Apple, dünyanın en değerli şirketi unvanına sahip olmadan öncesinde listenin başında Suudi petrol devi Aramco yer almaktaydı. Piyasadaki değeri 1 trilyon 760 milyar dolar olan Aramco, geçtiğimiz Mart ayının verilerine göre Apple’ın tam 500 milyar dolar önündeydi ve elbette listedeki yerini korumasına muhtemel gözüyle bakılıyordu. Ancak teknolojinin altın ismi Apple, hisselerinin beklentinin dışında gelişmesiyle ve %10 oranında değer kazanmasıyla bir anda Aramco’yu geride bırakmakla kalmadı, aynı zamanda tüm dünya için önemli bir ekonomi rekoruna imza attı.

Mart ayında hisse değeri listesinde zirvede olup, kendisinden sonra gelen Apple’a 500 milyar dolarlık fark atan Arap gururu Aramco’nun beklenmedik düşüşü ise korona virüs salgınıyla ilişkilendirildi. Salgının global olarak petrole talebi düşürmesi elbette Aramco için büyük bir darbe oldu. Halka arz değerlerine göz atıldığında ise Aramco’nun 1,7 trilyon dolar ve varlığını 1976’da başlatıp halka arzını 1980’de yapmış olan Apple’ın ise 1,1 trilyon dolarla açılışı yapmış oldukları görüldü.

5G iPhone Yeni Bir Rekor Getirebilir

Pandemi sürecinin tüm dünyayı etkisi altına almaya başlamasıyla birlikte Çin bağlantılı görüşmelerinde ciddi sorunlar yaşayan, pek çok mağazasını kapatmak zorunda kalan, hatta Çin’le ilişkisinden dolayı siyasi sorunlarla baş etmek durumunda kalan Apple’ın hisselerinin tek bir sene içerisinde %50’den daha yüksek oranda artmış olması piyasadaki dengelerin ne denli değişken ve öngörmesi güç olduğunu göstermiş oldu.

Süreç her ne kadar olumsuzluklarıyla anılsa da koronavirüs sürecinden en karlı şekilde sağ çıkmayı başaran sektörlerin başında gelen teknoloji şirketlerinin daha büyük kazançlar elde edeceği yeni tahminler arasında. Güncel olarak 1,7 trilyon dolar piyasa değeri ile Apple’ı yine Amerikalı bir diğer isim olan Amazon’un takip ediyor olması da bu tahmini destekler cinsten bir gelişme. Uzmanlara göre Apple’ın pek çok kişi tarafından merakla beklediği 5G iPhone ürün serisi şirketin var olan rekor hacmini önümüzdeki günlerde daha da büyütecek.