10 Adımda Coffee Shop Kurma Rehberi

1555 yılında iki Suriyeli tarafından Anadolu topraklarına getirildiği rivayet edilen kahve günümüzde dünya mutfağının da gelişmesiyle bambaşka bir hal aldı. Hem coffee shop işletmeciliği hem de baristalık gittikçe prestij kazanan ve dolayısıyla da popülerliği artan meslekler haline geldi. Birçok kişinin kendisine kariyer planı olarak çizdiği hatta bazılarının da kurumsal hayatı bırakarak “şirin küçük bir kafe” açma hayaliyle yaşadığı günümüz ekosisteminde gelin bir coffee shop nasıl kurulur 10 adımda formülünü çıkaralım.

1. Doğru Lokasyon Seçimi

Bu sektörde normal şartlarda birçok dükkan sahibi kirayı yıllık olarak almak ister. Bu yüzden dükkanı seçerken maliyet kalemlerinizi doğru analiz etmeli

Bu sektörde normal şartlarda birçok dükkan sahibi kirayı yıllık olarak almak ister. Bu yüzden dükkanı seçerken maliyet kalemlerinizi doğru analiz etmeli ve ona uygun şartları olan bir dükkan seçmelisiniz. Sadece konumu için dükkan seçimi yapmamakla birlikte mümkün olan en merkezi lokasyonda dükkanınızı seçmeye özen gösterin. Hastaneler, alışveriş merkezleri, okullar gibi etrafı sürekli hareketli ve yaya trafiğinin yoğun olduğu bir konumu seçmeniz insanlar sizi tanımasa da mekanınıza oturmalarını kolaylaştıracak ve kısa sürede bilinirliğinizi artıracaktır.

2. Kuruluş İşlemleri İçin Kulaktan Dolma Bilgilere Güvenmeyin

İstenen evraklar belediyeden belediyeye farklılık gösterir bu yüzden etraftan öğrendiklerinizle yetinmeyin, kendiniz dükkanın bağlı olduğu ilçe belediyesine gidip öğrenin

Dükkanınızı tuttunuz, artık bunu resmiyete dökmeniz gerek. Belediye ve vergi dairesine giderek hazırlanması gereken evraklar hakkında ayrıntılı bilgiler almalısınız. Bu bilgiler ve istenen evraklar belediyeden belediyeye farklılık gösterir bu yüzden etraftan öğrendiklerinizle yetinmeyin kendinizin dükkanın bağlı olduğu ilçe belediyesine gidip öğrenmeniz en güvenilir yoldur. Daha sonra gerekli evraklar hazırlayıp vergi dairesine işyeri açılış bildiriminde bulunulur. Vergi dairesine açılış bildirimi yapıldıktan sonra, belediye başkanlığına vergi levhası ile başvuruda bulunulur ve gerekli belge ve evraklar teslim edilir. Hafta sonu çalışma ruhsatı, reklam ruhsatı gibi özel belgeler ve talepler için belediyeye ayrı ayrı başvurular yapmak gerekir. Daha sonra, ilgili esnaf odasına veya ticaret odasına başvuruda bulunulur. Esnaf odasına kayıt esnasında, işyeri açma belgesi (ustalık belgesi) istenir. Ancak ticaret odasına yapılan başvurularda ustalık belgesi veya işyeri açma belgesi istenmez. Ancak ticaret odasının vergileri esnaf odasına göre daha fazladır. Bu yüzden sizin için en uygun olanını tercih etmeniz gerekir. Bu işlemler sırasında bir muhasebeci ile çalışmanız ya da en azından danışmanlık almanız sizin için en doğrusu olacaktır.

3. Rakibinizi Yakından Takip Edin

Hedef ve rakip olarak seçtiğiniz markaları tek tek ziyaret edin

Eğer sektörde markalaşmak istiyorsanız rakip analizine büyük önem vermelisiniz. Bu sadece online olarak araştırmak demek değil, vaktinizi ayırıp şubelerine giderek, hedef ve rakip olarak seçtiğiniz markaları tek tek ziyaret etmeniz gerekmekte.

Özellikle sizin bulunduğunuz semtteki coffee shoplarda müşteriler ne yiyor, ne içiyor, mimarisi nasıl, girişi çıkışı nasıl, garsonlar ne giyiyor, ışıklandırma nasıl hatta müzik sistemi ve çalan şarkılara kadar inceleyin. Tüm bu izlenimlerinizin sonucunda ortaya bir analiz çıkarın ve bu analizin etrafında kurumsal kimliğinizi çizmeye başlayın. Unutmayın, markalaşma işi tamamen matematik işidir. Rakibinizi iyi gözlemlemeli, hızlı aksiyon alabilmeli ve sektördeki gelişmeleri çok yakından takip etmelisiniz.

  1. Mutfak Konusunda Şanslısınız

Kahve çeşitlerinin yanında tatlı ve pasta çeşitleri sunmanız satışınızı artırır

Eğer bir restoran değil de gerçek bir coffee shop kurmak istiyorsanız mutfak konusunda şanslısınız çünkü çok temel ürünleri koymanız sizin için yeterli olacaktır. Yani menünüzün çok çeşitli, spesifik olmasına gerek yoktur. Kahve çeşitlerinin yanında tatlı ve pasta çeşitleri sunmanız hem satışınızı yani gelirinizi artırır hem de kafenizde vakit geçirme süresini artırarak müşterilerinizle bağ kurmanızı kolaylaştırır.

Kahve olarak da neredeyse bütün mekanlarda “çok satanlar” listesinde olan; Latte, Cappucino, Mocha, karamelli/ vanilyalı Mocha çeşitleri, beyaz/siyah çikolatalı kahve türevleri, Americano, filtre kahve ve Türk kahvesi seçenekleri menünüzde muhakkak bulunmalı.

  1. Personel Görüşmelerini Bizzat Yapın

Mekanınızdan içeri giren bir müşteriyi ‘sürekli müşteri’ haline getirmek tamamen sizin elinizde. Bu konuda kilit nokta personeliniz.

Alanında uzman, işini iyi bilen bir barista ile çalışmanız sizin için olmazsa olmaz olacak. Unutmayın, kahve sektöründe birbirinin alternatifi çok fazla marka var ve her marka birbiriyle rekabet halinde. Mekanınızdan içeri giren bir müşteriyi ‘sürekli müşteri’ haline getirmek tamamen sizin elinizde. Bu noktada ürünleriniz kadar personeliniz de önemli. Sıcak kanlı ama bir o kadar da saygılı ve güleryüzlü bir ekip kurmanız bu konudaki en önemli nokta diyebiliriz. Servis personelinizden baristanıza kadar bu konuya çok dikkat etmelisiniz. Bu yüzden benim tavsiyem personel görüşmelerini birebir sizin yapmanız olur. Kurumsal bir yapı kazanana kadar markanızı en iyi tanıyan siz olacaksınız, bu yüzden markanıza en çok yakışacak personeli de ancak siz bilebilirsiniz.

  1. Sürdürülebilirlik Uygulamaları Çok Kritik

Kısa bir araştırma sonucunda göreceksiniz ki pet ürünlerin en çok kullanıldığı yerlerden biri de coffee shop’lar, yani dünyaya en çok coffee shop’lar dolayısıyla yayılıyor…

Dünyada küçükten büyüğe tüm markaların en önemli gündemi sürdürülebilir olmak. Kullandığınız ürünlerin geri dönüştürülebilir olması, atık gıdalarınızın barınaklara bağışlanması gibi sizin için kolay ama insanlık ve müşteriniz için önemli detaylar hem daha iyi bir dünya hayaline katkı sağlar hem de çevreye duyarlılığınızı da müşterilerinize göstermiş olur. Kısa bir araştırma sonucunda göreceksiniz ki pet ürünlerin en çok kullanıldığı yerlerden biri de coffee shop’lar, yani dünyaya en çok coffee shop’lar dolayısıyla yayılıyor. Yine Starbucks örneğinden gidersek, 2020 yaz menüsü itibariyle Starbucks pet pipet kullanımını azaltmak için soğuk içeceklerine özel yeni ağızlıklı kapaklar tasarladı. Siz de yeni kurulacak bir marka olarak bu tip sürdürülebilirlik örneklerini incelemeli ve kendinize uyarlamalısınız.

  1. Müşterilerinize Paket Servis ve Yemek Kartı Seçenekleri Sunun

İnsanların size ulaşmasını beklemeyin, siz onlara ulaşın!

Paket servisin ne kadar önemli olduğunu sanıyorum ki Coronavirüs hepimize öğretti. Bu hizmeti mutlaka siz de değerlendirmelisiniz. Üstelik artık kendi kuryeniz olmasına bile gerek olmadan, kurye hizmetini kullanabileceğiniz uygulamalar da var. İnsanların size ulaşmasını beklemeyin, siz onlara ulaşın!

Ticket, Multinet, Sodexo… Artık birçok firma yemek kartı kullanır durumda. Bunlara mutlaka siz de mekanınızda yer verin. Starbucks’ta bile geçerli olan bu kartların sizin mekanınızda da geçerli olması müşteriler tarafından tercih edilmenize katkı sağlayacak.

  1. İnovatif Ürün Üretin

Kendinize has ürününüzü/hizmetinizi ne kadar çabuk üretirseniz bu sizin tanıtımınıza o kadar erken katkı sağlamaya başlar

Hizmetlerinizde inovatif olun. Bu inovasyon kahve, tatlı gibi bir ürününüzle ya da başlı başına bir hizmet ile olabilir. Rakiplerinizden farklı olun. Başarılı markaları taklit etmek sizi bir noktaya kadar taşır evet ama o noktadan sonra iş başa düşecek. Kendinize has ürününüzü/hizmetinizi ne kadar çabuk üretirseniz bu sizin tanıtımınıza o kadar erken katkı sağlamaya başlar. Sosyal medyanın gücünü asla hafife almayın. Kulaktan kulağa yayılan bu inovasyonunuz bir bakarsınız mekanınızın yıldızı oluvermiş.

  1. Tanıtım ve Reklam Yatırımları Yapın

Markanıza yatırım yapmak her zaman kazandırır

Tanıtım ve reklamın kafe ve restoran işletmeciliğindeki yeri büyük. Bugün aklınıza hangi restoran gelirse gelsin hepsinin kendine has tanıtım yöntemleri vardır. Bunlar sosyal medya reklamları, billboardlar, gazeteler, dergiler, röportajlar hatta televizyon reklamları bile olabilir. Açık konuşmak gerekirse gerçekten geleceğe kazandırdığınız bir markanız olsun ve bu marka yıllar boyu ayakta kalsın, ülkelerden ülkelere şubeleri olsun gibi bir gelecek hedefiniz varsa ya sizin ünlü olmanız lazım ya da markanızın. Markanıza yatırım yapmak her zaman kazandırır.

10. Her Şeyi Bilmek Zorunda Değilsiniz, Danışmaktan Korkmayın

Muhtemelen sektöre yeni girdiniz, işleri yaşayarak öğreneceksiniz. Bu yüzden danışmanlarla çalışmaktan çekinmeyin

Danışmanlık konusu sizin can damarınız olacak, belki de bu listedeki en önemli konu. Çünkü ‘danışman’ demek ‘bilirkişi’ demek. Siz ise muhtemelen sektöre yeni giren, işleri yaşayarak öğrenecek olan kişisiniz. Bu yüzden danışmanlarla çalışmaktan çekinmeyin. Bu bir marka danışmanı olabilir ve sizin yol haritanızı çizer… Bu bir PR danışmanı olabilir ve sizin tanıtım stratejinizi belirler… Bu bir dijital ajans olabilir ve sizin dijital kimliğinizi yaratır, sosyal medyanızı yönetir… Bu bir mimar olabilir mimari kimliğinizi ortaya çıkarır, ki mimari bir coffee shop’taki en önemli özelliklerden biridir çünkü günümüzde insanların birbirleriyle kaynaşması, dertleşmesi, sosyalleşmesi büyük ölçüde kafelerde gerçekleşir. Dolayısıyla insanları kendine çeken, vakit geçirilmekten hoşlanılan bir mekan yaratmak çok önemlidir. Bu konuda kendi mimari zevkinize değil, gerçek bir mimarın teknik bilgisine güvenin. Mimaride de insan psikolojisine yönelik bir matematik söz konusu ve sizin işiniz de insanlarla, onlara hitap etmeniz çok önemli.

Özellikle kurumsal bir firma olmak, şubeleşmek ve her geçen gün büyümek istiyorsanız bir marka danışmanıyla çalışmanız size büyük yarar sağlar, hatta üzerinizden yük alır.

Bonus: Arkadaş Canlısı Olun

Coffee shop’lar günümüzün sosyalleşme merkezleri. Siz de sahibi olduğunuz bu merkezi kendi lehinize kullanmalısınız

Tüm bu maddelerin temelinde amacınız her zaman iyi ilişkiler kurmak olmalı. Coffee shop’lar günümüzün sosyalleşme merkezleri. Siz de sahibi olduğunuz bu merkezi kendi lehinize kullanmalısınız. Belki mekanın sahibi olarak müşterilerinizle minik sohbetler edebilir ya da kurgulayacağınız bir yöntemle müşterilerinizden hizmetlerinizi iyileştirmek adına geri dönüşler alabilirsiniz. Hayvan dostu bir işletme olmak bile size yeni müşteriler çeker. Bu tip dostane hizmetler müşterilerinize kendilerinin önemsendiği gösterecek ve Türk halkında sıklıkla olan ‘müdavimcilik’ duygusunun oluşmasına destek olacak.

Franchise Market Türkiye
Üç ayda bir basılarak kitabevlerinden sanayi odalarına, beş yıldızlı otellerden havalimanlarına kadar birçok noktaya ulaşıyor. Hazırladığımız kaliteli, zengin içeriklerle ve ortak platformda buluşturduğumuz markalar, tedarikçiler ve yatırımcılarla franchise sektörüne hız veren ve ileriye taşıyan katma değerler yaratıyoruz ve daha fazlasını yaratmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.