500 Milyon Dolarlık Yatırımın Sırrı Sadelik

Akıllı telefon uygulamalarının rahatlığı sayesinde paylaşılan ekonomi her zamankinden daha hızlı büyüyor ve bu alandaki en büyük isimlerden biri de letgo. Bu iki yönlü pazarda kullanıcılara eşyalarını almak ve satmak için basit ve kullanışlı bir yol sunuluyor ve uygulama şu anda 400 milyondan ilan listelemesine sahip. Dahası, kurucuları sadeliği ve erişilebilirliğinin başarısı ve muazzam büyümesi için anahtar olduğunu vurgulamaktadır.

AlleyWatch, şirketin en yeni fonunu tartışmak üzere kurucu üyesi Alec Oxenford ile oturdu ve toplam fonu beş turda 975 milyon dolara çıkardı. Son fon ise bir bölümünün zaten dağıtılmış olduğu 500 milyon dolarlık bir taahhüt.

Yatırımcılarınız kimlerdi ve ne kadar biriktirdiniz?

Naspers, letgo’ya 500 milyon dolarlık yeni sermaye yatırımı yapmayı taahhüt etti. Bu E Serisi raundumuz.

Bize letgo’nun sunduğu ürün veya hizmetten bahseder misiniz?

Letgo; yerel olarak satın almak ve satmak için en büyük ve en hızlı büyüyen uygulama. İçinde arabalardan mobilyaya kadar her şey var. Letgo’yu bir şey listelemek için tasarladık, ister bisiklet ister video oyun sistemi olsun, fotoğraf çekmek kadar basit. Teknolojimiz otomatik olarak bir başlık, fiyat ve kategori öneriyor ve bu kadar kolayca kullanıcılar ürününü satışa koyabiliyor.

Letgo’ya başlamanız için size ne ilham verdi?

İlk etapta bir şeyi tekrar satmanın acısız olması gerektiğini düşünüyoruz. Bu yüzden letgo’nun ardındaki fikir, basitliği vurgulayan ve gerçek zamanlı görüntü tanıma gibi teknolojiyi kullanan ve ikinci elden alım ve satımı çok daha kolay hale getiren farklı bir pazar oluşturmaktı. Başarımızın anahtarı buydu.Ayrıca, ikinci el e-ticareti paylaşma ekonomisinin daha büyük bir parçası haline getirmenin önemine inanıyoruz. Çünkü ikinci el bir şey satın almak benzersiz bir şekilde “yeşil”. Yeni ve hatta geri dönüştürülmüş ürünlerden farklı olarak çevresel ayak izi yok.

Letgo’yu rakiplerinden farklı kılan şey nedir?

letgo’nun sadelik vurgusu başarımızda büyük bir faktör oldu. Kısa bir süre önce iki yenilikçi özellik; letgo Reveal adlı gerçek zamanlı görüntü tanıma ve video listeleri sunduk. Her ikisi de ihtiyacınız olmayan eşyalarınızı satmayı kolaylaştırıyor ve letgo onlarla türünün tek pazarı.

Airbnb gibi en popüler iki yönlü pazarlar oraya sadeliği odaklayarak geldi. Başarımızın arkasında da bu var. İkinci elden alış ve satış yapmak için teknolojiyi ve akıllı tasarımı kullanıyoruz.

Hangi pazarı hedef alıyorsunuz ve bu pazar ne kadar büyük?

Birkaç yıl önce serbest bıraktığımızdan beri öğrendiklerimiz, ABD’de gerek duymadığınız şeyi satmak ve ikinci elden aldığınız şeyleri satın almak için çok büyük bir talep olduğudur.Doğru yenilikle birlikte, ikinci el e-ticaretin paylaşım ekonomisinin çok daha büyük bir parçası olabileceğine inanıyoruz.

İş modeliniz nedir?

Letgo’yu indirmek ve satılık bir şey göndermek ücretsizdir. Özellikle kullanıcılar için katma değerli hizmetler çevresinde olmak üzere çeşitli para kazanma stratejileri araştırıyoruz.

Finansman süreci nasıldı?

Naspers’ın ekibini uzun zamandır tanıyoruz ve onlarla çok iyi bir ilişkimiz var. Ayrıca, Naspers dünyanın en büyük internet yatırımcılarından biri, yerimizi ve herkesin alanını anlıyor. Bu yüzden harika bir ortağa sahip olduğumuzu düşünüyoruz.

Finansman dönüm noktasına dayanıyor mu ve ne zaman tam tutarın yatırılacağını bekliyorsunuz?

Haberlerden çok memnunuz, ancak duyuruda belirtilenlerin ötesinde finansman ile ilgili daha fazla ayrıntı paylaşamıyorum.

Sermaye artırırken karşılaştığınız en büyük zorluklar nelerdir?

Bağış toplama herhangi bir başlangıç ​​için bir maceradır. Şirketinizin kısa ve uzun vadeli vizyonunu iletmek her zaman kolay değildir ancak alanımızı ve ne inşa ettiğimizi derinlemesine anlayan yatırımcılarla çalıştığımız için çok şanslıyız.

İşinizle ilgili hangi faktörler yatırımcıların çek yazmasına neden oldu?

Naspers, letgo’nun olağanüstü hızlı bir şekilde büyüdüğünü ve yenilik yaptığını kabul ediyor ve önümüzde nadir bir fırsatımız olduğunu görüyorlar. Ekibimize ve yaptığımız işe çok inanan yatırımcılara sahip olduğumuz için çok şanslıyız.Naspers ile olan ilişkimizin değeri sermayenin çok ötesine geçiyor. Bizim için stratejik bir ortak ve güçlü bir kaynak.

Önümüzdeki altı ay içinde ya da yakın vadede gerçekleştirmeyi planladığınız kilometre taşlarınız nelerdir?

Şu anda en büyük önceliklerimiz; bu yaz Reveal ve video listelerinde yaptığımız gibi uygulamamızı geliştirmeye devam etmek, ekibimizi genişletmek ve para kazanma stratejilerini test etmeye devam etmek.

Planlarımız hakkında henüz çok fazla bilgi vermek istemiyorum ancak ekibimizle kullanıcıların kullanacağını düşündüğümüz yeni özellikler üzerinde çok çalışıyoruz ve pazarımızı yeni kategorilerde genişletmeyi planlıyoruz.

New York’ta bankalara yeni bir sermaye enjeksiyonu yapmayan şirketlere ne gibi öneriler sunabilirsiniz?

Yatırımcılar, anlamlı şekilde inovasyon yapabildiklerini gösteren şirketleri ararlar. Ne kadar sermayeye sahip olursa olsun başarılı bir girişimin kendisini sürekli ve dürüst bir şekilde yeniden değerlendirmesi gerekir. Bu sayede kaynaklarını ve enerjisini gerçek bir etkiye sahip olan şeylere odaklayabilir.