2020’de En Hızlı Büyüyen 15 Meslek

LinkedIn her yıl hazırladığı Gelişen Meslekler Raporu’nu 2020 yılı için de hazırladı. Bu rapora göre 2020’nin en hızlı büyüyen 15 iş trendi de belli oldu. Gelin bu trendlere birlikte göz atalım.

1. E-ticaret Profesyonelleri

Covid-19’un getirdiği dijitalleşme devrimi e-ticaretin de dinamiklerini değiştirdi. Bu yıl pek çok büyük perakende şirketi ve lojistik şirketi hali hazırda çalışan personellerini koruduğu gibi binlerce e-ticaret çalışanını da ekiplerine eklediler. E-ticaret alanındaki pozisyonlar için işe alımlar geçen önceki yıla göre %73 arttı ve bu talep şu anda 400.000’den fazla açık pozisyon ile devam ediyor.

2. Kredi ve İpotek Uzmanları
Listedeki pek çok madde gibi kredi konusu da Covid-19 etkisiyle had safhaya çıkan bir ihtiyaç oldu. Devletlerin şirket çalışanlarının işini korumaya yönelik oluşturduğu politikalar şirketleri kredi kullanımına yöneltti. ABD’de uygulamaya konan Maaş Çeki Koruma Programı (PPP) ülkedeki en küçük işverenlerinin ayakta kalmalarına yardım etmişti. Dolayısıyla kredilerin yaygınlaştırılması 2020 yılı boyunca kredi uzmanlarına fazlasıyla ihtiyaç duyuldu. 2020’de kredi uzmanlığı için işe alım 2019’a göre yaklaşık %59 arttı.

3. Sağlık Destek Personeli
Koronavirüs salgını, sağlık personellerinin önemini tüm dünya için bir kez daha ortaya koydu. Sağlık personellerinin iş yoğunluğunun içinde sağlık destek personelleri de sektörde büyük bir ihtiyaca merhem oldu. Bu kişiler, hastaları sağlık sistemi aracılığıyla yönlendirmeye, doktorlar için kayıt tutmaya ve çok daha fazlasını sağladı. 2019’dan bu yana, bu pozisyonlar için işe alım %34’ten fazla arttı.

4. İş Geliştirme ve Satış Uzmanları
İşletmeler geçtiğimiz yıl boyu olan ve halen de süren gerek sokağa çıkma yasakları gerek sektörel sınırlar derken işlerini aynı seviyede yürütmekte ve kendilerini güvenceye almakta tabiri yerindeyse diken üstünde oturdu diyebiliriz. Bu nedenle pandemi ile beraber işlerin evrimleşmesi ve gelişmesi büyük önem kazandı. Bu roller için işe alım, 2019 ve 2020 arasında %45 arttı.

5. Irk ve Cinsiyet Çeşitliliği Konusunda Uzmanlar
Breonna Taylor ve George Floyd’un polis tarafından öldürülmesi ve sonrasında başlayan Black Lives Matter protestoları, dünya çapındaki organizasyonların ve şirketlerin, yüksek pozisyonlar da dahil olmak üzere pek çok konumda ırk ve cinsiyet eşitliğine dikkat etmeye itti. Büyük ve küçük şirketler, kuruluşlarına yeni sesler getirmelerine yardımcı olabilecek çeşitlilik uzmanlara yöneldi. Bu roller için işe alımlar 2019’dan bu yana %90’dan fazla arttı.
Listede altıncı sırada sizleri hiç de şaşırtmayacağını düşündüğümüz “dijital pazarlama uzmanları”, yedinci sırada ise “hemşireler” var. Sosyal medya ve dijital platformlarda vakit geçirmenin had safhaya çıktığı, bir taraftan da insanların hayatta ve sağlıklı kalmak için uğraştığı 2020 yılında dijital pazarlama rolleri için işe alım, yıldan yıla yaklaşık %33; hemşirelere olan talep 2020’de yaklaşık %30 arttı.
Sekizinci sırada, tüm dünyanın geleceğimiz için endişelenirken belki de en çok tartışılan konudan, eğitimden bir meslek var: Eğitim Uzmanları. Eğitimciler için işe alımlar 2019 ile 2020 arasında %20’den fazla arttı.

Listenin kalanında ise sırasıyla; %49 artışla dijital içerik oluşturucular, %52 artışla profesyonel ve kişisel koçlar, %25 artışla uzman mühendisler, %24 artışla ruh sağlığı uzmanları, %20 artışla kullanıcı deneyimi uzmanları, %46 artışla veri bilimi uzmanları ve %32 artışla yapay zeka uygulayıcıları yer almakta.