2017’de Hazır giyim Sektörü

Tekstil Sektörü İçin 2017 Yılını Değerlendirdik!

Sayın Ercan Hardal, gerçekleştirdiğimiz röportajda 2017 yılının tekstil sektörü açısından değerlendirdi. Yapılan ithalat ve ihracat oranları hakkında değerli yorumlarını ve tecrübelerini bizlerle paylaştı.

Ercan Bey, öncelikle sizi tanıyalım. Kendinizden bize kısaca bahsedebilir misiniz?

01.05.1968 Siirt doğumlu, 2 çocuk babasıyım. Kocaeli Üniversitesi İşletme Bölümü mezunuyum. 1998 yılında aile şirketi olan Tugi Kids markasıyla firmamızı kurduk.

Hazır giyim sektöründe Haziran ayından sonraki yılın ikinci yarısını nasıl görüyorsunuz?

Hazır giyim sektörü, çok net bir şekilde belirtebilirim ki, kan kaybına uğradı. Yaklaşık üç yıldır da bu durum devam ediyor. Yılın ikinci yarısında da karamsar tablo devam edecek gibi gözüküyor.

Türkiye’de yapılan genel ihracat oranlarında düşüş görülmekteyken hazır giyim sektöründe yapılan ihracat oranlarında artış görülmekte. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Genel ihracat rakamlarındaki düşüş, maalesef hazır giyim sektöründe de kendisini gösteriyor. Ama bu düşüşü sektörün açığı olarak görmemek lazım. Bölgemizdeki ülkelerin siyasi ve ekonomik dengesizlikleri Türkiye’de siyasi ve ekonomik dengesizliklere yol açıyor.

Siz TUGİ KIDS olarak kaç yaş aralığında üretim yapıyorsunuz? Hangi ülkelere ihracat yapmaktasınız? Yıllık yapmış olduğunuz ihracat oranı nedir?

Tugi olarak farklı konseptlerde ürün yelpazemiz var. Özel gün kıyafetleri, mezuniyetleri, yılbaşı, özel gece ve yurt dışındaki kolejlere kıyafet yapmaktayız. Yaş grupları 2-18 yaş gruplarına ayrılıyor. İhracat yaptığımız ülkelere yönelik koleksiyonlarımızı sunuyoruz. BDT, Türkiye Cumhuriyeti, İngiltere, Fransa, İtalya’ya ve Ortadoğu ülkelerine ağırlık vermekteyiz.

Çocuk Giyim sektörünü değerlendirmek gerekirse yurt dışındaki pazar payını nasıl değerlendirirsiniz?

Çocuk giyim sektörü diğer hazır giyim sektörüne istinaden %5 oranında büyüme gösteriyor. Bu durum ne yazık ki genel hazır giyim sektörünü kapsamıyor.

Yurt dışındaki ülkeler tarafından sizce neden Türk Tekstili bu kadar çok tercih ediliyor?

Türk hazır giyim üretiminin diğer ülkeler tarafından tercih nedeni ilk olarak kalite. Sonrasında tasarım gücü, hammadde çeşitliliği ve işçilik kalitesi geliyor. Bunun yanında, altı çizilmesi gereken bir unsur da hızlı termin vermek.

İHKİB  olarak neler yapıyorsunuz?

İHKİB olarak temel misyonumuz Türk hazır giyimi olarak ülke ihracatına katkı sağlamaktır. İstanbul hazır giyim ihracatçılar birliği Türkiye’nin en önemli ihracat firmalarına ev sahipliği yapmaktadır. İhracatçı firmaların ihracat kapasitesini, müşteri portföyünü çoğaltmak ve ihracatçı firmaların önlerindeki bürokratik engellerin kaldırılması konusunda üretici toptancı görüşmeleri sağlamak, ticaret heyetleri düzenlemek, alım heyetleri getirmek ve ticaret hacmini yükseltmek için fuar düzenlemekle sorumluyuz.

İHKİB olarak açılan veya açılması planlanan Türk Ticaret Merkezleri’nden bize biraz bahsedebilir misiniz? Türk Ticaret Merkezleri’ne firmalar sizce neden girmeliler?

Türkiye İhracatçılar Meclisi yine ülke ekonomisini canlandırmak, ihracatı yükseltmek amacıyla Ekonomi Bakanlığı’nın teşvikleriyle organize edilmiş projedir. Türk Ticaret Merkezleri tamamen bu amaçla kuruluyor. Biz de İstanbul Hazır Giyim İhracatçılar Birliği olarak ihracatçı firmalarımızı destekleyip yurt dışında ürünlerinin satışlarını kolaylaştırıyoruz. Çünkü bireysel yapılan ticaret, firmalara ciddi mali yük bindiriyor. Türk Ticaret Merkezleri projesi firmaların yükünü hafifletiyor. Toplu hareket etme kültürü sağlıyor.

Bildiğimiz kadarıyla Laleli Sanayici ve İş Adamları Derneği’nde de yönetim kurulu üyesisiniz İHKİB ve LASİAD arasında ne gibi iş birlikleri yapmaktasınız?

İstanbul’da Laleli Sanayici ve İş Adamları Derneği (LASİAD) gibi 7-8 tane sivil toplum kuruluşu bulunuyor. İstanbul Hazır Giyim İhracatçılar Birliği (İHKİB) bu yapıdaki sivil toplum kuruluşları ile sürekli iş birliği içerisindedir. Aynı gemide aynı kaderi paylaşan bir bütündür. Saydığımız bütün aktivitelerde LASİAD gibi bütün sivil toplum kuruluşları ile iş birliği yapmaktayız.

Tekstil sektörüne girmeyi planlayan yeni girişimcilere ne gibi tavsiyelerde bulunursunuz?

Her krizin bir dip noktası vardır. 2017 senesinin bu krizin sonu olduğunu düşünüyorum. Moda endüstrisinin tek ihtiyacı moral ve motivasyondur. O da bizde fazlasıyla mevcut. Sevgilerle.

Franchise Market Türkiye
Üç ayda bir basılarak kitabevlerinden sanayi odalarına, beş yıldızlı otellerden havalimanlarına kadar birçok noktaya ulaşıyor. Hazırladığımız kaliteli, zengin içeriklerle ve ortak platformda buluşturduğumuz markalar, tedarikçiler ve yatırımcılarla franchise sektörüne hız veren ve ileriye taşıyan katma değerler yaratıyoruz ve daha fazlasını yaratmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.