3 Adim da Kalıcı Olarak Home Office Düzenine Geçen Şirketlerin Yapması Gereken Yatırımlar

Pandemi süreciyle birlikte evden/uzaktan çalışma modeli neredeyse her şirketin benimsediği bir konsept olurken bazı şirketler pek çok bakımdan avantaj sağlayan bu modelin süreklilik kazanması için şimdiden ikna olmuş durumdalar.

Mühendislikler için kurulan bir platform olan ve yaklaşık 400 mühendislik biriminin katıldığı bir anket düzenleyen Terminal, anket sonuçlarına göre salgından önce şirketlerin %60’nın home office fikrine kesin olarak karşı olduğunu ancak şimdi aynı isimlerin 2 sene içinde daimi olarak home office fikrine geçmeyi planladıklarını duyurdu.

Outdoor ürün parakendecisi REI satışlarını yönetmek için kurduğu 8 dönümlük kampüsünü satarken müzik dünyasını şekillendiren isimlerden Spotify ve online alışveriş devi Amazon 2021’e kadar ofis çalışmalarından uzak kalmayı planladıklarını duyurdular. Bu büyük isimlerin dahi evden çalışma yani home office modeline hızlı, başarılı ve uzun vadeli bir geçiş yapabiliyor olması elbette fikri daha da uyarlanabilir ve cazip kılmakla kalmadı, diğer şirketlere örnek olacak pek çok modelleme detayı da otomatik belirlenmiş oldu.

Şirketlerin eve yönlendirilen çalışan sayısı gün geçtikçe artarken, home office konseptine keşfedilmeyi bekleyen bir arazi gözüyle bakanların sayısı da pek az değil. Bu nedenle kalıcı bir iş ve çalışma şekli değişikliğinden önce her türlü dezavantajı ve olası bahaneyi ortadan kaldırırken işveren ve çalışana optimal şartlar sağlayacak olan home office düzenlemelerine ilişkin birkaç fikir veriyoruz.

Evde Gerçek Bir Çalışma Ortamı Yaratın

Evlerin oturma salonları elbette bir ofis kadar verimli bir çalışma ortamı olmayabilir ancak bu durumu en iyi seviyeye taşımak için ilgili ekipmanlardan destek almak mümkün. Indeed şirketi Mart ayında evden çalışmaya başlayan ekipleri için ofis masaları, sandalyeleri ve aydınlatma sistemleri almaları için kişi başı 500 dolarlık ek bütçe oluşturdu. Ders kitapları yayıncısı Chegg ise home office düzenine geçen çalışanları için sadece internet faturasını ödemekle kalmıyor uygun mobilyalar alınması için yine 500 dolarlık ödeme yapıyor. E-ticaret konusunda önde gelen isimlerden biri olan Shopify ise evden çalışanların ekstra yaşam maliyetlerinde yardımcı olmak adına her bir çalışana 1000 dolar destekte bulunuyor.

Çalışanların tam verimle ve isteklilikle çalışıp çalışmadığını kontrol edememek, home office fikrine uzak bakan neredeyse her yöneticinin ortak kaygısı. Ancak çalışanlara uygun donanım ve konforu sağlamak en yüksek verimi alabileceğinizden, beraberinde gelen çalışan memnuniyeti ile birlikte daha da iyi bir atmosfer oluşturabileceğinizden emin olmanın en kolay yollarından biri. Sonuçta gerçek bir çalışma ofisinin sağladığı imkanları vermeden çalışanlarınızdan gerçek birer iş deneyimi de bekleyemezsiniz.

İzolasyonun Psikolojik Getirileri İçin Önlem Alın

Home office olarak çalışanlarda elbette izole olmanın, yaşam temposundan uzaklaşmanın ve iş arkadaşlarıyla yüz yüze temas olmaksızın irtibatta kalmanın yarattığı zorluklar ciddi ruh sağlığı problemlerinin kapılarını aralayabilir.

10.000 kadar farklı sektör çalışanının katıldığı bir ankette de belirlendiği üzere evden çalışmak insanlardaki baskı ve stres hissini arttırmaya neden oluyor. Şirketlerin görevi ise modeli tamamen sorgulamak ve şüpheci yaklaşmak yerine bu psikolojik olumsuzluklara karşı önlem almış olmak.

Çalışanlara kulak vermek ve onların ihtiyaçlarını anlamak her zaman önemliydi ancak home office modeline hızlı geçiş yapan şirketler için bu defa dinlemek kadar profesyonel yardım sağlamak da önemli. Mutlu bir iş gücü kaynağına sahip olmak için çalışanlarda güven yaratmanız, onlarla olduğunuzu hissettirmeniz hatta psikolojik destek hattı, uzmana danışma alanı açmak gibi fikirlere bir an önce daha sıcak bakmalısınız.

Çalışanların Kendine Özgü Farklarını Göz Önünde Bulundurun

Home office düzeninde çalışanlarınızın ev ve özel yaşamlarıyla daha iç içe geçmiş bir mikro yönetim anlayışıyla karşılaşır, ofis ortamından farklı olarak bazen ulaşmak istediğiniz bir çalışanın çocuğu ile ilgilenmek zorunda olduğunu duyabilir veya toplantıya gecikme nedeninin trafik değil yaşlı birinin bakımı olduğuna şahit olabilirsiniz. Kimisi partneriyle izole olmanın duygusal gerginliği içindeyken kimileri evinde büyük tadilatlarla uğraşmak durumunda olabilir.

Çalışanların özel durumlarını göz önünde bulundurmak onları her durumda serbest kılmak değil, tüm çalışanların tek bir yönetim anlayışıyla yönetilmesinin imkansız olduğunu anlamak demektir. Örneğin Mark Zuckerberg Mayıs’ta yaptığı açıklamayla işgücünün yaşam maliyeti baz alınarak ayarlanacağı ve Facebook çalışanlarının özel hayatlarındaki durumlarına göre farklı ve kişiye özgü çalışma uygulamalarının oluşturulacağı bir devre girildiğini duyurdu. Origin USA ve Cisco Systems gibi şirketler ise çalışanlarına çocuk bakımı için farklı tesis ve kaynaklar sunacaklarını açıkladı.

İş dünyasında kimileri için yeni çağın tipik bir kriteri kimileri içinse daimi uygulama için uygunsuz olarak değerlendirilen home office konseptine ilişkin yoğun tartışmalar hala devam etse de dünya genelinde fikrin kabul gördüğü ve yoğun şekilde uygulandığı reddedilemez bir gerçek. Deneyimli isimlerden yola çıkarak görünen o ki şirketlerin büyük geri dönüşler için küçük yatırımlardan kaçınmaması gerekecek.