55 Yıllık Lezzet Adı Memoş Tantuni

Image processed by CodeCarvings Piczard ### FREE Community Edition ### on 2019-05-01 19:42:10Z | http://piczard.com | http://codecarvings.com

Öncelikle bize biraz kendinizden bahseder misiniz?

4 Şubat 1978 tarihinde, Mersin’de dünyaya geldim. Profesyonel basketbolcuyum. Basketbola Tarsus Çukurovaspor’da başladım daha sonra Efes Pilsen kadrosuna geçiş yaptım. Böylelikle profesyonel basketbol kariyerim başladı. Basketbol kariyerim süresince çeşitli ödüller kazandım. Bugüne kadar 4 Lig Şampiyonluğu, 4 Türkiye Kupası, 3 Cumhurbaşkanlığı Kupası ve de 2 kez Euroleague 3.’lüğü yaşadım. 2001 yılında da A Milli Takım’la beraber katıldığımız Avrupa Şampiyonası’nda finale kalan kadroda yer aldım ve 2001 FIBA Avrupa Şampiyonası’nda gümüş madalya alan kadrodaydım. Şimdi de Türkiye Basketbol Federasyonu (TBF) CEO’su olarak Türk basketboluna katkı sağlamaya devam ediyorum.Evliyim, ikisi erkek biri kız olmak üzere üç çocuğum var. Hayatımın merkezi onlar.

Tüm bunların yanında aynı zamanda da Memoş Tantuni’nin ortağıyım. Bir Mersinli olarak tantuni hayatımdaki bir diğer vazgeçilmezim. 2014’te yollarımızın Memoş Tantuni ile kesişmesi ile marka ortağı oldum ve bugün markamızı tüm Türkiye’ye yaymak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

Milli basketbolculuktan Türkiye Basketbol Federasyonu CEO’luğuna kadar uzanan bir başarı hikayeniz var. Sizin yolunuzdan ilerlemek isteyen gençlere tavsiyeleriniz nelerdir?

12 dev adamdan sonra yeni bir jenerasyon geliyor. TBF olarak 18-20 yaş arası gençlere çok önem veriyoruz, onları geliştirmek için çalışıyoruz. Türkiye’de yapılan spor branşları içinde en başarılısı basketboldur. Ben küçükken bugünlerin çok hayalini kurardım. Basketbol hayatım boyunca hep büyük takımlarda olmayı ve milli takımda oynamayı hayal ettim ve bu hayallerim için çok çalıştım. Sanırım çok çalışmak ve hayal etmek başarının sırrı.

Hareketli bir spor hayatından sonra yöneticiliğe geçmekte zorlandınız mı?

Çok zorlanmadım. Yöneticiler beni anlayacaktır, yöneticilik de çok sakin bir meslek sayılmaz. Zaten TBF’deki görevim dolayısıyla basketbol ile yakından ilgilenmeye ve katkı sağlamaya devam ediyorum. Memoş Tantuni’deki ortaklığımı da bundan farklı görmüyorum. Son dönemde franchise sektörüne yöneldik. Bu konuda gerek şirket için gerekse de şubeleşmeyle ilgili ciddi yatırımlar yapıyoruz. Bu durum Memoş Tantuni yönetimini de öncelerine göre çok daha yoğunlaştırdı. Ofis dışı hayatı ve çocukları da sayarsak yöneticiyken de pek sakin bir hayatım olduğu söylenemez.

Tantuni severlerin vazgeçilmez markası Memoş Tantuni’nin de ortağı olduğunuzu biliyoruz.Memoş Tantuni ile ortaklığınız nasıl gerçekleşti?

Bir Mersinli olarak tantuni en sevdiğim yemeklerden biri. Gerçi tantuniyi sevmek için Mersinli olmaya gerek yok, önemli olan doğru hazırlayan ustaların elinden yemek. Memoş Tantuni de bu işin en iyilerinden, Hasan Tahsin Yelkenaç’ın kurduğu 55 yıllık geçmişi olan bir marka. İstanbul’da şube yokken her Mersin’e gittiğimde ilk duraklarımdan biri Memoş Tantuni olurdu. Daha sonra Hasan Tahsin ustanın oğulları Cengiz ve Mehmet Can ile görüştük ve böyle bir iş birliği çıktı ortaya. İlk işim de İstanbul’a şube açmak için çalışmaları başlatmak oldu.

2018 yılında kurumsallaşma ve franchise altyapısına geçişte çok önemli adımlar attınız. Franchise sisteminde yatırımcıdan beklediğiniz ilgiyi gördünüz mü?

Kesinlikle. Şu an toplam altı şubemiz var. Her geçen gün de franchise talepleri almaya devam ediyoruz. Memoş Tantuni’nin ürün gamı çok geniş olmadığı, spesifik bir marka olduğu için gerek metrekare olarak gerek yatırım maliyeti olarak gerekse de yönetim olarak nispeten daha kolay bir marka. Yatırımcılar da bunun farkında. Genelde yatırımcının aklında olan başlıca soru tantuniyi layığıyla yapacak ustayı nasıl bulacakları oluyor. Yatırımcı adaylarımıza buradan da söyleyelim, siz bıraksanız bile Memoş Tantuni lezzetini güvenmediğimiz ustalara emanet edemeyiz. Dolayısıyla elinin lezzetine güvendiğimiz ustaları organize edip şubelerimize biz yönlendiriyoruz. Sonuç olarak; evet, yatırımcıdan beklediğimiz ilgiyi gördük.

Memoş Tantuni, Türk Fast Food sektöründe önemli bir oyuncu. Peki markayı dünya sahnesinde de görecek miyiz?

Neden olmasın. Biz, bize gelen her franchise talebini değerlendiriyoruz. Ölçüp, biçip oluruna bakıyoruz. Yeter ki şube ve yatırımcımız kar etsin. Memoş Tantuni ile kurumsallaşma sürecinde altyapımızı sağlamlaştırdık. Hem lojistik hem de yönetim olarak hazırız. Şubelerde hedeflediğimiz karlılığa ulaşabileceğimizi öngördüğümüz zaman sınırları çokta önemsemiyoruz. Konseptimiz ve lezzetlerimiz Türk ve Ortadoğu damak tadına çok uygun. Önceliğimiz Türk nüfusun yoğun olduğu ülkeler ve Ortadoğu ülkeleri. Buradan şu haberi de vereyim: İngiltere ve Suudi Arabistan için görüşmelerde belli bir noktaya gelmiş bulunmaktayız.

Pazartesi günleri geçerli bir de kampanyanız var değil mi?

Evet. Her pazartesi şubelerimizde ücretsiz paket servis kampanyası var. Şubelerimizi telefonla arayarak verilen 1. ve 10. paket servis ücretsiz. Emaar Square AVM hariç tüm şubelerimizde geçerli. O şubemizde de AVM dışına servisimiz yok o yüzden uygulayamadık kampanyayı. Oldukça da sevildi kampanya. Güzel geri dönüşler alıyoruz. Kampanyaya bir son tarih de koymadık. Bir süre devam ettirmeyi planlıyoruz.