1., 2. ve 3. Dalga Kahve Arasındaki Fark Nedir?

Artık yeni nesil kahvecilere ve üçüncü dalga kahvelere hepimizin aşinayız. Peki onlara neden üçüncü dalga kahve dediğimizi biliyor musunuz? Bu yazıda sizlere 1., 2. ve 3. dalga kahveler ve kahve akımlarının neler olduğundan ve gelecek bir 4. neslin nasıl olacağından bahsedeceğiz.

  1. Dalga Kahve
    Sırasıyla gidelim… 1. dalga kahve akımı aslında dünyanın kahveyle buluştuğu ve kahveyi tanımaya başladığı ilk aşama. İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra ortaya çıkan ve en kötü kalitedeki Robusta çekirdeklerinin kullanıldığı kahvedir. Robusta kahve nedir derseniz de Robusta; kafein oranı yüksek ve sert bir kahve çeşidi. Arabica çekirdeklerine göre değerleri daha düşüktür. Konumuza dönecek olursak, 1. dalga kahveye Nescafe formundaki kahveleri örnek verebiliriz.
  1. Dalga Kahve

Espresso’nun ön plana çıkıp yaygınlaşmasıyla hak ettiği değeri görmeye başladığı dönemdir. 1960’larda başlamış ve 1990’lara kadar hızla yayılmıştır. Bu dönemde artık kahve kavurmacılığı ve kahvelerin orijinleri önem kazanıyor. Kahve çeşitleri hakkında bilgi sahibi olmak, kahveyi çekirdeğinin türüne, yani ülkesine göre tercih etme kültürünün başlandığı dönemdir. Bugün, Starbucks ve benzeri şekilde kahve satan tüm kafelerde içtiğimiz kahveler 2. dalga kahve akımının ürünleri. Ayrıca bu akımız hayatımıza kattığı bir diğer yenilik de “Take away” konsepti. Bugün kahvecisinden restoranına birçok mekanda karşılaştığımız bu konsept de 2. dalga kahve akımıyla birlikte hayatımıza giriyor.

  1. Dalga Kahve
    Üçüncü dalga kahve akımı günümüzde hala süren, kahveye gerçek değerin verildiği, gerçek kahve kültürünün inşa edilmeye başlandığı dönemdir. Çekirdekten bardağa kahvenin hikayesini öğrenmek isteyen, kaynağına inen, kahvenin geçirdiği işlemleri tek tek ele alan veya hazırlama ve sunum tekniklerine azami önem gösterenlerin dönemidir. Bu dönemde asıl kıymetli olan şey kahvenin çekirdeği ve çekirdeğin kavurulma şekilleridir. Birçok usta ismin bu işlemler için “kahve sanatı” dediğini duyabilirsiniz. Ayrıca 3. dalga kahveciler, kahveye verdikleri önem kadar mekanlarına da önem verir. Tek tipleşen kafe dekorasyonlarından mümkün mertebe uzaklaşmaya çalışırlar.
  1.  Dalga Kahve
    Henüz dördüncü dalga kahve akımına geçmemiş olsak da bu konuda çalışmalar ve değerlendirmeler bulunmakta. Dördüncü nesil kahvenin ‘organik’ olacağı ya da ‘kupada/fincanda pişen’ bir kahve nesli olacağına dair farklı görüşler var. Şu anda bu nesil yakın bir gelecekte karşımıza çıkacak gibi değil.